Test a recenze Xiaomi Redmi Note 10 Pro

V devíti případech z deseti je nejlepší odpovědí na otázku „který smartphone si mám vybrat?“: „jeden rok“. Takový, který ještě nestihl příliš zestárnout a zároveň se mu podařilo výrazně zlevnit. V některých případech se dokonce ukáže, že starší telefon není vůbec horší než nové modely ze stejné kategorie. Stačí se podívat na Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Ve střední cenové kategorii se vždy odehrává většina akcí. Objevuje se zde největší počet nových přístrojů a konkurence je zde nejsilnější, což není překvapivé, protože statistický spotřebitel si může dovolit telefon v cenové relaci od 6490 Kč.

Je však třeba říci, že v posledních letech se telefony do 7000 Kč natolik zkvalitnily, že se meziročně mění jen velmi málo. A pokud tomu tak je, je opravdu nutné kupovat nejnovější model? Xiaomi Redmi Note 10 Pro ukazuje, že to není potřeba.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro je horší než novější telefony pouze v jedné věci.

Žádné 5G. Konec. To je jediný nedostatek, který lze u tohoto telefonu vydaného v roce 2021 považovat za chybu oproti jeho konkurentům vydaným koncem loňského roku nebo začátkem roku letošního. Jenže je to opravdu tak velký problém? Pokud se podíváme na tempo zavádění technologie 5G v ČR, zjistíme, že je dramaticky pomalé, zejména kvůli aukcím frekvencí, které byly odloženy na neurčito, což ochromilo schopnost operátorů rozšiřovat svou infrastrukturu. Vzhledem k tomu, že 5G nebude v ČR v dohledné době pravděpodobně široce dostupné, můžeme se klidně vzdát konektivity 5G jako kritéria výběru při koupi smartphonu. Zvlášť když se bavíme o telefonu za 7000 Kč.

Mnohem důležitější jsou ostatní součásti, jako jsou komponenty, obrazovka, fotoaparát a baterie. A když se podíváte na Xiaomi Redmi Note 10 Pro, je tento rok starý smartphone stále před většinou nových zařízení.

Po stránce výkonu si na Snapdragon 732G ve spojení s 4/6/8 GB RAM a 64/128 GB datového úložiště bude stěžovat málokdo. V této třídě je poměrně obtížné najít výrazně rychlejší komponenty.

Pokud jde o obrazovku, stále patří ke špičce ve své třídě. Displej tohoto telefonu je 6,67″ panel AMOLED s rozlišením FullHD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz. Nedávno jsem testoval dvakrát dražší telefon vybavený identickým panelem a v segmentu smartphonů do 7000 Kč nic lepšího prostě neexistuje. A je třeba také dodat, že skvělá je nejen specifikace obrazovky, ale také její vzhled. Rámečky jsou tenké, navíc celé pouzdro nezestárlo ani o den a je také výborně zpracované. Displej je krytý ochranným sklem Gorilla Glass 5 a celá konstrukce splňuje normu odolnosti proti vodě a prachu IP53. Redmi Note 10 Pro nabízí také stereofonní reproduktory, které někteří výrobci z pro mě naprosto nepochopitelných důvodů stále častěji vynechávají ve specifikacích. Spolu s krásnou obrazovkou zde máme také velmi výkonné reproduktory – a tak to má být.

Také z hlediska baterie zůstává Xiaomi Redmi Note 10 Pro na špici nejen svého segmentu, ale i celého trhu se smartphony, protože jeho baterie s kapacitou 5020 mAh vydrží bez problémů dva dny běžného používání. Dobře, na pozadí později vydaných telefonů nabízí pomalejší nabíjení pouze 33 W, ale je to při tak obrovské kapacitě baterie významná nevýhoda? To si nemyslím. Superrychlé nabíjení je nejužitečnější, když máte telefon, který vydrží sotva jeden den používání. Tady nevím, kolik úsilí by bylo třeba vynaložit, aby se baterie vybila před koncem dne.

Nakonec se dostáváme k fotoaparátům, kterými Redmi Note 10 Pro nadále smete většinu svých soupeřů.

Hlavní snímač má rozlišení až 108 Mpix, což má za následek nejen velmi ostré a jasné fotografie, ale také lepší snímky po setmění díky technologii slučování sousedních pixelů do jednoho (9in1 pixel binning) a nočnímu režimu. Fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem je poměrně standardní 8 Mpix, který najdeme u mnoha chytrých telefonů, ale 5 Mpix makro fotoaparát již standardem není.

Většina výrobců do chytrých telefonů s cenou pod 7000 Kč cpe naprosto zbytečné 2 Mpix snímače, které produkují opravdu extrémně špatné snímky. Redmi Note 10 Pro se jako jeden z mála telefonů ve své třídě může pochlubit makro fotoaparátem, který budete chtít používat každý den.

Který smartphone si vybrat do výše 7000 Kč?

Je opravdu těžké najít byť jen jediný důvod, proč dát přednost letošnímu novému modelu za 7000 Kč před loňským Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Protože i když najdete jednotlivé telefony, které jsou v jedné nebo dvou oblastech lepší, obvykle se jedná o dražší zařízení a nejsou natolik lepší, abyste ospravedlnili utrácení dalších peněz za nový telefon, když můžete ušetřit na „rok starém“. I ti největší nadšenci musí uznat, že si zde není na co stěžovat. Ano, je to sice ohřátá kotleta, ale je dostatečně levná a chutná, abyste ji s chutí snědli.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Test a recenze Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Test a recenze Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Tags:

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo