Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2

Tentokrát testuji Mi Robot Vacuum-Mop 2, levného úklidového robota od Xiaomi. Stojí o něco méně než vysavače, které jsem měl možnost recenzovat v poslední době. Vyplatí se ji koupit? Znamená levnější horší? Zde je moje recenze Mi Robot Vacuum-Mop 2.

Mi Robot Vacuum-Mop 2 je cenově dostupný úklidový robot a jeho technické specifikace se neliší od dražších zařízení tohoto typu. Vysavač se může pochlubit mimo jiné sacím výkonem 2700 Pa, tlakovým mopem, velkou nádobou na prach a vizuální navigací. Testovaný model se stejně jako každý jiný svéprávný robot ovládá pomocí aplikace nainstalované v chytrém telefonu. Dost už teorie. Přejděme tedy k praxi a podívejme se, zda se vyplatí úklidový robot Mi Robot Vacuum-Mop 2 koupit.

Rozbalování

Výrobci těchto zařízení si již zvykli na to, že součástí balení je pouze to nejnutnější. Je nepravděpodobné, že bychom v nich našli náhradní díly. Tak je tomu i v tomto případě. Kromě robota krabice obsahuje úklidový nástroj, napájecí kabel, boční kartáč, nádržky na prach a vodu, hadřík na mop a dokovací stanici.

Za zmínku stojí kapacita nádoby na prach, která je v tomto případě úctyhodných 550 mililitrů. Díky tak velké nádrži se nemusíte často dívat dovnitř a čistit ji. U dražších modelů je standardem 470 mililitrů.

Nádrž na vodu je naopak o něco menší a má objem 250 mililitrů. Je to poměrně málo, ale výrobce uvádí, že to stačí na umytí 150 metrů čtverečních plochy. Při testech, které jsem provedl, zůstalo po vyprání 26 metrů přibližně 70 % původního objemu.

Boční kartáč je vybaven 6 rameny namísto obvyklých 5, což má pomoci účinněji zametat prach směrem k sacímu otvoru. Nevšiml jsem si, že by to mělo výrazný vliv na lepší vysávání. Mi Robot Vacuum-Mop 2 vysává dobře, stejně jako většina slušných robotů.

Design a zpracování

Testovaný vysavač je ve své třídě standardní. Je dobře vyroben a jeho jednotlivé součásti jsou dobře sladěny. Zařízení má průměr 35 cm a výšku 8 cm.

V horní části jsou umístěna dvě tlačítka. Jeden slouží k zapnutí napájení a zahájení čištění a druhý ke spuštění bodového čištění a návratu do dokovací stanice. Vedle něj je umístěn navigační systém Vision, který sice plní svou funkci, ale nefunguje tak dobře jako laserový skener LiDAR známý z dražších modelů.

Jako příklad uvedu proces vytváření mapy bytu. Se skenerem se mapa vytvoří mnohem rychleji, protože jeho dosah je mnohem větší. Stačí, aby robot stál na jednom místě a otáčel se, a za tu dobu je vytvořena téměř hotová mapa místnosti. Stroj s vizuální navigací musí navštívit každý kout, aby vytvořil mapu. V mém případě trvalo vytvoření mapy o rozloze 26 metrů čtverečních téměř půl hodiny.

Nyní o tom, co se skrývá pod ním. Na první pohled zaujmou dvě velká gumová kola, která jsou namontována na tlumičích známých mimo jiné z vysavačů Roborock. To robotovi umožňuje překonávat překážky, jako je například nízký práh. Za zmínku stojí také to, že se zde používá tzv. plovoucí hlavní kartáč, který se přizpůsobí všem nerovnostem čištěného povrchu. Délka tohoto kartáče a zároveň šířka otvoru, kterým se prach dostává do nádoby, je 17 cm. Kartáč má husté štětiny, což znamená, že je třeba jej častěji čistit, protože se v něm zachytávají vlasy. Gumové kartáče odvádějí stejně dobrou práci při vysávání a je s nimi mnohem méně práce. Kartáčový modul lze naštěstí velmi snadno vyjmout a vyčistit.

Výrobce se chlubí, že Mi Robot Vacuum-Mop 2 má systém tlakového mopování, ale na stránce produktu není vysvětleno, co to znamená. Z konstrukce však vyplývá, že mop je při vytírání přitlačován k podlaze, ale není jasné, jakou silou.

Chytré funkce a aplikace Xiaomi Home

Můj první dojem z tohoto vysavače nebyl dobrý, protože jsem měl problém s jeho připojením k iPhonu. Nakonec jsem se obrátil na infolinku Xiaomi, ale naštěstí mi tam rychle pomohli. Zatím jsem neměl žádné problémy s připojením vysavačů, ale u vysavače Mi Robot Vacuum-Mop 2 jsem zjistil, že je nutné vytvořit hotspot z jiného smartphonu a zařízení spárovat prostřednictvím této sítě. Připojení pomocí sítě Wi-Fi se nedařilo.

Při této příležitosti je třeba zmínit, že pro většinu úklidových robotů byste měli používat síť 2,4 GHz, nikoli 5 GHz. Používal jsem správnou frekvenci, ale problém byl jiný. Zatím nevím, který, ale nakonec vše fungovalo a pro každodenní používání vysavače nemusíte pokaždé vytvářet hotspot.

Aplikace Xiaomi Home pro iPhony je trochu neohrabaná. Nefunguje tak hladce, jak by si většina z nás přála, ale není to tragédie.

S aplikací si můžete začít hrát až po dokončení procesu skenování, který jsem zmínil výše. Před vytvořením mapy, tj. před prvním vyčištěním, je většina funkcí nedostupná.

Ještě bych dodal, že automatické rozdělení místností fungovalo špatně. Systém identifikoval pouze koupelnu a zbytek prostoru zařadil do jedné místnosti. Musel jsem tedy ručně rozdělit a označit ložnici, kuchyň, chodbu a obývací pokoj.

Aplikace nenabízí nic mimořádného, ale je v ní vše, co potřebujete k pohodlnému ovládání vysavače.

Na výběr jsou čtyři režimy vysávání:

  • klid
  • normální
  • silný
  • turbo

Předposlední je určen k čištění koberců a poslední k čištění koberců s dlouhým vlasem. Po jejich aktivaci se zobrazí upozornění na zvýšenou hlučnost a sníženou životnost baterie.

K dispozici jsou také tři úrovně množství vody použité k čištění podlahy:

  • nízká
  • střední
  • vysoká

Obvykle používám střední úroveň. Vody je dostatek a podlaha rychle schne.

V aplikaci lze vybrat místnost nebo místnosti, které se mají uklidit. Můžete také zadat oblast, ve které má vysavač pracovat, a místo, kolem kterého bude čistit. Poslední možnost se hodí, když se něco rozlije nebo vyteče. Je možné nastavit rozvrh práce – můžete určit, ve které dny a v kolik hodin se začne uklízet. Při vytváření rozvrhu bohužel není možné vybrat jednotlivé místnosti.

Nezapomnělo se ani na možnost nastavení virtuální zdi a zakázaných oblastí. V prvním případě můžete nastavit virtuální bariéru, kterou vysavač nepřekročí. Můžete také vymezit oblasti, kde je zakázáno vysávat nebo vytírat. Díky těmto vlastnostem se nemusíte obávat, že vysavač vjede do nežádoucí oblasti nebo vytře koberec.

Jak Mi Robot Vacuum-Mop 2 uklízí?

Vysávání

Vysavač je tichý, zejména při vysokých otáčkách. Zde jsou výsledky měření hluku, který vydává v jednotlivých režimech (měřeno ze vzdálenosti asi 1 metr):

  • tichý provoz: 56 dB
  • normální: 60 – 61 dB
  • silný: 62 – 63 dB
  • turbo: 65 – 66 dB

Zatímco v tichém a normálním režimu se výsledky blíží konkurenci, v případě posledních dvou je rozhodně lepší. V jiném režimu mohou roboti dosáhnout více než 70 dB.

Nemělo by vás překvapit, že si robot při vysávání vede dobře. Na tvrdých podlahách, jako jsou laminátové podlahy nebo dlaždice, stačí pro účinné vysávání normální režim.

Mopování

O něco horší je to s vytíráním, ale to není ojedinělý případ. Všechny roboty, které za sebou pouze táhnou hadr nebo používají malý přítlak, nemohou podlahu vyčistit uspokojivějším způsobem. Účinné čištění zajišťuje vibrační mechanismus nebo rotační kartáče, ale vysavače vybavené takovými kousky stojí podstatně více.

V případě Mi Robot Vacuum-Mop 2 se podlaha spíše stírá než myje. Robot odstraní například skvrnu od rozlitého kečupu, ale zaschlé skvrny neodstraní ani po prvním, ani po druhém mopování.

Detekce koberců a vyhýbání se překážkám

První zmíněná funkce funguje dobře. Když se vysavač vznáší nad kobercem, po chvíli zvýší výkon, aby jej účinně vysál. Nevýhodou však je, že se mop nezvedá, takže koberec bude vždy mírně vlhký.

Absence skeneru LiDAR je patrná při vyhýbání se překážkám. Robot si vede dobře ve volném prostoru a na mapě se neztrácí, ale vyhýbání není jeho nejsilnější stránkou. Když vysavač narazí na nějaký předmět, jemně se ho dotkne nárazníkem, jako by chtěl nahmatat jeho obrys. Pokud je předmět lehký, je velmi pravděpodobné, že se bude pohybovat. Dražší modely, které jsou vybaveny systémem LiDAR, se překážce jednoduše vyhnou a ani se jí nedotknou.

Rychlost provozu a výdrž baterie

Testovaný robot není jedním ze sprinterů. Průměrná doba čištění jednoho metru čtverečního je přibližně 1,5 minuty. Všichni roboti, které jsem dříve recenzoval, to zvládli přibližně za jednu minutu.

V běžném režimu vysávání představuje jedna minuta provozu jen něco málo přes 1 % energie uložené v baterii.

Vyplatí se Mi Robot Vacuum-Mop 2 koupit?

Mi Robot Vacuum-Mop 2 je úklidový robot, který stojí za to. Je levný a mnohem tišší než konkurenční zařízení. Skvěle poslouží jako vysavač. Díky kartáčům s hustými vlákny zachytí prach i z hlubokých štěrbin. Je třeba mít na paměti, že je velmi tichý, zejména při vyšším sacím výkonu.

Účinnost mopování je o něco horší, ale to je standardní u konstrukcí, kde mopovací prvek není pohyblivý. Účinek čištění je přijatelný, ale zapomeňte na to, že si robot poradí i s mírně zaschlými skvrnami.

Kvalita provedení, konstrukce a chytré funkce se neliší od dražších modelů. Aplikace je funkční, je však třeba dodat, že systém navigace pomocí zraku nefunguje tak dobře jako skener LiDAR. Mapování trvá podstatně déle a vyhýbání se překážkám není jeho nejsilnější stránkou.

Robotický vysavač Mi Robot Vacuum-Mop 2 představuje dobrý poměr ceny a výkonu, ale při rozhodování o koupi se vyplatí znát jeho klady a zápory a vědět, co umí o něco dražší modely.

Názor na Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2

PRO:

  • velká nádoba na prach
  • dobrá kvalita provedení
  • tichý, zejména při vysoké rychlosti
  • účinné vysávání
  • účinná detekce koberců
  • dobrý poměr cena/výkon

PROTI:

  • není tak dobrá jako laserový skener LiDAR
  • problémy s propojením vysavače s chytrým telefonem
  • si nedokáže poradit se zaschlými skvrnami
  • delší doba čištění než u konkurence

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2
Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2
Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo