Stalo se to – po několika letech se na český trh vrátila značka Honor a představila zde několik nových modelů chytrých telefonů, včetně Honor 50, Honor 90 a 90 Lite. Měla jsem příležitost tento poslední model vyzkoušet. Proto si přečtěte mou recenzi tohoto zařízení a zjistěte, zda stojí za to jej koupit, nebo raději sáhnout po konkurenčním zařízení.
Specifikace
Honor 90 Lite je chytrý telefon s cenou 5999 Kč, vybavený procesorem MediaTek Dimensity 6020, 8 GB operační pamětí a 256 GB úložištěm. Zařízení má také baterii s kapacitou 4500 mAh a displejem LTPS LCD s úhlopříčkou 6,7 palce, rozlišením 2388 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí až 90 Hz.
Chytrý telefon podporuje rychlonabíjení o výkonu 22,5 W, komunikaci Bluetooth 5.3 BLE, NFC, rozpoznávání obličeje a datovou komunikaci 5G. Běží na operačním systému Android 13 s nadstavbou MagicOS 7.1, a samozřejmě zde můžeme využívat služby Google. Kompletní specifikaci jsem uvedla níže.
Honor 90 Lite – specifikace:
- Procesor a grafika: MediaTek Dimensity 6020, Mali-G57 MC2
- Operační paměť: 8 GB
- Interní úložiště: 256 GB
- Možnost rozšíření paměti: Ne
- Displej: 6,7″, LTPS LCD, rozlišení 2388 x 1080 pixelů, obnovovací frekvence až 90 Hz, poměr stran 19,9:9, 16,7 milionů barev, 10bodový dotykový panel
- Zabezpečení: snímač otisků prstů, rozpoznávání obličeje
- Baterie: 4500 mAh, rychlonabíjení 22,5 W
- Fotoaparát:
- Zadní:
- 100 MP, f/1,95
- 5 MP, f/2,2 (ultrawide)
- 2 MP, f/2,4 (makro)
-
- Přední:
- 16 MP, f/2,45
- Operační systém: Android 13, MagicOS 7.1
- Data: 5G
- Konektivita a poloha: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.3 BLE, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, AGPS
- Porty: USB-C 2.0 s OTG
- Typ SIM karty: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)
- Rozměry: 162,9 x 74,5 x 7,48 mm
- Hmotnost: 179 g
Vzhled a kvalita provedení
Honor 90 Lite byl uveden na český trh ve dvou barevných verzích – černé a zelené. Já jsem obdržela zařízení ve druhé barvě, ale podle vzhledu telefonu bych řekla, že je spíše modrý než zelený. Zadní kryt a rámečky chytrého telefonu jsou vyrobeny z plastu. Zadní kryt má trochu lesklý povrch a zřejmě se snaží imitovat sklo, které je dnes často používáno. Sklo zde však nenajdeme. Naštěstí jsou všechny části telefonu dobře zpracované a sedí k sobě. Trochu mě překvapilo, že zde chybí jakákoli certifikace pro odolnost proti vodě a prachu.
Na zadní straně zařízení samozřejmě najdeme logo Honor. Také je zde ostrov s fotoaparáty o poněkud netradičním designu. Horní část ostrova obsahující hlavní snímač leží částečně na spodní části s ostatními snímači. Tyto části jsou obklopeny zrcadlovým povrchem. Vedle ostrova se nachází také blesk.
Na levém rámu telefonu najdeme zásuvku na SIM karty, na pravém tlačítko pro zapnutí se snímačem otisků prstů a tlačítko pro regulaci hlasitosti. Na horní straně je mikrofon a něco, co připomíná infračervený port, i když jím není. Spodní rámec obsahuje další mikrofon, port USB-C a reproduktorové otvory. Ano, chybí zde stereo reproduktory. Reproduktor umístěný na horním okraji displeje slouží pouze k hovorům.
V balení se smartfonem najdete záruční kartu, návod k obsluze a USB-C kabel. Bohužel však není součástí žádná nabíječka do sítě. Navíc, na rozdíl od toho, co výrobce uvádí na svých stránkách, neobsahuje žádné pouzdro pro zařízení. Honor tak potenciální zákazníky klame.
Honor 90 Lite – displej
LCD displeje ve smartfonech v cenové relaci 5000-8000 Kč jsou již normou, ale v případě Honora 90 není tento displej tak nepříjemně lesklý jako u Motoroly g73 5G. Potěší, že displej zařízení nabízí rozlišení 2388 x 1080 pixelů, ale obnovovací frekvence by mohla být 120 Hz místo 90 Hz.
Displej zabírá velkou část předního panelu a je obklopen poměrně úzkými rámečky. Samozřejmě, přední kamera je v tomto panelu vyříznutá. Bohužel nevíme, jaké sklo chrání displej. Je však na něj přilepená tovární ochranná fólie. Nevíme ani, jaká je vzorkovací frekvence dotyku na smartfonu, ale mám dojem, že výrobce ji s důvodem nezveřejnil. Zvláště při psaní na klávesnici a používání dotykových gest se zdá, že dotyk mírně zpožďuje.
Naštěstí displej Honora 90 Lite nabízí solidní reprodukci barev a uspokojivou úroveň jasu. Nicméně na ostrém slunci na něm nerozpoznáte příliš mnoho. Pokud jde o hloubku černé a pozorovací úhly, zaostává za OLED a AMOLED displeji.
Audio
Jak jsem již zmínila, Honor 90 Lite má mono reproduktor, což je docela zklamání. Tento reproduktor navíc nezní nejlépe. Především má nízkou úroveň hlasitosti. Navíc mu chybí basy a střední a vysoké tóny nejsou vyvážené. Jeho zvuk je značně zkreslený.
Honor 90 Lite – software a konektivita
Operační systém Honora 90 Lite je Android 13 s nadstavbou MagicOS 7.1. Tato nadstavba velmi připomíná systém od Huawei – je estetická a snadno ovladatelná. S ní můžeme však stále používat služby Google, jako jsou YouTube, Gmail nebo Google Chrome, které jsou na smartfonu nainstalovány jako výchozí. Bohužel však najdete i méně důležité aplikace, které by mohly být považovány za zbytečné.
Co se týče MagicOS 7.1, oceňuji, že tato nadstavba neobsahuje žádnou reklamu. Navíc lze systém silně personalizovat.
Honor 90 Lite umožňuje používat síť 5G a provádět bezkontaktní platby díky přítomnosti NFC. Podporuje také Bluetooth 5.3 BLE. V smartfonu lze použít dvě SIM karty, ale eSIM zde nenajdeme.
Honor 90 Lite – výkon
Pokud jde o výkon, tento smartfon pravděpodobně postačí většině uživatelů. Většina aplikací se na něm otevírá poměrně rychle, s několika výjimkami. Přepínání mezi aplikacemi také probíhá hladce. Smartfon je zcela schopný hrát hry, ale ve více náročných titulech, jako je Diablo Immortal, není ani třeba zkoušet nejvyšší grafické nastavení.
Jak si Honor 90 Lite vedl v syntetických testech? V benchmarku AnTuTu 9 dosáhl 292936 bodů a v Geekbench 6 dosáhl 1904 bodů pro vícejádrové výpočty a 724 bodů pro jednojádrové výpočty. Důležité je, že smartfon nabízí slušný výkon a při náročných úkolech se nepřehřívá.
Fotografie
Zadní fotoaparát zařízení se skládá ze snímače 100 MP, f/1.9, snímače 5 MP, f/2,2 s ultraširokoúhlým objektivem a snímače 2 MP, f/2,4 pro makrofotografie. Na přední straně se nachází jediná kamera pro selfíčka s rozlišením 16 MP.
Honor 90 Lite má aplikaci fotoaparátu, která připomíná aplikaci fotoaparátu na zařízeních od Huawei. Pomocí ní můžeme používat základní, noční a portrétní režimy a také profesionální režim. Zvláštní je, že smartfon umožňuje používat režim HDR pouze v režimu HDR.
Denní fotografie
Hlavní snímač zadního fotoaparátu zaznamenává detailní fotografie, alespoň za dobrých světelných podmínek. Při horších světelných podmínkách se detaily ztrácejí. Kromě toho je reprodukce barev a tónový rozsah na těchto fotografiích střídavý.
Snímač s ultraširokoúhlým objektivem, protože má nižší rozlišení, bohužel nedosahuje vysoké kvality. Fotografie pořízené tímto objektivem jsou poměrně rozmazané, alespoň co se týče barev, které nejsou příliš odlišné od fotografií pořízených hlavním snímačem.
Od makrofotografií jsem neočekávala příliš mnoho. Většinou jsou snímače pro makrofotografie ve smartfonech jen zaplňovacími prvky, které neposkytují dobré výsledky. A to je zde opět případ.
Noční fotografie
Absence optické stabilizace obrazu nepomáhá při pořizování nočních fotografií s Honorem 90 Lite. Snadno mohou být rozmazané. Naštěstí fotky pořízené v nočním režimu vychází mnohem lépe než fotky pořízené v běžném režimu.
Po setmění je lépe nevyužívat ultraširokoúhlý objektiv. Fotografie pořízené tímto objektivem jsou kvalitativně ještě horší než za denního světla.
Přední fotoaparát
Přední fotoaparát Honora 90 Lite umožňuje pořizovat hezká selfíčka. Tyto fotky nabízejí velmi dobré reprodukce barev a vysoký detail, i když počet detailů klesá při horším osvětlení.
Video možnosti
Honor 90 Lite umožňuje nahrávat video v rozlišení 720p a 1080p při 30 snímcích za sekundu, jak z hlavního, tak z předního fotoaparátu. Očekávala jsem, že v tomto smartfonu bude možnost nahrávání videa ve 60 snímcích za sekundu.
Baterie
Honor 90 Lite je vybaven baterií s kapacitou 4500 mAh. Při středním používání vám tato baterie umožní používat zařízení téměř dva dny, než bude třeba ho dobít.
Smartfon podporuje rychlonabíjení s nízkým výkonem – 22,5 W. Jak jsem však již zmínila, v balení nenajdete žádný síťový adaptér. Dobití tohoto smartfonu od nuly na 100 % trvá méně než dvě hodiny.
Závěr
Nelze říci, že by Honor 90 Lite byl špatným smartfonem. Má hezký design, jeho LCD displej je v pořádku, a navíc umí pořizovat příjemné snímky hlavním zadním fotoaparátem a fotoaparátem na selfie. Podle mého názoru by však měl nabízet více. Zajisté by se hodilo jakékoliv certifikace na odolnost proti vodě a prachu, stereo reproduktory a rychlejší nabíjení, nespouště se o síťový adaptér v balení. Navíc fotografie pořízené ultraširokoúhlým objektivem a makro jsou zklamáním.
- elegantní design
- nepatrně lepší displej než u jiných LCD
- elegantní nadstavba
- plynulý chod
- přítomnost NFC
- podpora 5G
- vysoký pracovní komfort
- kvalitní fotografie ze zadního hlavního fotoaparátu a předního fotoaparátu
- plastové provedení
- chybí certifikace IPXX
- mono reproduktor
- není přibaleno žádné pouzdro, navzdory informacím na webových stránkách výrobce
- pomalé nabíjení o výkonu 22,5 W
- není přibalena síťová adaptér
- špatné snímky z ultraširokoúhlého objektivu a makro
- chybí možnost záznamu videa ve 60 snímcích za sekundu
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.