Stojí za to koupit Instantní fotoaparát? Recenze Fujifilm Instax Mini 12.

V době, kdy se díky chytrým telefonům dělají vysoká kvalita fotografií, může nákup fotoaparátu působit jako zbytečný výdaj. Přesto mnoho lidí stále používá tyto zařízení, a na trhu se neustále objevují nové modely. V tomto směru jsou oblíbené okamžité fotoaparáty. Měla jsem možnost vyzkoušet novinku od Fujifilmu – do rukou mi padl Instax Mini 12. Podívejte se, jak vypadá a jaké funkce nabízí.

Dnes je pořizování snímků na dosah ruky téměř pro každého – stačí sáhnout do kapsy po chytrém telefonu a zachytit okamžik v digitální paměti zařízení. Důležité je, že fotografie pořízené telefonem mohou být opravdu skvělé a mnozí profesionální fotografové využívají tuto techniku k vytváření svých děl. Technologie v chytrých telefonech stále pokračuje v pokroku a umožňuje dosahovat úžasných výsledků, ale to neznamená, že éra fotografování klasickými fotoaparáty je na konci. Spíše naopak, stále častěji se vracíme ke klasické analogové fotografii. Jsem samotnou nadšenkyní starých klasických fotoaparátů a efektů, které s nimi můžete dosáhnout. Vždy mě také zajímaly okamžité fotoaparáty, tedy zařízení, která okamžitě tisknou pořízený snímek na speciálním papíře s charakteristickým bílým (nebo barevným) rámečkem. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet jeden takový fotoaparát od společnosti Fujifilm. Do rukou mi padl Instax Mini 12, což je další model z této řady okamžitých fotoaparátů. Předtím jsem měla příležitost pracovat s podobným zařízením, konkrétně s modelem SQUARE SQ1 (přečtěte si recenzi), takže jsem měla určité představy o tom, co mohu očekávat. Ale pojďme se podívat na konkréty.

Vzhled a konstrukce

Model Mini 12 se vzhledově málo liší od svého předchůdce (Mini 11) – stále má zaoblený tvar těla a jednotlivých prvků a pastelovou barevnost (můžete si vybrat barvy jako fialová, bílá, modrá, růžová a zelená). Na přední straně je spoušť spouště, expozometr a senzor blesku, blesk, zrcátko pro autoportréty (na objektivu). Na zadní straně je hledáček, zámek zadního víka, počítadlo snímků a okno potvrzení umístění filmu. Pro umístění baterií (typ AA) je místo na boku těla. Po obou stranách fotoaparátu jsou také uchytiště pro řemínek (na zápěstí). V horní části je otvor, kterým se vysune vyfocený snímek.

Plastové, ale pevné tělo, pastelové barvy a zaoblený tvar fotoaparátu na první pohled vypadají jako dětská hračka a jistě ne každému se tato stylizace bude líbit. Pokud jde o ergonomii, fotoaparát pohodlně leží v ruce a spoušť byla dostatečně „vystouplá“, takže jsem se nebála, že ji stisknu omylem. Hmotnost zařízení činí méně než 400 gramů (s bateriemi a filmovým modulem).

Funkce a možnosti

Okamžité fotoaparáty mají tendenci mít jen málo složitých funkcí – fotografování má být rychlé a jednoduché. Instax Mini 12 není výjimkou – kromě možnosti změny polohy objektivu všechno probíhá automaticky. Fotoaparát automaticky vybírá správnou expozici a kontroluje blesk v závislosti na světelných podmínkách. Uživatel může pouze nastavit polohu objektivu, volit jednu z dvou možností:

 • ON – v tomto režimu se doporučuje pořizovat snímky ve vzdálenosti nejméně 0,5 metru od fotografovaného objektu.
 • CLOSE-UP – v tomto režimu je rozsah ostrosti od 0,3 do 0,5 metru; bude to dobrá volba pro autoportréty, tzv. selfie.

Důležitou funkcí, která chyběla v předchozím modelu Mini 11, je korekce paralaxy. Co to znamená? Jednoduše řečeno, obraz v hledáčku je přizpůsoben skutečnému záběru, což umožňuje přesnější fotografování a snižuje posunutí fotografovaných objektů. Tato volba funguje v režimu zvětšení.

Dalším vylepšením je zrcátko pro autoportréty. Je umístěno na objektivu, což umožňuje přesněji zamířit fotoaparát na sebe.

Používání

Jak jsem již zmínila, ovládání okamžitého fotoaparátu Mini 12 je jednoduché a intuitivní. Stačí vybrat vhodný snímek, přepnout objektiv na požadovaný režim a stisknout spoušť. Samozřejmě musíme pamatovat na správné umístění filmu do fotoaparátu. Pro tento model jsou určeny speciální vložky Instax Mini, které nejčastěji zakoupíte ve dvoupakování (dvě kazety po 10 vložkách). Kazetu musíte nainstalovat podle pokynů na obalu a poté zavřít kryt a stisknout spoušť. Kryt zabraňující přesvícení filmu bude odstraněn (vyklouzne z horního otvoru). Od této chvíle nesmíte otevírat klapku, pod kterou se nachází kazeta, protože film by byl přesvícený a vložky by se staly nepoužitelnými. Počítadlo na zadní straně těla vás informuje o tom, kolik snímků zůstalo k pořízení. Zde najdete také okénko, kterým se dozvíte, zda je v fotoaparátu kazeta. V závislosti na zvoleném režimu (ON nebo CLOSE-UP) musíte udržovat správnou vzdálenost od fotografovaného objektu, abyste dosáhli optimální ostrosti.

Technické specifikace

 • Velikost snímku 62 x 46 mm
 • Objektiv 2 komponenty, 2 čočky, f= 60 mm, 1:1 2,7
 • Hledáček Zobrazující reálný obraz 0,37x s dálkoměrem. Korekce paralaxy ve zvětšovacím režimu
 • Vzdálenost pro fotografování Od 0,3 do 0,5 metru ve zvětšovacím režimu; od 0,5 metru v normálním režimu
 • Závěrka Programovatelná elektronická závěrka 1/2 do 1/250 s. Synchronizace s dlouhým časem otvírání závěrky v slabém světle
 • Expoziční kontrola Automatická, rozsah Lv od 5,0 do 14,5 (ISO 800)
 • Vysunutí filmu Automatické
 • Blesk Stále svítící blesk (automatická regulace výkonu blesku), účinný dosah blesku od 0,3 do 2,2 metru
 • Napájení Dvě alkalické baterie typu AA (LR6); výdrž asi 10 kazetek filmu Instax Mini
 • Automatické vypnutí po 5 minutách
 • Rozměry 104 x 66,6 x 122 mm
 • Hmotnost 306 g (bez baterií, řemínku a kazety filmu)

Instax Mini 12 – Zkušenosti z používání

Fotografování takovýmto zařízením může přinést radost jak fotografům, tak i těm, kteří jsou fotografováni. Zvláště vzrušující je okamžik vysunutí filmu a očekávání výsledku. V případě modelu Instax Mini 12 trvá vyvolání snímku přibližně 90 sekund v závislosti na okolní teplotě. Hotový snímek je ideální památkou, kterou můžete připevnit na lednici nebo na svůj stůl. Kromě toho existují speciální alba určená pro tento formát fotografií. Osobně si myslím, že okamžitý fotoaparát tohoto typu může být zajímavou alternativou k chytrému telefonu nebo digitálním fotoaparátům, pokud chcete rychle a snadno zachytit okamžiky na večírcích nebo setkáních s blízkými lidmi. Navíc vyvolané snímky mají jedinečný retro vzhled – v případě tohoto modelu jsou barvy fotografií studené s modrým nádechem. Osobně si myslím, že tento fotoaparát je vhodný spíše k fotografování konkrétních objektů (lidé, zvířata, statické objekty) než k pořizování krajinářských fotografií (i když samozřejmě to závisí na vaší kreativitě).

Neměla jsem žádné problémy s ovládáním fotoaparátu. S fotografováním to bylo občas různé, ale spíše jde o otázku cviku a pocitu pro zařízení. Musíte si být vědomi, že fotoaparát automaticky nastavuje expozici a výkon blesku, takže výsledek nemusí vždy odpovídat vašim očekáváním. Také si dejte pozor na velikost snímků – formát je 62 x 46 mm, takže jsou poměrně malé.

Mezi výhody patří funkce korekce paralaxy – to usnadňuje kompozici a nemusíte se starat o to, že objekt bude jinde než ukazoval hledáček. Jediným malým mínusem je, že plastový objektiv fotoaparátu je náchylný na špínu. Bohužel, v balení nebyl žádný pouzdro (našla jsem pouze papírový pytlík, ve kterém byl fotoaparát), ale můžete si ho zakoupit samostatně.

Instax Mini 12 – Závěr

Okamžitý fotoaparát Instax Mini 12 je vylepšenou verzí svého předchůdce (Mini 11) a pokud uvažujete o nákupu, rozhodně stojí za to zvolit tento „vylepšený“ model. Majitelé Instax Mini 11 by si mohli novou generaci odpustit a počkat na další nápad od Fujifilmu. Také bych chtěla zdůraznit, že před zakoupením byste měli věnovat pozornost nejen ceně samotného fotoaparátu, ale také ceně filmových kazet, protože právě ty tvoří většinu nákladů. Bohužel, ačkoliv samotný fotoaparát nepatří mezi nejdražší, cena filmových kazet může udělat fotografování méně spontánním.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Stojí za to koupit Instantní fotoaparát? Recenze Fujifilm Instax Mini 12.
Stojí za to koupit Instantní fotoaparát? Recenze Fujifilm Instax Mini 12.

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo