Test Roborock Q8 Max+. Robotický úklidový stroj s automatickou výměnou nádoby

Během letošního veletrhu IFA představila společnost Roborock řadu nových robotů na úklid. Tyto zařízení se dostala do prodeje v září a jeden z nich, Roborock Q8 Max+, se nedávno dostal do mého držení. Měl jsem tedy možnost otestovat, jak si Roborock Q8 Max+ vede v praxi. Zde jsou mé dojmy z používání tohoto robota.

Specifikace

Roborock Q8 Max+ je úklidový robot, který může jak vysávat, tak umývat podlahy. Využívá navigační systém LiDAR a systém Reactive Tech Obstacle Avoidance k inteligentnímu detekování a obcházení překážek, a také dvojité gumové válečky DuoRoller pro vysávání tvrdých podlah a koberců. Nabízí až 5500 Pa sací síly.

Tento úklidový robot má jak nádobu na prach, tak nádobu na čistou vodu. První má kapacitu 470 ml a druhá 350 ml. Kapacita baterie použité v robotu je 5200 mAh.

Roborock Q8 Max+ se prodává v sadě s automatickou stanicí na vyprazdňování za cenu asi 14 000 Kč. Robot lze také zakoupit v variantě Roborock Q8 Max s běžnou nabíjecí stanicí za 10 500 Kč. Obě modely jsou k dispozici ve černé a bílé barevné verzi. Celou specifikaci robota Roborock Q8 Max+ jsem umístil níže.

Roborock Q8 Max+ – specifikace:

 • Výkon robota: 59 W
 • Výkon vyprazdňovací stanice: 1000 W
 • Navigační systém: LIDAR + technologie Reactive
 • Maximální sací výkon: 5500 Pa
 • Typ EPA filtru: E11
 • Kapacita nádoby na prach: 470 ml
 • Kapacita nádoby na vodu: 350 ml
 • Kapacita automatické vyprazdňovací stanice: 2,5 L
 • Kapacita baterie: 5200 mAh
 • Doba nabíjení: méně než 6 hodin
 • Max. úklidová plocha (jedna session): 300 m2
 • Max. plocha mytí podlahy (jedna session): 172 m2
 • Max. doba provozu (jedna session): 240 minut v tichém režimu
 • Překonávání překážek: 2 cm
 • Podpora hlasových asistentů: ANO (Google Assistant, Alexa)
 • Rozměry robota: 353 x 350 x 96,5 mm
 • Hmotnost robota: 3,6 kg
 • Rozměry stanice: 305 x 440 x 448 mm
 • Hmotnost stanice: 4,5 kg
 • Obsah balení: 1x úklidový robot, 1x automatická vyprazdňovací stanice, uživatelská příručka
 • Záruka: 2 roky

Konstrukce a kvalita provedení

Roborock Q8 Max+ mi dorazil v kartonové krabici, ve které jsem našel návod k obsluze a úklidový robot, rozdělenou automatickou vyprazdňovací staci na dvě části, napájecí kabel, přídavný díl se smetákem na mytí a náhradní pytel na vyprazdňovací stanici. To bohužel bylo vše. V balení nebyl ani dodatečný boční kartáč, náhradní EPA filtr, ani náhradní utěrky na mytí, a všechny tyto součástky se mohou relativně rychle opotřebovat. Dříve nebo později budete muset tyto součástky dokoupit.

Každá z těchto součástí byla zabalená v plastovém sáčku a dobře chráněná kartonem. Naštěstí bylo připravení úklidového robota k použití snadné. Stačilo připevnit základnu automatické vyprazdňovací stanice ke své horní části, připojit automatickou vyprazdňovací stanici k napájení a umístit robota do jeho dokovací stanice. Poté jsem mohl přejít k propojení robota se smartphone, ale o tom za chvíli. Nejprve si pojďme prohlédnout konstrukci zařízení.

Skříň robota a skříň dokovací stanice jsou vyrobeny z černého plastu. Není to však plast, který působí levně. Jedinou výtkou mohu mít k hladkému povrchu horní části robota, který snadno zachytává otisky prstů ve své černé barevné verzi. Mimochodem, nahoře robot má tři tlačítka kopule systému LIDAR.

Vepředu robota je nárazník s gumovým obalem, který tlumí náraz, když robot narazí do něčeho (ano, to se stává). V zadní části je vyjímatelný zásobník. Zespodu jsou umístěny kontakty nabíjení, sada dvou silikonových kartáčů, které se otáčejí opačným směrem, boční kartáč, přední podpůrné kolo a dvě velká hnací kola – jak vysoká, tak široká. Ty mu umožňují překonávat překážky o výšce až dvou centimetrů. To řečeno, design robota není ideálně promyšlený. Nedostatky se objevují v konstrukci zásobníku na prach a vodu, ke kterým se vrátím, když budu diskutovat o plnění a vyprazdňování tohoto zásobníku.

V případě dokovací stanice oceňuji, že na její zadní straně je vyhloubení, kam můžeme schovat přebytečný napájecí kabel. Navrchu má stanice držadlo, které umožňuje snadno odstranit horní kryt, například když chceme zkontrolovat stav plného sáčku na prach nebo jej vyměnit. Nájezd na stanici obsahuje dva vodiče a kartáčky, které se starají o čištění kontaktních bodů nabíjení robota při každém návratu do stanice.

Propojení se smartfonem a aplikace Roborock

Propojení robota Roborock Q8 Max+ se smartfonem je opravdu rychlá záležitost. Po připojení robota k napájení stačí skenovat aplikací Roborock QR kód umístěný na zařízení a poté stisknout levé a pravé tlačítko robota, aby se aktivoval režim párování. Poté stačí pouze připojit robota k Wi-Fi síti. Jedinou malou nevýhodou může být skutečnost, že Roborock Q8 Max+ podporuje pouze sítě 2,4 GHz.

Jaké možnosti nabízí aplikace Roborock? Pomocí ní můžeme spustit úklid a nastavit jeho parametry, vytvořit harmonogram úklidu, zkontrolovat stav nabití robota, aktualizovat jeho firmwarový software a upravit vybrané nastavení. Můžeme zde také zobrazit mapu bytu nebo domu vytvořenou robotem – ve 2D nebo 3D – a dokonce ji upravit, například odstranit překážky, které se již v dané místnosti nenacházejí.

Aplikace Roborock je relativně intuitivní na používání. Kromě toho je důležité, že je plně dostupná v čelštině a umožňuje rychle stáhnout digitální návod k obsluze úklidového robota na smartphone.

Roborock Q8 Max+ – vysávání podlah

První vysávání podlah pomocí Roborock Q8 Max+ zahrnuje také první mapování bytu společně se všemi překážkami v něm. Právě proto první vysávání trvá déle než každé následující. Obvykle se během vysávání robot nejprve snaží obejít každou místnost podél stěn a až poté uklízí zbývající plochu, panel po panelu, vjíždějíc tam, kde to jde. Nicméně Roborock Q8 Max+ nedojíždí k maximálně ke stěnám a zanechává mnoho neuklizeného prostoru.

Díky svým velkým kolečkům je Roborock Q8 Max+ schopen projet až 2centimetrovým zvýšením, takže snadno vjíždí na rohože a přejíždí přes prahy nebo příčné spoje nohou stolu. Jeho výška také umožňuje, aby se dostal pod gauč, pokud není příliš nízko nad podlahou.

S vysáváním tvrdých podlah si Roborock Q8 Max+ vede velmi dobře. Jeho pryžové válečky sbírají drobné nečistoty, jako jsou rozsypaná káva nebo mouka, stejně jako kočičí stelivo nebo kousky lepenky, které kočky vyhrabávají z krabic, také z mezer mezi panely. Bohužel je třeba dávat pozor, aby na podlaze během vysávání nebyly věci jako gumové pásky na vlasy nebo drobné kabely a kočičí hračky. Robot je totiž nezjistí a nezastaví se před jejich nasátím. Kromě toho může robot některé malé překážky, jako jsou boty, tlačit. Je také třeba dodat, že kolem otáčející se boční kartáče zařízení a pryží se mohou zachytávat vlasy. Musíte je občas ručně odstranit, ale naštěstí to není obtížné.

Po vjezdu na koberec nebo rohožku začne robot okamžitě vysávat s větší sací silou. Rád bych upozornil, že v mém bytě nejsou žádné koberce, ale pokud jde o rohože, měli byste vědět, že Roborock Q8 Max+ je čistí nedokonale a na nich zanechává spoustu nečistot. Navíc z nějakého důvodu během prvního úklidu robot rozhodl objet je kolem a vůbec se k nim nevracel, nechávaje je 80 % špinavé. Mám tedy obavy o to, jak si Roborock Q8 Max+ poradí s koberci, které obvykle mají mnohem delší vlákna.

Během vysávání v režimu vyváženém Roborock Q8 Max+ nevysává příliš hlučně. Až v maximálním režimu nebo režimu MAX+ jsou generované hluky obtížně tolerovatelné. Mimořádně hlučná je však nabíjecí stanice robota, když vyprazdňuje jeho prachovou nádobu. Proces vyprazdňování je tak hlučný, že vždy vyděsil mé kočky, které v důsledku toho prchly pryč. No, alespoň nelze popřít účinnost procesu vyprazdňování. Po vysávání nečistot do tašky ve stanici je nádobka robota prázdná. Není třeba také zapomínat, že automatické vyprazdňování poskytuje obrovskou pohodlí. Díky němu není nutné po každém úklidu sklonit se k robotovi, abyste vyprázdnili jeho prachovou nádobu.

Protože je mé bydlení malé a skutečná plocha, kterou robot dokázal uklidit, byla 20 metrů čtverečních, trvalo vysávání v režimu vyváženém průměrně 35 minut. Během té doby robot spotřeboval přibližně 15 procent baterie.

Roborock Q8 Max+ – mopování

Roborock Q8 Max+ může také mopovat díky speciální podložce s připojeným vyměnitelným utěrkou. Tato utěrka je namáčena pomocí dvou dávkovačů, které odebírají vodu z nádrže s vodou robota. Je důležité si uvědomit, že Roborock Q8 Max+ má pouze a výhradně nádrž na čistou vodu. Ta je integrována s nádrží na prach, která obsahuje filtr EPA. Oddělené nádrže na vodu a prach by byly lepším řešením. Otvor pro nalévání vody do nádrže je velmi malý a je vhodné do něj dolévat vodu pomocí trychtýře (není součástí balení), aby se nesmačila filtrační jednotka EPA. Kvůli filtru uvnitř a tvaru nádrže není vhodné také vodu z ní vylévat, je to prostě nepraktické a nepohodlné. Místo toho je lepší počkat, až ji robot spotřebuje.

Mopování Roborock Q8 Max+ je spíše způsob, jak udržovat podlahy déle čisté, které jsou občas ručně nebo s elektrickým mopem mazané. To především proto, že úklidový robot není schopen dostat se do každého zákoutí. Navíc neumyje velmi špinavé podlahy důkladně, protože není schopen pravidelně oplachovat svou utěrku. Je však třeba zdůraznit, že Q8 Max+ přitlačí mokrou utěrku na podlahu tak silně, že je schopen umýt dokonce i zaschlé skvrny. Stačí, když po nich párkrát projede.

Když Roborock Q8 Max+ myl podlahy v mém bytě, nejprve po dobu asi 15 sekund zanechal za sebou dvě vodní stopy, než se jeho utěrka namočila. Pak je však umyl, aniž by zanechal stopy. Naštěstí se také rychle vrátil, aby umyl podlahu na místě, kde zanechal zmíněné vodní stopy.

Množství vody, kterou Roborock Q8 Max+ používá k mytí, lze přizpůsobit. Máme k dispozici až 30 úrovní dávkování vody (nebo 5 v závislosti na zvolené stupnici). Úroveň 3/5 nebo 17/30 se nejlépe hodí k mytí panelů. Při vyšší úrovni dávkování robot někdy nasává trochu vody do nádrže na prach během současného vysávání. Tato kapka však namočí filtr EPA a dostane se pak do pytle na prach ve vyprazdňovací stanici.

Bohužel Roborock Q8 Max+ může vysávat, nebo vysávat a mopovat. Není možné zapnout režim, ve kterém by mohl pouze mopovat, což je škoda. To může způsobovat zmíněný problém s nasáváním vody.


Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

7Expert Score
Shrnutí

Roborock Q8 Max+ je robotický čistič, který určitě usnadní udržování pořádku v každém domě. Je schopen uklidit velkou plochu, než se musí vrátit na nabíjecí stanici, a jeho obsluha je jednoduchá a intuitivní. Kromě toho nabíjecí stanice s automatickým vyprazdňováním poskytuje obrovskou pohodlí. Díky němu není po každém úklidu nutné sklánět se k robotovi, abyste vyprázdnili jeho prachovou nádobu. Nejnovější nabídka od společnosti Roborock má však několik podstatných nevýhod. Největší je asi to, že Roborock Q8 Max+ při mopování musí také vysávat. Tímto způsobem mu občas dojde voda do nádrže na prach. Těžko také projít okolo toho, že uklízí ne důkladně povrchy jiné než tvrdé podlahy a nezjistí kabely a další malé překážky. Doufám, že se tyto problémy podaří vyřešit v nástupci modelu Q8 Max+.

Výhody
 • Tichý provoz robotického čističe
 • Vysoká kvalita provedení
 • Jednoduchá obsluha a konfigurace
 • Stanice s automatickým vyprazdňováním s velkou kapacitou
 • Velký nádrž na prach a vodu
 • Dlouhá doba provozu na baterii
 • Velká maximální plocha úklidu
 • Aplikace Roborock nabízí široké možnosti personalizace
Nevýhody
 • Integrovaná nádrž na vodu s nádrží na prach
 • Skromný prodejní balení
 • Robot nedokonale vysává rohože a koberce
 • Mop je pouze utěrka, která není oplachována
 • Robot nedojíždí ke stěnám

Test Roborock Q8 Max+. Robotický úklidový stroj s automatickou výměnou nádoby
Test Roborock Q8 Max+. Robotický úklidový stroj s automatickou výměnou nádoby

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo