RECENZE Samsung Q990C: Pravděpodobně nejlepší soundbar na trhu

Q990C je nejnovější vlajkový model soundbaru od společnosti Samsung na letošní rok. Jak si vede v praxi?

Q990C se vzhledově neliší od svého předchůdce. Hlavní lištu má stejně velkou (s rovnakým počtem a uspořádáním reproduktorů). K tomu dostanete podobný subwoofer a zadní satelity. Naštěstí se Samsung rozhodl zbavit tkaniny, která zakrývala reproduktory, což ocení všichni majitelé koček. Nic neuchovávalo srst tak jako tato tkanina. Malý displej, který ukazuje, jaké zvukové parametry měníme, byl též umístěn vpředu, ne na vrchu.

Soundbar má dva porty HDMI 2.1 (bohužel bez možnosti přenosu signálu 4K 120FPS), ale je lepší připojit jej kabelově k televizi a ostatní zařízení připojit k TV, a potom využívat soundbar přes e-ARC. Pokud však vlastníte televizi Samsung z tohoto nebo minulého roku, můžete získat Dolby Atmos bez kabelu pomocí WiFi.

Zajímavostí je, že v případě dálkového ovladače pro soundbar se ekologie zatím nedostala. Zatímco dálkové ovladače pro televizi mají dobíjecí baterie přes USB-C nebo solární panely, tento má klasické baterie. Jelikož je dálkový ovladač kompatibilní s loňským modelem a téměř se neliší od předchozího ovladače, zdá se mi, že Samsung prostě přibalil loňské ovladače k letošnímu soundbaru.

Nastavení je jednoduché – zapojíte všechny součásti do zásuvky, zadní reproduktory a subwoofer by se měly automaticky propojit s hlavní lištou, poté připojíte kabel k televizi (nebo použijete WiFi) a hotovo. Soundbar je vybaven funkcí automatické kalibrace, která z reproduktoru vysílá zvuky k přizpůsobení zvuku místnosti.

Kvalita zvuku

Na rozdíl od konkurence tento soundbar nevytváří virtuální vícekanálový zvuk. Samsung vsadil na fyzické reproduktory ve formátu 11.1.4 s reproduktory jak na zadních satelitech, tak na liště, umístěnými nahoru a na boky, aby se zvuk mohl odrážet od stropu a stěn a vytvářet efekty Dolby Atmos, které jsou srovnatelné s domácím kinem.

Jako dodatečná funkce tento zařízení spolupracuje s Alexou a může sloužit jako reproduktor Amazon Assistant. Podporuje také AirPlay 2 a pracuje s funkcí Q-Symphony, což znamená, že využívá reproduktory televize Samsung k reprodukci zvuku.

Jak se hraje? Skvěle. Dolby Atmos, zejména ve filmech UHD 4K v kombinaci s Q-Symphony, poskytuje fantastické efekty. Například při útěku družiny před střelbou skřetů na mostě v Morii, a poté se objeví Balrog. Stejné to je i u původní trilogie Star Wars, remasterované do 4K. Soundbar také zvládá streamování, zejména na Apple TV nebo Disney+. Nemám žádné výhrady kvalitu zvuku a okolních efektů. Je také vynikajícím herním zařízením. Při hře Redfall, kdy se pohybujeme ulicemi města, slyšíme přesně, kde se skrývají upíři a kultisté. Není žádný rozdíl, zda používáte WiFi nebo HDMI kabel.

Shrnutí

Soundbar hraje skvěle, ale je zde jeden problém – bohužel Q990C není natolik lepší než loňský model, aby bylo stojí za to ho vyměnit. Určité zvuky a efekty mohou znít trochu lépe, zejména pokud máte letošní televizi od Samsungu. Pokud však máte starší model televize nebo televizi od jiné společnosti a máte doma Q990B, neuslyšíte žádný rozdíl. Mám dojem, že jsme dosáhli stěny, pokud jde o možnost přidávání dalších reproduktorů a funkce zvukového procesoru. Bude těžké dosáhnout něčeho více než přidávání nových funkcí a mírné vylepšení těch stávajících. Pokud máte loňský model, není třeba ho měnit. Ale pokud máte soundbar z předchozích 2-3 let, měli byste zvážit výměnu, protože rozdíl ve zvukové kvalitě bude zcela slyšitelný.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

RECENZE Samsung Q990C: Pravděpodobně nejlepší soundbar na trhu
RECENZE Samsung Q990C: Pravděpodobně nejlepší soundbar na trhu

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo