Roborock S7 – recenze úklidového robota se sonickým mopem

Roborock je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších výrobců úklidových robotů. Jejich následné modely již několikrát zvýšily laťku konkurence. Tentokrát tomu není jinak. Nezapomeňte se podívat na naši recenzi robota Roborock S7, který je vybaven technologií sonického mopování.

Roborock S7 v české distribuci

Na uvedení nejnovějšího modelu Roborock čekalo mnoho lidí, kteří byli zvědaví, co nového čínský výrobce nabídne. Jejich předchozí model Roborock S6 maxV, jehož recenzi najdete na tomto odkazu, posunul autonomní úklid na vyšší úroveň a je považován za jeden z nejlepších na trhu. Díky laskavosti polského distributora značky, společnosti Jamicon, jsem měl to potěšení vyzkoušet testovací jednotku ještě před uvedením na trh v Česku.

Rozbalení Roborock S7

Na začátku malá poznámka – robot, který mi přišel na testování, je předprodukční kus. Nakonec se robot a stavebnice, kterou dostanete, mohou mírně lišit, ale to nejdůležitější by se již nemělo měnit.

Součástí mé sady s robotem byly následující položky:

  • robot s připojeným hlavním kartáčem, bočním zametacím kartáčem, nádobou na vodu a nádobou na prach
  • nabíjecí stanice
  • kabel do stanice
  • mopovací panel s přiloženým hadříkem pro opakované použití
  • návod k obsluze (samostatný návod pro robota a samostatný návod pro aplikaci)

Základní sada proto vypadá skromně – přinejmenším u předprodukční verze chyběly náhradní kartáče, filtry nebo utěrky na mop.

Parametry robota Roborock S7

Na úvod několik užitečných technických údajů:

rozměry: 35,3 x 35,0 x 9,65 cm
výkon motoru: 68 W
kapacita baterie: 5200 mAh
maximální sací výkon: 2500 Pa
objem nádoby na prach: 470 ml
objem nádoby na vodu: 300 ml

Konstrukce robota

Svým designem se robot na první pohled velmi podobá předchozím modelům, ale klíčové jsou zde detaily.

Rozměrově je Roborock S7 shodný se svými předchůdci, tj. má průměr asi 35 cm a výšku necelých 10 cm. Na těle robota jsou 3 tlačítka: zapnutí/vypnutí, návrat na základnu a bodové čištění (slouží také k uzamčení robota). Nad nimi se nachází osvětlený pruh, který nás informuje o provozním režimu nebo procesu nabíjení.

Uprostřed je věž, ve které je umístěn systém LiDAR, zjednodušeně řečeno laser, pomocí kterého robot analyzuje své okolí a vytváří mapu obydlí.

Zásadní rozdíl oproti modelu Roborock S6 maxV však najdete na předním nárazníku.

Nemáme zde kameru, která by rozpoznala předměty ležící na podlaze. K dispozici je však snímač nabíjecí stanice a snímač na stěně.

V zadní části robota je umístěna nádrž na vodu.

Nádoba na prach je naopak umístěna pod kapotou robota.

V nádobě je filtr HEPA (E11), který lze umýt pod vodou.

Nyní se podívejme pod něj, kde uvidíme trochu více změn:

Nejblíže k nárazníku jsou zde senzory proti pádu (na šesti místech), kterými robot detekuje schody. Podobné se nacházejí prakticky v každém robotu, zatímco mezi těmito senzory máme další senzor, který je novinkou. Používá se na snímání koberců a musím říct, že to zvládá velmi dobře. Hned vedle tohoto snímače jsou nabíjecí kontakty a malé otočné kolečko.

Pohon zajišťují dvě velká kola, která překonávají prahy vysoké až 20 mm. Mezi nimi je však hlavní kartáč.

Konstrukce tohoto kartáče je velmi odlišná od kartáčů předchozích modelů Roborocks. Je celá ze silikonu, takže by se do ní neměly zamotat žádné vlasy. Kromě toho se kartáč při pohybu přizpůsobuje čištěnému povrchu.

S7 má stejně jako ostatní Roborocky jeden boční/přední kartáč. Několik lidí se ptá, zda je to nevýhoda, nebo zda je lepší, když jsou takové kartáčky 2. Počet těchto kartáčů má sice význam, ale pouze pro roboty, kteří jezdí chaoticky a k zatáčkám se přibližují náhodně. Roborocky (a mnoho dalších robotů s laserovou navigací) mají pouze jeden zametač, protože objíždějí stěny pouze z jedné strany (z té s kartáčem).

Další novinkou je funkce mopování. V případě potřeby je velmi snadné mop připevnit, přičemž o samotné funkci si řekneme více později v recenzi.

Před prvním vysáváním

Robot musí být nejprve plně nabitý. K tomu slouží nabíjecí stanice, která by měla být umístěna na snadno přístupném místě. Pokud je robot již na začátku překážen ze stran nebo zepředu, může mít jednak problémy s orientací na mapě, jednak může mít později problémy s nalezením nabíjecí stanice. Ve větší či menší míře to platí pro všechny roboty. Bohužel někteří lidé tomu nevěnují úplnou pozornost a jsou překvapeni, že robot nefunguje správně.

Základní vysávání můžeme aktivovat tlačítkem na robotu, ale k využití všech funkcí tohoto zařízení je třeba nainstalovat aplikaci pro chytrý telefon.

V současné době robot spolupracuje s aplikací Roborock, ale pravděpodobně bude brzy fungovat i s aplikací Xiaomi Home. Obě aplikace najdete na Google Play (Android) i v AppStore (iOS).

Pokud jste dostatečně zdatní „na internetu“, neměli byste mít s instalací aplikace a spárováním robota větší problémy. Ze zkušenosti však vím, že s tím má dost lidí problém a bohužel automaticky píší „aplikace nefunguje“, „robot nejede“, „podvodníci, zloději!“ atd. atd. Poté se ukáže, že si ani nepřečetli uživatelskou příručku, nezkusili robota spárovat s aplikací a někdy ani nemají síť wi-fi. Pokud budete postupovat podle všech pokynů s porozuměním a především budete mít doma síť wi-fi s internetem, neměli byste mít žádné problémy. Důležité je pouze to, že se jedná o síť 2,4 Ghz (a ne 5 Ghz).

Funkce aplikace

Po spárování robota s aplikací získáte přístup k velkému množství funkcí a nastavení. Zpočátku vás jejich množství může zneklidnit, zejména pokud je to váš první robot, ale nebojte se. Stačí několik minut procházení různých možností a vše bude jednoduché. Aplikace je v polštině, i když musím přiznat, že některé překlady potřebují určitou korekci. Mějte však na paměti, že jsem testoval předprodukční verzi, takže je možné, že se aplikace brzy dočká dalších aktualizací a zlepší se nejen překlady, ale možná se objeví i některé funkce, které v mém případě nebyly přítomny.

Věci, jako je základní vybavení aplikace, tj. možnost vzdáleně spouštět různé jízdní režimy, nastavovat sací výkon, úroveň vlhkosti mopové utěrky atd., se určitě nezmění.

Plné možnosti aplikace získáte, jakmile vytvoříte a uložíte první mapu bytu.

K tomu je třeba spustit celý cyklus čištění a upozornit: robota nepřerušujte. Robot musí všechno důkladně obejít a udělá to, pokud ho nezastavíte, nepohnete s ním apod. Robot se pohybuje tak, že nejprve objíždí stěny a poté vyplní střed hadicí. Nejvzdálenější oblasti si nechává na později, ale nakonec se tam také dostane.

Baterie (s kapacitou 5200 mAh) mu v nejnižším režimu umožní na jedno nabití pokrýt až 250 m2, ale jako by mu docházela energie, robot se sám dobije a pak pokračuje tam, kde skončil. Není tedy možné, že by náš byt byl pro něj příliš velký. Po návratu robota na základnu se nově vytvořená mapa uloží.

Nyní můžeme uložit až čtyři takové mapy, takže můžete snadno zmapovat všechna patra (a pokud jich máte více, můžete si pravděpodobně dovolit koupit jednu pro každé patro ;)). Robot je také schopen chvíli po spuštění rozpoznat, na kterém patře/mapě se nachází. Z tohoto důvodu nevytvářejte několik map pro stejné patro (robot by pak mohl mít hádanku, kterou mapu má použít 😉 ).

Mapu můžete libovolně rozdělit na místnosti a do těchto místností zapsat, jakou silou má robot vysávat nebo jak moc má navlhčit hadr při vytírání.

Máme také velké možnosti, pokud jde o nastavení automatického čištění. Můžeme rozhodnout, která část domu se bude uklízet, kdy a jak. Můžeme dokonce nastavit pořadí, v jakém se mají pokoje uklízet.

Účinnost čištění

Efektivitu úklidu ovlivňují v zásadě dvě věci: způsob navigace robota, který určuje, zda robot dosáhne na všechna místa a nebude bloudit po bytě, a sací výkon robota, který určuje, jaký efekt po sobě robot zanechá.

Navigace

Roborock S7, stejně jako většina modelů této značky, využívá laserovou navigaci LiDAR. Přesně skenuje své okolí, vytváří si v paměti mapu a na jejím základě plánuje trasu. Zatím se jedná o nejlepší navigační systém, s jakým jsem se u úklidového robota setkal, a prozatím není na obzoru nic lepšího.

Roborock S6 maxV šel v analýze svého okolí ještě o něco dál. Kromě systému LiDAR má na nárazníku další kamery s umělou inteligencí, které nepřetržitě zaznamenávají obraz a analyzují nejen to, zda se v daném místě nachází překážka, ale také analyzují, o jaký typ překážky se jedná, a na základě toho ji buď ignorují, nebo se jí vyhnou. Tato funkce v robotu Roborock S7 chybí, což je třeba mít na paměti. Na rozdíl od modelu S6 maxV proto častěji napadá malé překážky a přeskupuje je (např. boty). V recenzi robota S6 maxV jsem například ukázal, jak robot dokázal obejít věž z kostek Jenga a nepřevrhnout ji.

Model S7 bohužel v tomto testu neobstál. Absence výše zmíněných fotoaparátů je však jeho jedinou nevýhodou ve srovnání s modelem S6 MaxV. Nevýhoda, která však může být pro někoho výhodou, protože dost lidí má obavy z robota, který nonstop fotí nebo natáčí jejich domov.

Kromě toho je navigační systém tohoto robota pro běžné vysávání v klidu dostačující. Za zmínku stojí také to, že laserová navigace funguje bezchybně i ve tmě (LiDAR nepotřebuje k navigaci světlo). Prodejci robotů, kteří k navigaci používají pouze optické kamery, vás budou přesvědčovat, že v noci přece nikdo nevysává. Možná s tím souhlasíte, ale vsadím se, že dost lidí má doma koupelny, šatny nebo jiné místnosti, kde není denní světlo, a rozsvěcení světel všude, kde robot vysává, může být nepříjemné. Kromě toho zimní období znamená, že se v Polsku stmívá už ve čtyři hodiny odpoledne.Osobně proto oceňuji možnost zapnout robota za tmy.

Vysávání

Jak je to ale se sběrem nečistot? Klíčové jsou přitom dvě věci: hlavní kartáč a sací výkon.

Až dosud byly všechny Roborocky vybaveny kartáčem s řadami štětin proloženými silikonovými lopatkami. Model S7 však používá inovativní kartáček, který je celý z gumy. Při vysávání se kartáč nejen otáčí vysokou rychlostí, což usnadňuje vysávání, ale také se přizpůsobuje podkladu. Stoupá a klesá podle potřeby.

Měl jsem mírné obavy, zda bude tento kartáč dobře fungovat i na kobercích. Kartáče se štětinami se častěji zamotávaly, ale dobře pročesávaly koberce. Moje obavy však byly přehnané. Nový kartáček funguje velmi dobře.

Sací výkon vysavače Roborock S7 je 2500 Pa. Jedná se o sílu v maximálním režimu a teoreticky je stejná jako u S6 maxV. Z mých testů se však zdá, že nečistoty zachycuje ještě lépe. Je možné, že je to způsobeno novým kartáčem, ale měl jsem dojem, že má navzdory podobným parametrům o něco větší výkon. Svědčí o tom i výkonnější motor (až 68 W).

V každém případě je jeho výkon vynikající na tvrdých podlahách i kobercích.

Robot také efektivně překonává prahy vysoké až 2 cm. Jezdí také velmi svižně, což je pravděpodobně také zásluha výkonného motoru.

Sonické mopování v Roborock S7

Kromě funkce vysávání nabízí Roborock S7 také mopování a současné vysávání s mopováním. Samotné mopování není pro tyto spotřebiče novinkou. Roborock S7 je však posouvá na vyšší úroveň.

Nádoba na vodu pojme 300 ml vody a snadno vystačí na úklid 100 až 200 metrů čtverečních (podle toho, jaký režim mopování nastavíte a jak složitý je váš domov).

Novinkou však není kontejner. Dosud mopy v tomto typu zařízení pouze vytíraly podlahu mokrým hadrem. Mop Roborock S7 (specifikovaný jako technologie VibraRise) nabízí také zvukové vibrace. Konstrukce mopu znamená, že se při svém pohybu nastavuje do mega rychlých mikrovibrací.

Pouhým okem jsou těžko viditelné, ale účinnost vytírání podlahy je zde mnohem lepší. Na to má vliv i větší tlak na mop. Přiznejme si, že se stále jedná o funkci, která pouze zvyšuje účinnost samotného vysávání. Není vhodný pro sběr rozlitých tekutin nebo mytí velmi silných nečistot. Již nyní si však dokáže poradit s nečistotami, se kterými si předchozí modely neporadily. Mikrovibrace sice již zavedlo několik konkurenčních modelů, ale nebyly tak účinné jako zde.

Je třeba také připomenout, že v aplikaci můžeme nastavit úroveň vlhkosti mopu. To je důležité zejména v případě, že chcete mop používat na různé povrchy.

Ještě důležitější a poněkud revoluční funkcí je možnost zvedání mopu na kobercích, respektive nad koberci.

Až donedávna se zdálo, že je tato funkce obtížně proveditelná, a to i pro autora těchto slov. Roborock zde však ukazuje, že nic není nemožné.

Model S7 má zabudovaný zvukový snímač koberců. V aplikaci můžeme rozhodnout, zda má robot: 1) vyhnout se těmto kobercům; 2) vytírat je jako ostatní podlahy, nebo 3) jezdit po nich, ale se zvednutým mopem.

Vypadá to opravdu úžasně a čekal jsem, že tento systém bude nějaký marketingový trik. Překvapilo mě to. Robot dokonale rozpozná koberce a v závislosti na nastaveném režimu je schopen zvednout mop nahoru, sice jen o 0,5 cm, ale zanechal mé ploché koberce suché.

Výhody a nevýhody Roborock S7

Na závěr se zmíním o několika dalších nevýhodách a výhodách tohoto zařízení. Začnu těmi, kterých je mnohem méně, tedy nevýhodami:

  • robot nemá kamery s umělou inteligencí, které inteligentně rozlišují překážky, na které narazí, jako je tomu u robota Roborock S6 maxV, proto zde nemáme funkci vzdáleného sledování z kamery robota
  • je nepatrně hlasitější než předchozí modely Roborock (máme zde několik úrovní výkonu a zdá se mi, že v nejsilnějším režimu pracoval o 1-2 dB hlasitěji)
  • robot stále nejezdí na všechny černé povrchy – zde hodně záleží na sytosti černé, ale například na havraní černý koberec nejel (většina robotů takové povrchy rozpozná jako propast/schodiště)

Je tedy čas podívat se na klady:

  • Začnu trochu zvráceně: kvalitou zpracování. Zkresleně proto, že ve veřejném prostoru panuje názor, že čínská produkce je méně kvalitní. Na trhu samozřejmě existují, ale to rozhodně není případ značky Roborock. Toto je další výrobek této společnosti, o kterém mohu říci mnoho, ale rozhodně ne to, že je vyroben špatně. Přístroj lze snadno označit za špičkové zařízení. Je vyroben z robustních materiálů a jednotlivé součásti se zdají být pečlivě navrženy.
  • Další silnou stránkou je software; aplikace je na jedné straně velmi rozsáhlá, na druhé straně se používá velmi intuitivně. Samozřejmě nejsem v tomto prvku objektivní, protože jsem testoval mnoho podobných spotřebičů a je mnohem rychlejší se s různými nastaveními vypořádat, ale ujišťuji vás: jakmile vyzkoušíte všechny možnosti, budete s jejich fungováním spokojeni;
  • účinnost vysávání: vysoký sací výkon (2 500 Pa) a nový hlavní kartáč, který velmi dobře pracuje na různých površích;
  • funkce vytírání zde přeskočí na vyšší úroveň – mikrovibrace mají skutečně lepší účinek, a pokud plánujete vytírat často, S7 v tomto prvku vítězí nad ostatními;
  • možnost rozpoznat koberce a zvednout mop je skutečnou spásou pro lidi, kteří dříve nechtěli zvlášť vysávat a zvlášť mopovat. Několik předchozích modelů sice umožňovalo vyhýbat se při mopování kobercům, ale jednak jste je museli označit na mapě a jednak se jim ne vždy chcete vyhýbat, hodilo by se je vysát najednou;
  • robot spolupracuje s Google Assistant (údajně i s Alexou) a máme zde více funkčních příkazů než u většiny robotů: můžeme například robotovi poslat hlasový příkaz k úklidu konkrétní místnosti!

Poslední a pro mnohé asi největší plus jsem si nechal na konec: robot má být kompatibilní se stanicí pro automatické vyprazdňování nádoby na prach. Zatím není známo, kdy přesně bude stanice k prodeji a jak bude vypadat (výrobce upozorňuje, že zveřejněné fotografie se mohou od finální verze stanice lišit). Každopádně už samotný fakt, že taková možnost bude brzy existovat, činí nákup robota perspektivnějším a možným.

Shrnutí přehledu Roborock S7

Celkově se domnívám, že Roborock S7 je bezpochyby jedním z nejlepších úklidových robotů na současném trhu. Za zmínku stojí také to, že společnost Roborock má velmi příznivé ceny svého vybavení. Samozřejmě nejsou nejlevnější na trhu, ale ani jejich cena nevybočuje z řady konkurenčních produktů, a to i přes rozhodně výkonnější funkce.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Roborock S7 – recenze úklidového robota se sonickým mopem
Roborock S7 – recenze úklidového robota se sonickým mopem
Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo