Rychle a levně: Recenze elektrické koloběžky Acer eScooter ES Series 3

Elektrické koloběžky se staly jedním z nejběžnějších dopravních prostředků v posledních letech. Někteří tvrdí, že jsou to spása, zatímco jiní si myslí, že jsou to spíše plága, zejména ve větších městech. Dosud jsem měla zkušenosti pouze s koloběžkami, které jsem si půjčovala z aplikací jako Bolt. V tomto článku budu popisovat své dojmy z testu elektrické koloběžky Acer eScooter ES Series 3, kterou jsem tentokrát měla možnost vyzkoušet bez omezení po delší dobu.

Obecně řečeno, pokud jde o můj způsob života, jsem osoba, která vede poměrně stacionární život. Snažím se však udržovat alespoň minimální aktivitu, takže procházky nebo občasná jízda na kole jsou pro mě běžné. Před několika lety jsem často a ráda používala městská půjčovna kol, která mi v podstatě umožňovala rychlou a bezproblémovou komunikaci ve městě téměř zdarma. Bohužel po přestěhování do sousedního města jsem s velkým zklamáním zjistila, že tento systém v novém místě nefunguje. Zůstává chůze, městská doprava, auto nebo… elektrická koloběžka na minutu.


Bohužel, podle mého názoru, cena za tuto službu je nepoměrná k tomu, co za ni dostaneme – je to prostě příliš drahé. V mé hlavě se zrodil nápad koupit si vlastní koloběžku. První myšlenky směřovaly k výrobcům jako Xiaomi nebo Motus, takže jsem byla velmi překvapena, když jsem zjistila, že koloběžky nabízí také… Acer! Společnost, kterou jsem dosud spojovala pouze s počítači. Bez váhání jsem se tedy rozhodla vyzkoušet elektrickou koloběžku Acer eScooter ES Series 3.

Rozbalení a první dojmy

Jakmile mi zařízení dorazilo, ihned jsem se pustila do jeho montáže, která byla v podstatě velmi jednoduchá. Spočívala v připevnění řídítek. Musela jsem také koloběžku dobít, což trvalo přibližně 3,5 až 4 hodiny. Koloběžka má černou barvu s zelenými „herními“ prvky, což vzhledem k výrobci není překvapivé. Je hezká a estetická a rozhodně se mi líbí. Alespoň mně připadla vhodná, i když bych se rozhodla pro něco více neutrálního, bez těch herních barevných prvků.


Koloběžku Acer lze snadno složit, i když její váha přes 15 kg je zcela znatelná, pokud ji musíte nosit z čtvrtého patra bez výtahu. Není se čemu divit, když uvnitř je baterie s kapacitou 7,5 Ah. Přesto je to pohodlnější než nosit kolo, protože koloběžka zabírá mnohem méně místa. Takže zde je to pozitivní.

Když je složená, má rozměry 107 cm délky x 49 cm šířky x 54 cm výšky. Po rozložení je výška 120 centimetrů. Maximální zatížení je 100 kg, což pro některé může být překážkou, a nemluvím zde jen o osobách s nadváhou. Pro stabilní jízdu je podestu dostatečně široká, abyste mohli pohodlně postavit nohy vedle sebe.

Acer ES Series 3 – rychle, snadno, ale ne „chytré“

Koloběžka Acer ES Series 3 je snadno ovladatelná a stabilní. I když zde není možnost nastavení výšky řídítek, osobně, při své výšce 177 cm, si myslím, že je ve správné výšce. Acer ES Series 3 je, stejně jako každá tovární koloběžka, omezen na maximální rychlost 20 km/h, což je upřímně řečeno naprosto dostačující. Nevidím absolutně žádný důvod k ježdění rychleji, což by bylo navíc velmi riskantní. Již tato rychlost, která je v souladu s právními předpisy, poskytuje mnoho zábavy a dovoluje dosáhnout cíle rychle a bezpečně.

Pro některé to může být zklamání, ale tato koloběžka není „chytrá“. To znamená, že se nijak nespojuje s naším chytrým telefonem. To však má své výhody, protože je mimořádně jednoduchá na používání a všechny její funkce ovládáme jediným tlačítkem umístěným na řídítkách pod displejem. Není potřeba otravná instalace aplikace na telefonu, aby se dalo vyrazit. Jednoduchost je klíčem. Na začátku jsem tento fakt přijala s nelibostí, protože jsem náchylná k technologickým vymoženostem a mám ráda všechny předměty, které se mohou propojit s mým telefonem. Nyní však zjišťuji, že to jsou zbytečné přídavky.

Jednoduchost a minimalismus – to prostě funguje

Výrobce uvádí, že dosah koloběžky je 20-25 km a v zásadě je to dosažitelné za předpokladu, že nejezdíme na maximální rychlosti a spíše po rovině. Jakmile však silněji stlačíme plyn a donutíme koloběžku stoupat do kopce, dosah se výrazně sníží. Po odjezdu přibližně 15 km se ukazatel nabití snížil z 5 na 2 pruhy, takže jsem se dostala domů s dostatečnou rezervou energie. Z mého pozorování vyplývá, že údaje od Acera jsou tedy pravdivé.

Acer ES Series 3 prostě jezdí a dělá to skvěle. Za jediné podmínky…

Acer může být skvělým dopravním prostředkem, ale to nezáleží jen na koloběžce

…musíme mít přístup ke vhodné infrastruktuře, nejlépe ve formě cyklostezek. Bez toho je radost z jízdy… bohužel pochybná, a to v žádném případě není vinou samotné koloběžky. Během testu jsem byla nucena jezdit po různých typech povrchu. Od asfaltu přes dlažbu, zpevněnou zem až po výmoly. No… takové město :). Řeknu jen tolik, že to bylo docela otřesné. Myslím, že i kdyby Acer ES Series 3 měl nějakou úroveň odpružení (což zde bohužel není), stále by to bylo málo. Město, konkrétně čtvrť, kde žiji, prostě není místem pro majitele koloběžek.

Ale jakmile jsem dojela na místo, kde byla cesta rovná, jízda byla skutečně příjemná. S větrem ve vlasech jsem obešla jezero obklopené cyklostezkami a bylo to, jak říká jeden komik, „No a dámy a pánové… Úplně jiný zážitek!“. Bohužel muselo přijít čas vrátit se domů a znovu jsem čekala na cestu přes město rozkopané opravami, které ještě nebylo přizpůsobeno jiným dopravním prostředkům než autům a chodcům.

Tři režimy jízdy a to stačí

Elektrická koloběžka Acer eScooter ES Series 3 dokáže jezdit v třech rychlostních režimech. V režimu procházky je rychlost omezena na 6 km/h, v normálním režimu je dosah přibližně 10 km/h a ve rychlém režimu poskytuje plný výkon… až do zmíněných 20 km/h. Režimy měníme dvojitým rychlým klepnutím na tlačítko zapnutí. Jedno klepnutí aktivuje vestavěné světlo, které, i když nedokáže osvítit naši cestu v noci, jistě zvýší naši viditelnost pro ostatní účastníky silničního provozu.


Pomocí ukazatelů směru na zadním kole můžeme signalizovat, zatímco brzdu zvládneme na zadní rukojeti. Je to tedy základní, ale zcela dostačující výbava pro bezpečnou jízdu na koloběžce Acera.


Zda mě test Acera ES Series 3 přesvědčil, abych si pořídila koloběžku?

Během tohoto testu jsem začala přemýšlet, zda je to pro mě skutečně dobrá volba. Pravděpodobně se na chvíli zdržím s nákupem a zůstanu u kola, které je určitě zdravější a pohodlnější, s ohledem na obtížné podmínky ve městě, kde žiji. Vždy je tu možnost koupě vyššího modelu koloběžky s plným odpružením, ale to už by bylo mnohem dražší. To znamená, že jedna z největších výhod této koloběžky je její nízká cena.


Musíte zaplatit kolem 8000 Kč za Acer ES Series 3 a je to opravdu rozumná cena, s ohledem na to, co tato zařízení nabízejí. Je tedy levné, spolehlivé a pohodlné. Upřímně řečeno, pokud by nebylo špatného umístění, koupila bych si ji a jezdila jako šílená (ale s helmem). Nicméně zatím mi zůstává spolehlivé kolo, které vyžaduje méně úsilí.

Bude to pro mě zdraví, ale koloběžku si jednou pořídím, až ve městě vybudují cyklostezky. Možná si vyberu Acer ES Series 3! Protože stojí za to.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Rychle a levně: Recenze elektrické koloběžky Acer eScooter ES Series 3
Rychle a levně: Recenze elektrické koloběžky Acer eScooter ES Series 3

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo