Xiaomi Redmi 12 – recenze. Smartphone do každé kapsy

Na konci června v Česku představila další zařízení populární značky Redmi, která patří k firmě Xiaomi. Jedná se o smartphone Xiaomi Redmi 12. Jak je pro Redmi typické, nabízí toto zařízení lákavou cenou, ale co toto zařízení nabízí za tuto nízkou cenu? Nedávno jsem měl možnost si to vyzkoušet a zjistit, zda se Xiaomi Redmi 12 vyplatí. Zde je moje recenze Xiaomi Redmi 12.

Specifikace

Xiaomi Redmi 12 je smartphone s cenou 3990 Kč, vybavený procesorem MediaTek Helio G88 a grafickým čipem Arm Mali-G52. V Česku je dostupný s 4 GB nebo 8 GB operační pamětí RAM a 128 GB nebo 256 GB interní pamětí. Tu druhou lze rozšířit o dalších 1 TB pomocí microSD karty. Já jsem dostal verzi Redmi 12 s 4/128 GB.

Toto zařízení obsahuje také IPS LCD displej s úhlopříčkou 6,79 palce a rozlišením FHD+, baterii o kapacitě 5000 mAh s podporou rychlého nabíjení 18 W, audiojack 3,5 mm a certifikaci IP53. Xiaomi Redmi 12 běží na systému Android 13 s nadstavbou MIUI 14.

Xiaomi Redmi 12 – specifikace:

  • Procesor a grafika: MediaTek Helio G88, Arm Mali-G52
  • Operační pamět RAM: 4 GB (LPDDR4X)
  • Interní paměť: 128 GB eMMC 5.1
  • Rozšiřitelnost paměti: Ano, až o 1 TB
  • Displej: 6,79″ IPS LCD, rozlišení 2460 x 1080 pixelů (FHD+), obnovovací frekvence až 90 Hz, kontrastní poměr 1500:1, barevný rozsah 70% NTSC, jas až 550 nitů, certifikace nízkého modrého světla SGS, režim čtení 3.0
  • Bezpečnost: Snímač otisků prstů, rozpoznávání obličeje
  • Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení 18 W
  • Fotoaparát:
    • Zadní:
      • 50 MP, f/1.8 (hlavní)
      • 8 MP, f/2.2 (ultraširokoúhlý 120°)
      • 2 MP, f/2.4 (makro)
    • Přední:
      • 8 MP, f/2.1
  • Operační systém: Android 13, MIUI 14
  • Audio: Mono reproduktor, audiojack 3,5 mm
  • Odolnost proti vodě a prachu: IP53
  • Datová síť: 4G
  • Konectivita a poloha: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.3, FM rádio, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, Beidou, infraport
  • Konektory: USB-C
  • Typ SIM karty: Hybridní Dual SIM (nano SIM + nano SIM/microSD)
  • Rozměry: 168,60 x 76,28 x 8,17 mm
  • Hmotnost: 198,5 g

Design a kvalita zpracování

Xiaomi Redmi 12 byl v Česku uveden v dvou barevných verzích – černé Midnight Black a modré Sky Blue. Já jsem dostal modrou a musím říct, že vypadá velmi hezky. Co je zajímavé, rámy smartphonu jsou vyrobeny z plastu, zatímco zadní strana je ze skla, což v tomto cenovém rozpětí představuje příjemné překvapení.

Zadní strana zařízení nese logo Redmi a také zadní fotoaparáty, které mírně vyčnívají nad povrch a jsou obklopeny stříbrnými prstenci. Zadní strana má hladký povrch, což usnadňuje otisky prstů, ale naštěstí není příliš kluzká. Když jsem smartphone držel v ruce, necítil jsem, že by mi mohl sklouznout.

Na levém rámu Redmi 12 se nachází zásuvka pro SIM karty a micro SD kartu, a na pravém rámu jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapnutí se snímačem otisků prstů. Snímač otisků prstů funguje bez problémů. Horní rámec obsahuje 3,5mm audiojack a infračervený port, což umožňuje používat smartphone jako dálkový ovladač pro televizi. Na spodním rámu jsou konektor USB-C a reproduktor mono a mikrofon. Reproduktor pro hovory je umístěn na horním okraji displeje.

Kvalita zpracování Xiaomi Redmi 12 je na dobré úrovni, všechny jeho části jsou dobře spojeny. Zařízení pohodlně leží v ruce, i když kvůli svým rozměrům může být obsluha občas potřeba druhou rukou.

Displej

Samozřejmě, u smartphonu za 799 zlotých nemůžeme očekávat displej AMOLED, takže přítomnost IPS LCD displeje v Redmi 12 mě nepřekvapuje. Nicméně výrobce použil displej, který nepříjemně odlesňuje, což je zejména znatelné na světlém pozadí. Realme C55 ukázalo, že ne každý LCD displej musí mít tuto vadu.

Naštěstí Redmi 12 zobrazuje detailní obraz, s rozlišením displeje 2460 x 1080 pixelů. Má také obnovovací frekvenci 90 Hz, což zajišťuje plynulé animace. Dokonce i jeho pozorovací úhly jsou dost široké. Co však s jasem? Ten vám neposkytne pohodlí při používání smartphonu za slunečního svitu, ale nemůžete se stěžovat na reprodukci barev, které displej zobrazuje.

V horní části displeje Redmi 12 je zabudován přední fotoaparát. Trochu mě zarazilo, že fólie na displeji nebyla kolem fotoaparátu rovnoměrně rozmístěna. Černé rámečky kolem obrazovky nejsou příliš tlusté, snad jen ty spodní. Zajímavým faktem je, že v zařízení není umístěn senzor přiblížení. Během hovorů se tak často displej nechtěně zapíná a můžete omylem stisknout něco na displeji.

Software a konektivita

Na Xiaomi Redmi 12 běží systém Android 13 s nadstavbou MIUI 14. Bohužel tato nadstavba má stejné nedostatky jako jiné smartphony od Xiaomi. Za prvé obsahuje reklamy, které nelze vypnout, a ty se zobrazují především na uzamčeném displeji. Za druhé obsahuje mnoho předinstalovaných aplikací, které můžeme považovat za bloatware.

Výhodou MIUI 14 je možnost jej silně personalizovat. Navíc nadstavba nabízí jednoduché a čitelné rozhraní.

Pokud jde o konektivitu, Xiaomi Redmi 12 není smartphone s podporou sítě 5G. Můžete v něm však použít až dvě SIM karty a díky přítomnosti NFC můžete platit kontaktně.

Výkon

Xiaomi Redmi 12 je poháněn procesorem MediaTek Helio G88 spolu s grafickým čipem Arm Mali-G52. K tomu máme 4 GB operační paměti RAM LPDDR4X a 128 GB interní paměti, kterou lze rozšířit microSD kartou. 4 GB RAM jsou dnes vskutku málo, což dokonale ukazuje, jaký výkon můžeme od tohoto smartphonu očekávat.

Takže jak Redmi 12 pracuje? Aplikace na něm běží poměrně pomalu. Stává se také, že aplikace zůstanou zaseknuty při spouštění a musíte je znovu spustit. Jedná se o výkon při přepínání mezi již běžícími aplikacemi. Systém samotný a nastavení mohou také někdy dráždit.

Samozřejmě jsem provedl několik syntetických testů na Xiaomi Redmi 12. V Antutu 9 získal pouze 220 416 bodů. V Geekbench 8 získal 437 bodů pro jedno jádro a 1370 bodů pro více jader. Nejsou to body, na které bychom měli být hrdí.

Nízký výkon znamená, že Xiaomi Redmi 12 je vhodný pouze pro hraní málo náročných mobilních her.

Fotografie

Xiaomi Redmi 12 je vybaven trojitým zadním fotoaparátem a jedním předním. Zadní fotoaparát sestává z senzorů 50 MP (hlavní), 8 MP (ultraširoký) a 2 MP (makro). Přední fotoaparát má 8 MP.

Aplikace fotoaparátu na tomto zařízení je jednoduchá a snadno ovladatelná. Obsahuje standardní karusel režimů fotografování, který kromě základního a nočního režimu nabízí také portrétní režim a režim 50 Mpix. Je však zvláštní, že karusel nelze rozbalit, protože Redmi 12 nenabízí příliš mnoho režimů. Navíc režim makro nelze zapnout z karuselu, ale z horního rozbalovacího menu, které obsahuje také volby pro HDR, časovač nebo formát fotografií.

Jaké fotky pořizuje Xiaomi Redmi 12?

Hlavní senzor zadního fotoaparátu v denním světle pořizuje fotky s uspokojivým detailním zobrazením a překvapivě širokým tonálním rozsahem. Fotografie, které tímto senzorem pořídíte, by však mohly mít živější barvy a někdy se může zdát, že algoritmy pracovaly příliš tvrdě. Často byste si přáli, aby byly trochu světlejší.

Fotografie pořízené senzorem ultraširokého objektivu ve dne jsou méně detailní a více upravené algoritmy. Mají také horší reprodukci barev.

Pokud jde o makro senzor, tak existence takových senzorů ve smartphonech nemá pro mě smysl a stejně je to i u Redmi 12. Tento senzor pořizuje málo detailní a vybledlé fotografie. Je těžké najít praktické využití pro tento senzor.

Hlavní senzor zadního fotoaparátu v noci funguje nejlépe průměrně. Fotografie, které pořídíte, mají nízký tonální rozsah, jsou málo detailní a rozmazané. Noční režim obvykle situaci nepomáhá. Naopak, může fotky příliš osvětlit a odhalit mnoho šumu.

Co je zajímavé, noční režim v Redmi 12 nespolupracuje s ultraširokým senzorem. Tento senzor byste však po setmění neměli používat kvůli nízkému detailnímu zobrazení a výraznému rozmazání fotografií.

Selfie fotky z Redmi 12 vypadají dobře. Ale v noci by jim mohlo chybět trochu barev, protože ve skutečnosti nevypadám tak bledě, slibuji. Také by jim v noci mohlo chybět více detailů. Mějte také na paměti, že funkce vyhlazování obličeje je pro přední fotoaparát standardně zapnutá.

Pomocí zadního fotoaparátu Redmi 12 (hlavní senzor nebo ultraširoký senzor) můžete natáčet videa ve 720p nebo 1080p při 30 snímcích za sekundu. Stejně to platí pro přední fotoaparát tohoto zařízení.

Baterie

Xiaomi Redmi 12 je vybaven baterií o velké kapacitě 5000 mAh. Tato baterie vám umožní používat zařízení s mírným využitím po dobu dvou dnů nebo dokonce déle.

Tento smartphone podporuje kabelové nabíjení o výkonu 18 W, což bychom mohli očekávat v této cenové kategorii. S adaptérem 18 W můžete Xiaomi Redmi 12 nabít z 0 na 100 procent za zhruba 1 hodinu a 10 minut. Špatnou zprávou je, že takový adaptér není dodáván v balení s zařízením. Musíte jej zakoupit samostatně.

Shrnutí

Xiaomi Redmi 12 je smartphone s nízkým rozpočtem, takže jsme mohli očekávat některé nedostatky. Nicméně vedle nedostatků je toto zařízení docela těžké ignorovat. Je to zařízení s velkým displejem, který je bohužel poměrně slabý, a nízkým výkonem. Chybí mu také stereo reproduktory, senzor přiblížení a není dodáván s nabíječkou.

Naštěstí Xiaomi Redmi 12 není jen o nedostatcích. Můžete si užívat slušné fotky, dlouhou výdrž baterie, elegantní design a vysokou kvalitu zpracování. Zařízení podporuje NFC, má audio konektor a infraport.

PRO:

  • slušná kvalita fotografií v této cenové kategorii
  • velmi dlouhá výdrž baterie
  • dostupná cena
  • slot pro microSD kartu
  • přítomnost audio konektoru
  • podpora NFC
  • silně personalizovatelný MIUI 14
  • vysoká kvalita zpracování
  • elegantní design

PROTI:

  • lesklý LCD displej
  • nízký výkon
  • reklamy a bloatware v MIUI 14
  • chybějící nabíječka v balení
  • chybějící stereo reproduktory
  • chybějící senzor přiblížení

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Xiaomi Redmi 12 – recenze. Smartphone do každé kapsy
Xiaomi Redmi 12 – recenze. Smartphone do každé kapsy

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo