Solidigm P41 Plus 2 TB – recenze. Levný, prostorný a rychlý SSD

Solidigm P41 Plus je pozicován jako cenově dostupné úložiště dat, prodávané ve verzích s 512 GB, 1 TB nebo 2 TB datového prostoru. Otestoval jsem největší a zároveň nejvýkonnější verzi – Solidigm P41 Plus 2 TB. Teoreticky nabízí rychlosti čtení a zápisu dat ve výši 4125 resp. 3325 MB/s a dosahuje IOPS (počtu operací vstupů/výstupů za sekundu) hodnoty 390 000 resp. 540 000 pro tyto procesy. Může být Solidigm P41 Plus 2 TB, jako SSD M.2 PCIe 4.0, jednou z lepších nabídek v cenové kategorii do 3000 Kč?

Solidigm P41 Plus 2 TB – specifikace

 • Schnittstelle: USB-C 3.2 Gen. 2 x 2
 • Paměť: 3D QLC
 • Kapacita: 512 GB, 1 TB, 2 TB
 • Deklarovaná sekvenciální rychlost čtení dat: až 4125 MB/s (pro verzi 2 TB)
 • Deklarovaná sekvenciální rychlost zápisu dat: až 3325 MB/s (pro verzi 2 TB)
 • Rozměry: 22 x 80 mm

Solidigm P41 Plus je záměrně cenově dostupným a prostorným úložištěm dat, vybaveným 144-vrstvými paměťmi QLC umístěnými na jedné straně PCB desky. Toto úložiště bylo vyrobeno v bývalých továrnách značky Intel a je vybaveno řadičem SiliconMotion SM2269XT. Na rozdíl od některých jiných SSD nemá vyrovnávací paměť DRAM a místo toho využívá technologii HMB a hybridní pSLC buffer. TBW (total bytes written) disku je udáván na 800 TB, což je slušný výsledek v rámci světa pamětí typu QLC.

Pseudo SLC buffer se skládá z 32 GB statického bufferu a reálně cca 250 GB (teoreticky 270 GB) bufferu, který závisí na zbývajícím volném místě na disku. Zajímavé je, že pokud je na disku méně než polovina dostupného místa, disk využívá dynamický buffer i pro čtení dat, nejen pro jejich zápis.

Pokud jde o výkonnost disku, jak ukázaly syntetické testy, odpovídá deklarovaným specifikacím výrobce. Solidigm P41 Plus 2 TB není rychlostním démonem ve světě SSD s rozhraním PCIe 4.0, ale jeho výkon by měl být dostatečný pro většinu domácích uživatelů.

Při zápisu velkého množství dat po delší dobu a po zaplnění pSLC bufferu disk zapisuje data rychlostí mezi 320-390 MB/s, což je normální pro tento typ SSD. V praxi se Solidigm P41 Plus 2 TB v mnoha testech choval lépe než nejlevnější disky s pamětmi TLC.

Solidigm P41 Plus 2 TB nebyl navržen s ohledem na maximální rychlost zápisu a čtení v sekvenci, což stojí za povšimnutí. Bude vynikajícím systémovým diskem, diskem pro hráče nebo prostorným diskem do notebooku.

Solidigm Storage Tool a Solidigm Firmware Update Tool umožňují čtení S.M.A.R.T. dat disku, aktualizaci jeho firmware a diagnostiku. Instalace Solidigm Synergy Software umožnila znatelný nárůst výkonu ve testu náhodného čtení a zápisu s velkou hloubkou fronty. V tomto případě může být nárůst výkonu až 20 procent. Pro běžné uživatele bude rozdíl v každodenním používání pravděpodobně nepostřehnutelný.

Hodnotí se také dobrý pracovní režim disku (cca 60 stupňů Celsia při zatížení) a nepřítomnost jevu throttlingu, který by snižoval výkon, i když není přítomen žádný dedikovaný chladič. Díky tomu lze Solidigm P41 Plus 2 TB úspěšně používat v noteboocích.

Shrnutí

Solidigm P41 Plus 2 TB není nejrychlejším diskem ve své třídě. Není také nejlevnějším diskem ve své třídě. Stále se však perfektně hodí pro koncové použití, ale kvůli silné konkurenci zaostává v otázce nákladů za alespoň několika modely. Je obtížné ospravedlnit nákup Solidigm P41 Plus 2 TB, když populární GOODRAM PX600 2 TB nebo často vybíraný Lexar NM710 2 TB jsou o více než 300 Kč levnější a rychlejší.

Zatím lze o Solidigm P41 Plus 2 TB říci, že je to dobrý disk, ale trochu drahý.

PRO:

 • Rychlý a bezproblémový provoz
 • Hybridní cache pSLC s čtecí funkcí
 • Dobrá pracovní teplota – nehrozí přehřívání
 • 5 let záruky
 • 800 TB TBW

PROTI:

 • Chybí vyrovnávací paměť DRAM
 • Průměrná cena v porovnání s konkurencí

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Solidigm P41 Plus 2 TB – recenze. Levný, prostorný a rychlý SSD
Solidigm P41 Plus 2 TB – recenze. Levný, prostorný a rychlý SSD

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo