Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G – recenze. Středně výkonný telefon, který dokáže překvapit

Xiaomi představilo v Česku celkem šest zařízení ze série Redmi Note 12. Redmi Note 12 Pro+ 5G je nejsilnějším modelem a zároveň také tím nejdražším. Jakmile si ho vezmete do ruky, těžko uvěříte, jak dlouhou cestu série Redmi Note doposud urazila. Proč? To se dozvíte za chvíli. Při uvedení na trh stál Redmi Note 12 Pro+ 5G 12 500 Kč a i když jej nyní můžete sehnat za zhruba 7500 Kč, stále nelze považovat tuto cenu za nízkou… nebo přece? Dříve byly telefony Redmi spojeny s cenově dostupnými zařízeními, na kterých byly patrné úspory na každém rohu. Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G má však několik výhod, které vás mohou přesvědčit. K tomu může si podmanit střední cenový segment. Má také několik nevýhod. Podívejte se na recenzi tohoto telefonu.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G Specifikace

  • Procesor a grafika: Mediatek Dimensity 1080, Mali-G68 MC4
  • RAM: 8 GB
  • Interní paměť: 256 GB UFS 2.2
  • Možnost rozšíření paměti: Ne
  • Displej: 6,67palcový OLED
  • Rozlišení: 1080×2400 pixelů, 120 Hz, HDR10+, Dolby Vision
  • Bezpečnost: snímač otisků prstů v tlačítku pro zapnutí
  • Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení 120 W
  • Operační systém: Android 12 (MIUI 14)
  • Přenos dat: 5G
  • Konektivita a poloha: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 (A2DP, LE), NFC, GPS + GLONASS + BDS + GALILEO + QZSS
  • Konektory: USB-C (2.0) s OTG
  • Typ SIM karty: nano SIM + nano SIM – 5G + 5G
  • Rozměry: 162,9 x 76 x 8,9 mm
  • Hmotnost: 208,4 g

Cena, varianty a obsah balení

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G 6/128 stál v den uvedení na trh v Česku 10 500 Kč. Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G 8/256 byl uveden za cenu 12 500 Kč. Ano, je to dražší, ale zdá se, že vlastně téměř každý výrobce zvýšil ceny svých telefonů. Jsou to zkrátka dnešní časy. V Česku je k dispozici v třech barvách: modré (Sky Blue), bílé (Polar White) a černé (Midnight Black). V balení najdete průhledné ochranné pouzdro slušné kvality a velmi rychlou nabíječku GaN s výkonem až 120 W. Na displeji je předem nalepená ochranná fólie.

Konstrukce a zpracování

Pro testy jsem obdržel bílý model, který se svým vzhledem spolu s modrým řadí mezi nejhezčí. Konstrukce s certifikací IP53 (odolnost proti stříkající vodě) je vyrobena z kovu a skla, ale rámeček z nějakého důvodu zůstal plastový, což je škoda. Xiaomi mě zvyklo na těžší telefony a model Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G s rozměry 162,9 x 76 x 8,98 mm váží 210,5 gramů. Telefon pohodlně leží v ruce a není příliš kluzký.

Vizuálně připomíná Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G trochu nejkrásnější střední třídu od Motoroly a to je pochvala. Spolu s uvedeným výrobcem udělaly jakési velké pokroky v designu svých středních tříd. Mimochodem, nová nabídka Xiaomi stojí zhruba 11000 Kč a musí jednoduše dobře vypadat.

Snímač otisků prstů je integrován do tlačítka pro zapnutí. Pracuje rychle a není na něj co vytknout. Ostatní tlačítka jsou umístěna na stejné pravé hraně zařízení.

Horní hrana má konektor audio jack 3,5 mm, mikrofon, infračervený port a jeden ze stereo reproduktorů. Na spodní straně naleznete konektor USB-C, zásuvku na dvě SIM karty (není zde možnost použít paměťové karty micro SD) a další mikrofon a reproduktor. Bohužel stereo reproduktory v Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G neznějí tak dobře, jak by bylo vhodné očekávat od telefonu v této cenové kategorii a asi i hůře než u předchozího modelu. Zvuk je trochu příliš tichý a plochý, chybí mu detail.

Za slova uznání zaslouží displej v Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G. Vůbec jsem nečekal, že by série Redmi mohla mít tak krásný panel. Jde o 6,67palcový displej Flow AMOLED s rozlišením 1080×2400 pixelů, s obnovovací frekvencí 120 Hz (volitelně 60/120 Hz, režim automatický) a maximálním jasem 900 cd/m2, který špičkově stoupá na úroveň asi 1000 cd/m2.

10bitový displej Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G je chráněn sklem Corning Gorilla Glass 5 a má certifikace HDR10+ a Dolby Vision. A ano, Netflix to potvrzuje. Navíc disponuje vzorkováním dotyku 240 Hz a stmíváním 1920 Hz. Matice je světlá, barvy jsou velmi syté a obraz v výchozím režimu Vivid uspokojí téměř každého. Úhly pohledu jsou dostatečné a obraz je čitelný i při slunečním světle. Skvělá práce.

Always on Display… na papíře ano, ale jde spíše o „protezu“. Pracuje pouze deset sekund po dotyku na displej. Telefon může na vypnutém displeji zobrazit například datum a čas, stav nabití baterie nebo informace o notifikacích z aplikací.

Výkon a software

V telefonu Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G se nachází čip MediaTek Dimensity 1080 s grafickým čipem Mali G68 a 8 GB operační paměti LPDDR4X. Někteří tvrdí, že za tuto cenu by výrobce mohl nabídnout výkonnější procesor. Provoz s čipem Dimensity 1080 nezanechává moc přání, i když ti, kteří již použili uživatelské rozhraní MIUI, vědí, že je specifické. I s 8 GB RAM může někdy zpomalit spuštěné aplikace. To je prostě charakteristický rys Xiaomi. Na povzbuzení: zařízení běží opravdu plynule – většina uživatelů telefonu nepotřebuje víc.

Hry fungují skvěle, i když v těch nejnáročnějších hrách nezahrajete na maximální nastavení a s nejvyšší animační plynulostí. Není to žádný div, Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G je telefonem střední třídy, ne vlajkovým modelem. Nainstaloval jsem Diablo Immortal, kde jsem si mohl hrát v nastavení 30 snímků za sekundu (místo 60), průměrné grafické kvality a vysokém rozlišení obrazu (maximální úroveň je ultra). Hra si udržela plynulost animace, ale trochu lépe si vedla na nižších podrobnostech. Telefon se během hraní příliš nepřehřívá.

Trochu zklamáním je přítomnost pomalé interní paměti typu UFS 2.2. Nejrychlejší telefony mají moduly UFS 4.0 a ty mírně pomalejší UFS 3.x. Rychlost této paměti ovlivňuje dobu načítání aplikací, úrovní v hrách a operace se soubory.

S publikováním recenze jsem počkal na aktualizaci na Android 13 pro Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G, a víte co? Stále čekám. Opravy zabezpečení jsou sice datovány na letošní květen, ale telefon s rozhraním MIUI 14 na palubě stále běží na Androidu 12. Je to zklamání, zejména když byla před několika dny vydána beta verze Androidu 14. Mám pocit, že novou verzi Androidu 14 uvidíme dříve, než tuto „třináctku“ na tomto telefonu. To není dobrý vývoj co se týče aktualizací.

Někteří se mohou stěžovat na příliš mnoho zbytečného softwaru na telefonu. Mně osobně navíc další aplikace nevadí, protože je lze snadno odinstalovat. Téměř každý výrobce smartphonů se snaží nutit svým zákazníkům svá autorská řešení. Tak to prostě je. Nicméně objektivně hodnoceno, je jich příliš mnoho a ne všechny jsou od Xiaomi.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G, jak název naznačuje, podporuje 5G konektivitu, nabízí také Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a NFC pro bezkontaktní platby. Samozřejmě zde nechybí ani VoLTE a VoWiFi. Kvalita hovorů je na správné úrovni.

Fotoaparát

Trio fotoaparátů v Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G na první pohled připomíná ty v modelu Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G. Tady hraje hlavní roli nový modul s rozlišením až 200 Mpix, který nahradil fotoaparát s rozlišením 108 Mpix. Ano, jasný objektiv f/1,65 má optickou stabilizaci obrazu. Mimo to, modul je trochu horší, protože další fotoaparáty jsou trochu zklamáním s rozlišením 8 Mpix (S5K4H7 ISOCELL Slim, s ultrawide objektivem f/2.2) a 2 Mpix (OmniVision OV02B1, f/2.4, makro). V přední části je kamera s rozlišením 16 Mpix (Sony IMX 471) na selfie.

Podle mého názoru se hlavní fotoaparát osvědčil v prakticky každém směru – snímky nejsou šumem, barvy jsou přirozené, věrně zobrazené a tonální rozsah je správný.

V noci se někdy nevyplatí používat digitální zoom, protože kvalita snímků v nočním a automatickém režimu dramaticky klesá. Celkově jsou však fotografie opravdu hezké! Dokonce ani přední kamera si při dostatečném nočním osvětlení nijak zvlášť nevede špatně.

Efektivní výchozí velikost fotografií je 12 Mpix, což je způsobeno použitím technologie Tetra2pixel RGB Bayer Pattern, která spojuje 16 pixelů do jednoho. Fotografie lze pořídit v režimu vysokého rozlišení 50 Mpix a 200 Mpix (zde bohužel funguje upscaling) a jsou pak mnohem hezčí a detailnější.

Fotoaparáty s makro a ultrawide objektivem mě trochu zklamaly. Druhý se ospravedlňuje za dobrých světelných podmínek, protože snímky v noci pořízené s jeho pomocí bývají hrůzné, ale místo makro objektivu by byl lépe využitelný teleobjektiv.

Závěrečné hodnocení fotografií nechávám jako vždy vám. Zde si je můžete stáhnout v plném rozlišení z Google Disku.

Rozčarováním je, že filmy ve 4K mají maximální frekvenci snímání 30 snímků za sekundu. Závažná chyba? Ne nutně, zejména když jsou záznamy hezké, ale ve vysokém rozlišení bohužel nejsou stabilizovány.

Baterie

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G, jako většina telefonů této třídy, je napájena baterií s kapacitou 5000 mAh. Rád bych připomněl, že u předchozího modelu to bylo pouze 4500 mAh, což bylo pro mnohé zklamáním. Pracovní doba Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G může být v praxi o zhruba 10 procent delší než u předchozího modelu, v závislosti na způsobu použití. Dva dny intenzivního používání bez použití nabíječky? To je dosažitelné. Pravděpodobnější výsledek je 1,5 dne.

Technologie nabíjení Xiaomi HyperCharge 120W umožňuje nabití Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G pomocí dodávaného adaptéru GaN od 0 do 80 procent za 15 minut. Dobíjení na maximum trvá asi 22 minut. V praxi, protože telefon nikdy nenabíjím od 0 procent, bude trvat nabíjení od 10 procent do maximum přibližně 19-20 minut. Skvělý výsledek. Lidé, kteří se bojí tak rychlého nabíjení a jeho vlivu na baterii, mohou vypnout režim Boost. Tím se doba nabíjení od nuly do maxima prodlouží na přibližně 30 minut.

Shrnutí

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G je určitě nejlepším telefonem značky Redmi, který byl kdy vyroben. Tím nechci říct, že by měl být „nejlepším z hlediska ceny“. Proč? Protože testovaný model vůbec není levný, i když naštěstí doporučená cena 12 500 Kč klesla pod hranici 7500 Kč, což nabídku výrazně láká.

Objektivně řečeno by Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G měl zaujmout většinu spotřebitelů. Vyznačuje se atraktivním designem, má nádherný displej AMOLED s frekvencí obnovování 120 Hz s Dolby Vision a hlavní fotoaparát představuje velké překvapení jak z hlediska fotografií, tak videa. Další výhodou je rychlé nabíjení 120W a několik dalších výhod, které naleznete v níže uvedeném srovnání. Pokud však série Xiaomi Redmi vstoupila na úroveň smartphonů za zhruba 7500 Kč, měli bychom si top model pojednat náročněji.

V Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G najdeme i několik nevýhod. Mezi tyto patří chybějící slot na paměťovou kartu, pomalejší interní paměť typu UFS 2.2, plastový rámek, který nepůsobí tak pěkně jako hliníkový (nebo plastový, který vypadá jako hliník) a ne zrovna povedený zvuk stereo reproduktorů. Zklamáním je také dosud nereálná aktualizace na Android 14.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G má několik výhod, ale také několik nevýhod. Za tuto cenu bych si dovolil očekávat víc, ale co bylo bylo. Máme tady telefon, který může skvěle posloužit i po několika letech a na trhu je zkrátka málo takových zařízení. Vzhledem k tomu, že hlavní modely z řady Xiaomi 12 stojí zhruba 11 500 Kč, Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G v tuto chvíli nemá příliš konkurence. Za telefon ve variantě 8/256 zaplatíte na českém trhu zhruba 7500 Kč. V této cenové kategorii jej doporučuji. Hovoříme zde o telefonu s řadou funkcí a schopnostmi, které byly zcela nedávno vyhrazeny zařízením střední třídy, za mnohem nižší cenu. Stejně tak si myslím, že když si za několik let budete chtít pořídit nový smartphone, Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G bude stále výzvou.

PRO:

  • Výborný design
  • Dobrá výkonnost
  • Krásný displej s technologií Flow AMOLED 120 Hz a Dolby Vision
  • Překvapivě vysoká kvalita fotografií…
  • …a videí ve 4K @ 30 fps z fotoaparátu 200 Mpix
  • Skutečně rychlé nabíjení 120 W…
  • …a 120 W nabíječka v balení
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Podpora sítě 5G
  • Dual SIM
  • Stereo reproduktory s Dolby Atmos a kodekem LDAC

PROTI:

  • Reproduktory mohly být lepší
  • Chybí slot pro paměťovou kartu
  • Chybí stabilizace videa při natáčení ve 4K
  • Chybí video ve 4K @ 60 fps
  • Starý systém Android 12
  • Pouze průměrné další fotoaparáty
  • Nadbytečné předinstalované aplikace

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G – recenze. Středně výkonný telefon, který dokáže překvapit
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G – recenze. Středně výkonný telefon, který dokáže překvapit

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo