Samsung Galaxy S24 – recenze. Zvládne to Exynos?

Jak bylo avizováno, Samsung oficiálně představil své nejnovější vlajkové lodě 17. ledna – Samsung Galaxy S24, Samsung Galaxy S24+ a Samsung Galaxy S24 Ultra. Již v den premiéry jste mohli číst mé první dojmy o těchto zařízeních, a nyní nastal čas na recenzi nejmenšího a zároveň nejlevnějšího z těchto zařízení – Samsungu Galaxy S24.

Je Samsung Galaxy S24 telefon, který stojí za koupi? Má smysl ho měnit za loňský Samsung Galaxy S23? Spěchám s odpověďmi.

Specifikace

Samsung Galaxy S24 je telefon nabízený na českém trhu s procesorem Exynos 2400 (namísto Snapdragonu 8 Gen 3), 8 GB RAM a 128 nebo 256 GB interní paměti. K mému testování přišla verze s 128 GB úložným prostorem, oceněná na 19 500 Kč. Disponuje také baterií o kapacitě 4000 mAh.

Nejmenší letošní vlajková loď Samsungu má také 6,2palcový displej Dynamic AMOLED 2X a běží na systému Android 14 s nadstavbou OneUI 6, jejíž důležitou součástí jsou nové funkce AI. Kompletní specifikaci telefonu jsem umístila níže.

Samsung Galaxy S24 – specifikace:

  • Procesor: Exynos 2400
  • RAM: 8 GB LPDDR5x
  • Úložiště: 128 GB UFS 3.1
  • Možnost rozšíření paměti: Ne
  • Displej: 6,2”, Dynamic AMOLED 2X, rozlišení 2340 x 1080 pixelů (FHD+), obnovovací frekvence až 120 Hz, Gorilla Glass Victus 2, maximální jas 2600 nitů, HDR10+, hloubka barev – 16M
  • Bezpečnost: čtečka otisků prstů, rozpoznávání obličeje
  • Baterie: 4000 mAh, kabelové nabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení 4,5 W
  • Fotoaparát:
    Zadní:
    50 MP, f/1.8, 1/1,56”, 1,0 µm, FOV 85º, OIS, Dual Pixel AF, Adaptive Pixel
    12 MP (ultraširokoúhlý), f/2.2, 1/2,55”, 1,4 µm, FOV 120º
    10 MP (teleobjektiv), f/2.4, 1/3,94”, 1,0 µm, FOV 36º, OIS, PDAF, 3x optický zoom
    Přední:
    12 MP, f/2.2, 1/3,2”, 1,12 µm, FOV 80º, Dual Pixel AF
  • Operační systém: Android 14, One UI 6
  • Přenos dat: 5G
  • Konektivita a lokalizace: 802.11a/b/g/n/ac/ax 2,4 GHz + 5 GHz + 6 GHz, HE160, MIMO, 1024-QAM, Bluetooth 5.3, GPS,
  • Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS, NFC
  • Porty: USB-C 3.2 Gen 1 s OTG
  • Typ SIM karty: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)/Dual eSIM
  • Krytí: IP68
  • Rozměry: 147 x 70,6 x 7,6 mm
  • Hmotnost: 168 g

Design a kvalita zpracování

Z hlediska designu se Samsung Galaxy S24 neliší od svého předchůdce téměř ničím. Jediné, čeho si všimnou pozorní, je trochu větší a umístěná trochu níže LED dioda na zadní straně. Telefon je také k dispozici v jiných barvách než model S23, ale zda jsou tyto barvy hezčí, je otázkou vkusu. Celkový vzhled telefonu je stále stejně minimalistický – rámečky jsou ploché a zadní fotoaparáty nejsou spojeny společnou „ostrovem“. Mnohým se to může líbit, ale podle mého názoru příliš připomíná produkty Apple. Samsung stále více ztrácí svou originalitu.

Na těle recenzovaného telefonu najdeme pouze dva tlačítka – tlačítko napájení a tlačítko pro změnu hlasitosti na pravém rámu. Na spodním rámu je umístěna zásuvka pro SIM karty, port USB-C, a také otvory pro reproduktor a mikrofon. Na horním rámu jsou vidět dva otvory pro druhý mikrofon, a druhý reproduktor je umístěn právě pod tímto rámem, nad displejem.

Samsung Galaxy S24 má samozřejmě zadní stranu ze skla a jak jeho přední, tak zadní panel jsou chráněny sklem Gorilla Glass Victus 2. Jeho rámečky bohužel nejsou titanové jako u modelu Ultra, ale stále hliníkové. Výrobce nicméně tvrdí, že použité hliník je o 10 procent odolnější než u loňských zařízení. Samozřejmě kvalitě zpracování telefonu nemám co vytknout. Všechny části telefonu jsou dokonale sladěné. Přidám, že telefon je voděodolný podle standardu IP68.

Je třeba připomenout, že Samsung Galaxy S24 je jeden z mála dostupných vlajkových lodí, které spadají do kategorie kompaktních. Jelikož jeho displej má pouze 6,2 palce, perfektně pasuje do malých rukou a je v nich velmi pohodlný díky jemně zaobleným hranám. Tak malá velikost také znamená, že ovládání telefonu jednou rukou je velmi pohodlné. Musíme si však pamatovat, že ovládání i tak malého telefonu pouze jednou rukou není vždy možné.

Displej

Jak jsem již zmínila, Samsung Galaxy S24 využívá 6,2palcový displej, což je o 0,1 palce více než u Galaxy S23. Stále se jedná o panel Dynamic AMOLED 2X s rozlišením FHD+ (2340 x 1080 pixelů), ale tentokrát je to displej s širším rozsahem adaptivní obnovovací frekvence – od 1 do 120 Hz místo od 48 do 120 Hz. Tato změna může mít pozitivní vliv na dobu provozu zařízení na baterii.

Displej modelu S24 je také ještě jasnější než u loňského modelu. Jeho maximální jas dosahuje 2600 nitů, zatímco maximální jas displeje Galaxy S23 dosahoval 1750 nitů. Během posledních týdnů bylo slunečných dnů v Česku málo, ale již jsem měla příležitost si ověřit, že čitelnost tohoto displeje ve světlém prostředí je opravdu velmi vysoká.

Samozřejmě displej Samsung Galaxy S24 se vyznačuje nejen vysokým jasem, ale také skvělým podáním barev a širokými pozorovacími úhly. Pod ním je umístěn čtečka otisků prstů, která funguje bezchybně a je umístěna na ideální výšce, alespoň podle mého názoru.

Zmíním, že Samsung Galaxy S24+ dostal displej s rozlišením QHD+. To, že u základního modelu zůstalo rozlišení FHD+, však nelze hodnotit negativně. Díky velké hustotě pixelů je detailnost displeje Samsung Galaxy S24 velmi vysoká.

Audio

Od reproduktorů ve vlajkových lodích lze očekávat hodně. No, moje očekávání vůči reproduktorům Samsungu Galaxy S24 byla splněna. To proto, že tyto reproduktory hrají hlasitě, vyváženě a co je nejdůležitější – čistě. To druhé se navíc zlepšuje po zapnutí technologie Dolby Atmos v telefonu.

Software

Samsung Galaxy S24 běží na operačním systému Android 14 s nadstavbou OneUI 6.1. Podle mého názoru je OneUI jednou z nejlepších androidových nadstaveb a ve verzích 6.0 a 6.1 je ještě přehlednější a příjemnější na ovládání než dosud. Obsahuje také málo předinstalovaných aplikací. Asi jejím největším problémem je, že její nové funkce jsou v telefonu velmi skryté.

Mluvím samozřejmě o nových funkcích využívajících umělou inteligenci, kterými se Samsung tak chlubil při premiéře svých vlajkových lodí. Smartphony řady Galaxy S24 nabízejí možnost generování vlastních tapet pomocí umělé inteligence, překladu hlasových hovorů a chatů v reálném čase, změny tónu textového projevu, vyhledávání zakreslením, vytváření souhrnů poznámek a internetových článků nebo úpravy fotografií s pomocí AI. Ale jak těchto funkcí využívat? Tato otázka není příliš intuitivní. Abych zjistila, jak mnoho z nich aktivovat, musela jsem sáhnout po internetových návodech. Navíc některé z nich fungují pouze v internetovém prohlížeči Samsungu.

Zůstává ještě otázka, jak všechny tyto funkce fungují a zda je vůbec stojí za to je používat? Ze všech jich je podle mého názoru nejužitečnější funkce vyhledávání zakreslením. Stačí totiž podržet prst na spodní části obrazovky a pak zakreslit vybraný objekt na fotografii, abyste vyhledali informace o něm na Google. Toto vyhledávání probíhá bleskově a výsledky vyhledávání jsou obvykle velmi přesné. Navíc funguje jak v galerii fotografií, tak v jakémkoli internetovém prohlížeči. Užitečný je také asistent poznámek, který efektivně a účinně formátuje, shrnuje, překládá a/nebo opravuje pravopis textů, které píšeme.

Ostatní funkce AI mě zklamaly. Začněme funkcí generování tapet. Samsung nám vůbec nedovoluje generovat tapety na základě textových příkazů. Místo toho se celý proces odehrává na základě předdefinovaných klíčových slov, která si musíme jednoduše vybrat. Je to, jako bychom před vygenerováním tapety museli vyplnit dotazník ankety.

Co se týče funkce překladu hovorů v reálném čase, domnívám se, že z ní bude těžit úzká skupina uživatelů. Ti málo, kdo se rozhodnou ji vyzkoušet, narazí na dlouhé časy generování překladů. Kromě toho kvalita překladu je někdy prostě špatná. Co se týče funkce překladu chatů, která je součástí klávesnice Samsung, je to přesně to samé, co klávesnice Google nabízí již dlouho, a funkce okamžité změny tónu textového projevu na chatu je jen zajímavostí.

Zbývá ještě téma úpravy fotografií s využitím AI. Díky AI editoru fotografií lze bleskově označit objekt na fotografii a přesunout ho, vytvořit na jeho původním místě výplň a upravit úhel náklonu obrazu a doplnit jeho pozadí. Tyto funkce fungují dobře (i když ne vždy). Musíte ale přiznat, že to jsou hlavně zajímavosti. Zkuste si vzpomenout, jak často jste se pustili do úpravy fotografií pořízených vaším smartphonem.

Dobrou zprávou je, že v případě Samsungu Galaxy S24 výrobce nabízí až 7 let aktualizací softwaru a 7 let oprav bezpečnostních záplat.

Výkon

Bohužel v Česku není Samsung Galaxy S24 nabízen s procesorem Snapdragon 9 Gen 3, jako na americkém trhu. U nás je zařízení vybaveno procesorem Exynos 2400. Jak se tento čipset osvědčuje v kombinaci s 8 GB RAM? Je tento čipset nějak horší než čipset od Qualcommu? Bohužel nemám možnost otestovat dvě různé verze recenzovaného zařízení, s dvěma různými procesory. Výsledky provedených mnou benchmarků bude možné v budoucnu porovnat s benchmarky Samsungu Galaxy S24 se Snapdragonem, jakmile se objeví.

V benchmarku AnTuTu 10 Samsung Galaxy S24 s procesorem Exynos 2400 získal 1496512 bodů, což je nižší skóre než skóre, které v tomto samém benchmarku dosáhl… Samsung Galaxy S23 s procesorem Snapdragon 8 Gen 2. V benchmarku Geekbench 6 Samsung Galaxy S24 dosáhl 2045 bodů pro jedno jádro a 6446 bodů pro více jader.

Samozřejmě při běžném používání Samsung Galaxy S24 funguje velmi plynule a nabízí výkon vyšší než většina lidí bude potřebovat. Umožňuje také pohodlně hrát mobilní hry na vysokých grafických nastaveních. To řeknu, jakmile telefon provádí úkoly vyžadující větší výpočetní výkon, začíná se zahřívat. V benchmarku AnTuTu 10 jeho teplota vzrostla o 11,6 stupně Celsia. Při takovém nárůstu obal telefonu nepálí, ale lze říci, že je velmi teplý.

Fotografie

Samsung Galaxy S24 využívá na zadní straně senzor 50 MP s OIS a Dual Pixel AF, senzor 10 MP s OIS a PDAF a teleobjektiv s 3x optickým zoomem, a také senzor 12 MP s ultraširokoúhlým objektivem. Na přední straně zařízení máme senzor 12 MP. Je to přesně stejná sada fotoaparátů jako u loňského modelu, ale i tak se za chvíli podívám na kvalitu fotografií, které nabízejí.

Aplikace fotoaparátu tohoto telefonu je samozřejmě intuitivní v ovládání a obsahuje funkce určené jak průměrným uživatelům, tak těm, kteří rádi experimentují s parametry fotoaparátů. Nezaznamenala jsem v ní větší změny oproti tomu, co nabízí na starších telefonech Samsung.

Denní fotografie

Na fotografie pořízené Samsungem Galaxy S24 se dívá příjemně, i na obrazovce počítače. Tyto fotografie se vyznačují vysokou detailností a širokým tonálním rozsahem. Jak už je u Samsungu zvykem, mají vysoký kontrast a někdy dokonce trochu přesycené barvy. Mně to ale všechno vyhovuje.

Fotografie pořízené teleobjektivem s 3x optickým zoomem vypadají dobře, ale na nich je vidět efekt měkkosti. Co je zajímavé, při zoomu 2x fotoaparát využívá ne senzor s teleobjektivem, ale hlavní senzor, dělá crop fotografie v plném rozlišení. Naopak fotografie ze senzoru s teleobjektivem jsou ukládány v rozlišení 12 MP místo nativních 10 MP senzoru, takže v jejich případě Samsung používá upscaling.

I když senzor s ultraširokoúhlým objektivem nabízí podstatně nižší rozlišení než hlavní senzor, dělá také velmi detailní a kontrastní fotografie. Jejich barvy jsou méně syté, ale zároveň bližší realitě.

Noční fotografie

V noci se zadní fotoaparát telefonu také výborně osvědčí. Fotografie pořízené v základním režimu jsou blíže realitě, ale zato více šuměné. Ty pořízené v nočním režimu jsou výrazněji osvětlené, přičemž téměř vůbec na nich není vidět šum. Samozřejmě v nočním režimu můžeme fotografovat jak hlavním senzorem, tak oběma ostatními – a v případě těchto ostatních dvou se to opravdu vyplatí.

Přední fotoaparát

Přední fotoaparát Samsung Galaxy S24 je další senzor, který nezklame. Fotografie z něj mě pozitivně překvapily svou detailností, podáním barev nebo tonálním rozsahem. Zvláště dobrý dojem dělají fotografie pořízené v portrétním režimu. Telefon si skvěle poradí s oddělením hlavního subjektu od pozadí.

Možnosti videa

Všechny senzory Samsungu Galaxy S24 mohou natáčet ve 4K rozlišení při 60 nebo 30 FPS. Kromě toho hlavní senzor zadního fotoaparátu může natáčet ve rozlišení 8K při 30 FPS. Bez ohledu na rozlišení a počet snímků za sekundu jsou videa stabilizována, ale funkce Super Steady funguje pouze v rozlišeních QHD a FHD. Přidám také, že Samsung Galaxy S24 umožňuje natáčet video HDR10+.

Baterie

Samsung Galaxy S24 využívá baterii o 100 mAh větší než loňský model. Její kapacita je tedy 4000 mAh. Jelikož v novějším telefonu máme větší displej, obě zařízení by měla nabízet podobnou dobu provozu na baterii. Tato doba provozu je uspokojivá. Já se Samsungem Galaxy S24 při středním používání mohla těšit asi dva dny, než jsem ho musela připojit k nabíječce.

Nejnovější základní vlajková loď podporuje jak kabelové, tak bezdrátové nabíjení. Škoda, že kabelové nabíjení stále probíhá maximálně s výkonem 25 W. Ve srovnání s tím, co nabízí konkurence, je to hodnota doslova směšná. Ba co víc, větší výkon nabíjení dnes nabízejí i střední třídy, a dokonce některé smartfony z nízké cenové kategorie. Navíc Samsung stále do balení svých telefonů nezařazuje nabíječky.

8Expert Score
Shrnutí

Samsung Galaxy S24 je opravdu solidní telefon – s velmi vysokou kvalitou zpracování, skvělým AMOLED displejem, dlouhou dobou provozu na baterii a nadprůměrnými fotografickými možnostmi. Je to také velmi pohodlný kompaktní vlajkový model pro každodenní použití. Nicméně vzhledem k tomu, že jeho výkon není vyšší než výkon loňského modelu se Snapdragonem, a také vzhledem k tomu, že dostupné funkce AI nenabízejí tolik, jak by se dalo očekávat, mám pochybnosti, zda je to úspěšný nástupce Samsungu Galaxy S23. Pokud uvažujete o koupi vlajkového modelu Samsungu, právě Samsung Galaxy S23 může být lepší volbou. I když Galaxy S23 bude dostávat aktualizace kratší dobu, dnes je podstatně levnější a zmíněné funkce AI mají být také přidány do jeho softwaru.

Výhody
  • Velmi vysoká kvalita zpracování
  • Skvělý displej
  • Dlouhá doba provozu na baterii
  • Skvělá kvalita fotografií a videa
  • Vysoká kvalita zvuku
  • 7 let aktualizací
  • Certifikát IP68
Nevýhody
  • Mnoho funkcí AI zklamalo
  • V balení chybí nabíječka

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Samsung Galaxy S24 – recenze. Zvládne to Exynos?
Samsung Galaxy S24 – recenze. Zvládne to Exynos?

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo