Samsung Galaxy A53 5G s velkým displejem AMOLED – Recenze

Vše na svém místě a něco navíc. Tak by se dal nejstručněji shrnout právě testovaný smartphone, konkrétně model Samsung Galaxy A53 5G. Co mě překvapilo na straně plusů a co na straně minusů? Je to dobrý telefon pro každého? Jak jsem s ním fungoval na každodenní bázi? To se dozvíte v níže uvedené recenzi.

První dojem a vzhled

První pozitivní dojmy s jednou výjimkou. Poté, co jsem smartphone vyjmul z krabice a vzal do ruky, jsem cítil, že by to mohlo být skvělé zařízení. Také se mi prostě líbila – mám celočernou verzi, která se mně osobně líbí. Co se mi naopak nelíbilo, byla absence nabíječky. Bohužel je politika výrobce Samsung taková, že toto nezbytné příslušenství již stále častěji chybí.

Ale k věci. Smartphone může zaujmout díky svým výrazným ostrůvkem fotoaparátu se jednoduše vrací k vlajkové řadě Galaxy S22 (viz recenze Samsung Galaxy S22). Přední stranu zdobí zcela plochý displej s viditelnými, ale nijak přehnanými rámečky. Pochvalu si zaslouží malý otvor pro přední fotoaparát, který příliš nenarušuje uživatelský komfort.

Zadní strana smartphonu je vyrobena z plastu. Je matný, a přesto na něm mohou zůstat otisky prstů. Přesto mohu toto řešení pochválit. Zaprvé je to kvalitní plast – tak moc, že jsem si na první dojem nebyl jistý, z jakého materiálu je, mohl bych si ho splést se sklem. Za druhé, pro každodenní používání je polykarbonát jednoduše bezpečnějším pouzdrem pro telefon, i když se teoreticky může více poškrábat. Zde jsem během testování nezaznamenal jediný škrábanec. Líbil se mi také vzhled ostrůvku fotoaparátu, přičemž upřímně přiznávám, že se mi tento druh designu a odkazu na vlajkovou řadu líbí.

Je třeba také dodat, že střih je na vysoké úrovni. Nic neskřípe a nevrže. To je jen plus. Samsung Galaxy A53 5G se dobře drží v ruce, i když zcela plochá záda mohou některým lidem vyhovovat o něco méně. Na druhou stranu relativně kompaktní (na dnešní poměry) rozměry umožňují pohodlné ovládání přístroje jednou rukou.

Celkově je první dojem z chytrého telefonu velmi pozitivní. Jedinou výtkou je absence nabíječky, ale to je spíše politika společnosti než problém samotného modelu.

Displej je velmi silnou, ne-li nejsilnější stránkou tohoto modelu. Samsung Galaxy A53 5G má na svou cenovou kategorii jednoduše skvělý displej. Je krytý sklem Gorilla Glass 5. Začněme tradičně několika údaji z technických specifikací.

Smartphone nabízí displej Super AMOLED s úhlopříčkou 6,50 palce a rozlišením Full HD+. Nezapomnělo se ani na rychlou obnovovací frekvenci 120 Hz. Tolik k suchým technickým údajům, ale co ukázala praxe?

Jednoduše řečeno – je to skvělé! Pokud hledáte chytrý telefon, jehož hlavním prvkem má být obrazovka, pak byste měli vážně uvažovat o tomto konkrétním modelu. Pochvalu si zaslouží reprodukce barev, kterou si samozřejmě můžete přizpůsobit svým potřebám. Vysoká obnovovací frekvence je vhodná pro hraní her i každodenní používání. Pozitivně je zde třeba hodnotit jak černou barvu – jak je tomu u AMOLEDů, tak správu podsvícení. Zde jsem jak v noci neměl žádné problémy s oslněním, tak za slunečného dne se čtením jakýchkoli informací. Obrazovka je navíc velmi citlivá a bezchybně čte mé příkazy a gesta. Výrobce zde nenabízí žádnou ochrannou fólii – trochu škoda. Během testů jsem však nezaznamenal jediný škrábanec, a to jsem smartphone nosil v tašce nebo v kapse s klíči a samozřejmě bez jakékoli ochrany.

Zmínit musím také čtečku otisků prstů, která je implementována pod displejem. Obecně to nezpůsobilo žádné větší problémy. Občas se stávalo, že po příliš krátkém použití nechtěla odemknout obrazovku. Takové situace byly však ojedinělé. Musím ale poznamenat, že na trhu jsou smartphony s rychlejšími čtečkami na displeji.

Součásti Galaxy A53 5G

  • Osmijádrový procesor Samsung Exynos 1280 s frekvencí 2,40 GHz
  • Paměť RAM 6 nebo 8 GB
  • Paměť telefonu 128 nebo 256 GB
  • Slot pro paměťovou kartu ano, až 1 TB

U telefonu střední třídy na mírně vyšší úrovni – a tím se Samsung Galaxy A53 5G snaží být – byste měli očekávat, že vše bude fungovat přinejmenším na dobré úrovni. A jak to bylo tady? Jako obvykle nejprve čísla.

Srdcem smartphonu je vlastní procesor Exynos 1280. Ten samozřejmě podporuje sítě 5G, jak prozrazuje celý název zařízení. V dnešní době je to u smartphonů této cenové kategorie již standard. Samsung Galaxy A53 5G v mé verzi měl 6 GB RAM a 128 GB úložného prostoru s možností rozšíření pomocí externí paměťové karty. Tolik suchá data, čas na fakta.

Zařízení fungovalo během používání poměrně dobře. Pochvalu si zaslouží rychlost spouštění aplikací a jejich správa v paměti RAM. To je rozhodně dobře. K dobrému pocitu přispívá i výše zmíněná vysoká obnovovací frekvence obrazovky a dobrá odezva. Musím však přiznat, že v jednom prvku není dokonalý, a to v překrytí. I přes značnou výkonovou rezervu se občas podařilo mírně zaseknout. Nejednalo se o rozšířenou situaci, ale bylo to patrné. Doufejme, že v budoucích aktualizacích bude tento problém odstraněn.

Vlastní procesor Exynos si vede také poměrně dobře, zejména pokud jde o výkon. Prakticky všechny hry jsou spuštěny na smartphonu a většina z nich běží s vysokým nastavením grafiky. V tomto ohledu je velmi dobrá. Je však třeba dbát na některé prvky, zejména na zahřívání procesoru. U tohoto modelu to však nepředstavuje velký problém, i když při náročnějších hrách vyšší teploty jasně pocítíte. Musím však zdůraznit, že to nepřekročilo hranici komfortu. Smartphone se během nabíjení také zahříval, ale to je prostě přirozený řád věcí. Naopak nejmarkantnější zvýšení teploty při klasickém používání bylo, když jsem zapnul navigaci a ta byla teplá. V takovém případě by se smartphone mohl skutečně zahřát.

Musím však pochválit kvalitu hovorů. Samsung Galaxy A53 5G je velmi dobrý nástroj pro hlasovou komunikaci. Klasické hovory i režim handsfree fungovaly bezchybně. Já i volající na druhé straně jsme slyšeli jasně a tón byl plný. V tomto ohledu se jedná o velmi slušný smartphone. Ani z hlediska pokrytí mu nelze nic vytknout. V některých případech měl dokonce o jednu pomlčku lepší dosah než některé konkurenční modely.

Fotoaparát Galaxy A53 5G

Dobrá fotografie není špatná věc! Společnost Samsung si navíc v poslední době získala pověst výrobce kvalitního fotografického vybavení. A jak je to v tomto případě?

Uživatel má k dispozici čtveřici hlavních fotoaparátů. Primární jednotka má 64 Mpix snímač se světelností f/1,8 a, což je důležité, disponuje optickou stabilizací obrazu. Kromě toho má uživatel k dispozici také 12 Mpix ultraširokoúhlý fotoaparát. K dispozici je také speciální makrofotoaparát se snímačem 5 Mpix a fotoaparát pro snímání hloubky ostrosti, rovněž se snímačem 5 Mpix. Na přední straně se nachází jediný 32 Mpix fotoaparát pro selfie. Tolik technických údajů.

Celkově lze říci, že je dobrý, zejména pro hlavní fotoaparát. Fotografie pořízené za denního světla s dostatkem světla jsou korektní, zachovávají poměrně hodně detailů a nabízejí dobrou plasticitu obrazu. I když musím spravedlivě přiznat, že se objevily konkurenční smartphony s o něco lepším tonálním rozsahem. Musíte také počítat s tím, že Samsung do fotografií vkládá určitou dávku zesílení, takže jsou barevně výraznější a trochu ostřejší. Někteří lidé dávají přednost neutrálnějšímu přístupu. Na druhou stranu je celkový detail fotografií na správné úrovni. Čím méně světla, tím více šumu. Není to tragické, ale je to patrné. Smartphone samozřejmě nabízí noční režim, který v mnoha situacích zlepšuje plasticitu snímku. Dochází také k určitému snížení detailů fotografií. Pokud však v záběru najdete silný zdroj světla, můžete pořídit zcela korektní noční fotografii.

Širokoúhlý fotoaparát si také dobře poradí, zejména pokud je dostatek světla. Pozitivní je, že je o něco neutrálnější, pokud jde o reprodukci barev. Na druhou stranu je také třeba říci, že čím blíže k okrajům snímku se dostanete, tím méně detailů na něm je. Je třeba vzít v úvahu poměrně velký rozdíl v případě nočních snímků. Především je zde více šumu.

Makrofotografie vyžaduje hodně světla. V tomto případě se vám dokonce podaří pořídit poměrně zdařilou fotografii. Podmínkou je také to, že smartphone i fotografovaný objekt jsou statické. Protože při tomto typu fotografie je bohužel nejsnazší se nechat přemístit.

Na palubě je také kamera s hloubkou ostrosti, ale těžko říct, zda skutečně k něčemu přispívá, nebo zda je odříznutí od pozadí způsobeno softwarem. Na druhou stranu, pokud již pořizujete portrétní fotografii, je třeba si všimnout, že pozadí je pěkně změkčené, zatímco někdy ostrá část příliš odřezává z celku a efekt je nepřirozený.

Za to musím pochválit přední selfie kameru. Jedná se o jednu z lepších jednotek tohoto typu v této cenové kategorii. Fotografie jsou detailní a přirozené, zejména pokud máme dostatek světla. Také tónový rozsah je na vysoké úrovni.

Celkově je Samsung Galaxy A53 5G z hlediska fotografování velmi korektní zařízení a ve většině případů by si měl vést dobře.

Audio

Nezbývá než si hrát. Samozřejmě pokud je s čím si hrát. Samsung Galaxy A53 5G si v tomto ohledu vede docela dobře. Bohužel se zde upustilo od klasického konektoru pro sluchátka. Zbývá tedy použití adaptéru nebo bezdrátového připojení. Obecně je takto generovaný zvuk plný a poměrně neutrální. Žádný z tónů není dominantní a basy jsou docela příjemné. Ačkoli smartphone nedosahuje úrovně špičkových smartphonů, jako každodenní přehrávač hudby funguje velmi dobře.

 

Musím také pochválit stereofonní reproduktory – protože právě ty jsou u tohoto modelu použity. Reprodukují plný a příjemný zvuk. Můžete také cítit nízké zvuky, samozřejmě pro možnosti takového zařízení. Za zmínku stojí také to, že spodní reproduktor je o něco hlasitější, ale v tomto případě je rozdíl opravdu malý, a proto je při běžném používání sotva znatelný. Také jsem si nestěžoval na úroveň hlasitosti. Pro multimédia a přehrávání nejrůznějšího obsahu na obrazovce byl tedy ideální.

Se spárováním smartphonu s externím zařízením nebyly nejmenší problémy. Držel se stabilně a plynule. Zvuk byl také reprodukován na velmi dobré úrovni a hlasitost byla přiměřená. Z hlediska multimédií je Samsung Galaxy A53 5G velmi příjemným zařízením.

Baterie Galaxy A53 5G

A co mohu říci o baterii? To záleží na tom, na co se ptáte. Začněme však tradičními parametry. Smartphone využívá článek s kapacitou 5000 mAh. Podporuje nabíjení při výkonu 25 W. A právě na tomto problému by společnost Samsung mohla zapracovat. Zatímco na provozní dobu na jedno nabití si v žádném případě nemohu stěžovat (při poměrně intenzivním používání vydrží 1,5 dne), rychlost nabíjení je již taková. Jednoduše řečeno, doba nabíjení smartphonu kolem hodiny a půl se v dnešní době prostě nedostačující. Konkurence se v tomto případě posunula výrazně vpřed.

Pokud mluvíme o nabíjení, přidal bych také otázku nabíječky. Bohužel není součástí prodejního balení. Konkurence však v tomto ohledu obvykle přidává toto nezbytné příslušenství v případě zařízení střední třídy. Když se vrátím ke kapacitě baterie, stalo se mi, že jsem ji udržel naživu 2 dny, a to i při zapnutém Always on Display, i když při tišším používání.

Sečteno a podtrženo – vyplatí se Galaxy A53 koupit?

Samsung Galaxy A53 5G je velmi správný smartphone. Silnými stránkami tohoto modelu jsou obrazovka a samotná baterie. Vzhled je subjektivní záležitost, ale i zde můžete být spokojeni s tím, co smartphone prezentuje. Co se týče fotoaparátu, vypadá čistě technická specifikace slibně a většinou splňuje očekávání. Mohl by však být o něco lepší, pokud jde o tónový rozsah.

Na druhou stranu k plné spokojenosti chybí rychlejší nabíjení, nabíječka v balení a lepší plynulost rozhraní. Dalším aspektem, který je třeba zvážit, je otázka ceny. Počáteční cena se bohužel zdá být příliš vysoká v porovnání s tím, co může nabídnout konkurence. Naštěstí se akce na tento model objevují stále častěji a je možné jej pořídit rozhodně levněji.

PRO:

  • skvělá obrazovka Super AMOLED 6,50″ 120 Hz
  • velmi dobrá výdrž baterie 5000 mAh
  • stereo reproduktory a multimediální funkce
  • design
  • selfie kamera
  • Připojení 5G
  • spousta paměti
  • Sklo Gorilla Glass 5
  • vysoká kvalita provedení (pokud akceptujete plast)
  • odolnost proti prachu a vodě (IP67)
  • čtyřnásobná kamera
  • Android 12

PROTI:

  • cena
  • pomalé nabíjení 25 W
  • bez 3,5 mm konektoru
  • nabíječka není součástí balení

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Samsung Galaxy A53 5G s velkým displejem AMOLED – Recenze
Samsung Galaxy A53 5G s velkým displejem AMOLED – Recenze

Tags:

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo