Recenze PlayStation 5. Jak si vede next-gen od Sony?

Premiéra PlayStation 5 patří k největším událostem v herním průmyslu. Vždyť tento herní trhák spolu s řadou Xbox X zahájil novou generaci konzolí. Hardware od japonského výrobce měl posunout videohry na vyšší, dosud nepoznanou úroveň, takže jeho uvedení na trh vyvolalo velké vzrušení. Měl jsem možnost konzoli důkladně otestovat a zjistit, zda skutečně splňuje očekávání. PS 5 – recenze nové generace od Sony.

Premiéra v Česku a ve světě

Datum vydání PlayStation 5 bylo dlouho zahaleno tajemstvím. Společnost Sony oznámila novou konzoli na jaro 2019, ale neprozradila, kdy ji hráči mohou očekávat na pultech obchodů. Oficiální informace se objevily až o rok a půl později. Výrobce oznámil, že v Japonsku a Severní Americe bude mít tento hardware premiéru v polovině listopadu 2020.

Hráči ve zbytku světa si museli na premiéru počkat o něco déle. Konzole PS5 byla v Česku dostupná o týden později než v USA nebo Kanadě. Zpočátku se hardware kvůli omezenému počtu kusů dostal pouze k těm, kteří si jej předobjednali. Ostatní museli počkat na další várku do nového roku.

Kde koupit?

Přestože od uvedení na trh uplynul téměř rok, mnoho lidí se kvůli nedostatku zásob stále ptá, kde si PS5 koupit. Nedostatečná nabídka herního hardwaru není novým jevem – hráči se s ní potýkali například několik prvních týdnů po debutu systému PS4. Tento nedostatek však nikdy netrval tak dlouho jako v případě next-gen od Sony.

Důvodem nedostatečného počtu konzolí na trhu je několik měsíců trvající krize v oblasti polovodičů, která způsobila nedostatek součástek pro elektronická zařízení. V důsledku toho se nové kusy PlayStation 5 objevují v prodeji ve velmi omezeném množství.

Cena

Kolik stojí PS5? Cena v Česku v den premiéry činila v průměru 13000 Kč. Od té doby se tato částka neustále mění, nejčastěji v rozmezí 13999 Kč. Situace závisí na aktuální dostupnosti zařízení.

Pokud si chcete koupit konzoli Sony a ihned vyzkoušet její možnosti, můžete si vybrat sadu PS5 + hry. Rozšířené nabídky zahrnují také příslušenství, jako je další ovladač, sluchátka, nabíjecí stanice nebo dálkové ovládání.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Recenze PlayStation 5. Čím konzole Sony vyniká?

V poslední době jsem měl spoustu příležitostí se podrobně seznámit s výkonem systému PS5. Na konzoli jsem vyzkoušel přes dvacet her. Jednalo se o nové i starší tituly. Jak si s nimi poradila next-gen od Sony? Mají její klíčové funkce skutečně vliv na kvalitu hry?

Vzhled a rozměry

Když výrobce několik měsíců před uvedením PS5 na trh ukázal světu, jak vypadá, vzbudil mezi fanoušky značky značný rozruch. To vše díky neobvyklému designu, kterým se nový model výrazně odlišoval od svých předchůdců. Od konzole PS2 si byly následující konzole Sony navzájem podobné a připomínaly malé černé krabičky s minimalistickým tvarem.

PlayStation 5 se z tohoto vzorce vymyká jak svým bílým, futuristickým krytem, tak i velikostí. PS5 měří 390 x 104 x 260 mm a váží přes 4,5 kg. Pokud máte pod televizorem malou poličku, může být umístění konzole na tuto poličku problém – zejména proto, že by kolem ní měl být určitý volný prostor, aby se zachovalo dostatečné chlazení.

V takovém případě jednoduše přemontujte přiložený stojan a umístěte přístroj jinam. V mém případě je systém PS5 umístěn horizontálně, ale prvních několik měsíců fungoval vertikálně. V jeho výkonu jsem nezaznamenal žádný rozdíl.

Specifikace

Jaké jsou komponenty systému PS5 ve srovnání se staršími konzolemi? Technické údaje neponechávají žádné iluze – jedná se o významný technologický skok. PlayStation 5 má osmijádrový procesor a grafickou kartu s výpočetním výkonem 10,28 TFLOPS. Pro srovnání, výkon PS4 byl 1,84 TFLOPS. Výše uvedené komponenty ovlivňují především kvalitu grafiky a plynulost obrazu.

Silnou stránkou systému PS5 je také nejmodernější disk SSD, který díky rychlému přenosu dat znatelně zkracuje dobu načítání her. V porovnání se starší generací je rozdíl skutečně značný. Vzpomínám si, jak jsem na PS4 spustil několik her a měl jsem pocit, že než bych stihl hrát, stihl bych uvařit večeři. V tomto případě tomu tak není. Načítání netrvá déle než dvanáct sekund.

Grafika

Když už jsme u grafiky, rád bych podrobněji probral, jak si v tomto ohledu PS5 vede. Společnost Sony předznamenala revoluci v této oblasti řadou moderních funkcí. Nejdůležitějšími z nich jsou ray tracing, technologie sledování paprsků, která generuje realistické stíny a odrazy, a HDR, která je zodpovědná za jasnost barev. Kromě toho máme k dispozici kvalitu obrazu 4K a výkon 120 snímků za sekundu. Mějte na paměti, že abyste si všechny tyto novinky mohli vychutnat, musíte konzoli sladit s televizorem, který je podporuje.

Co se týče grafiky, rozdíl mezi starou a novou generací je kolosální. Největší skok je patrný ve snímkové frekvenci. Při 60 snímcích za sekundu, které nabízí většina next-gen produkcí, vypadají starší tituly běžící při 30 snímcích za sekundu dokonce jako zadrhávající se. Zlepšila se také sytost barev a výrazně se zvýšila viditelnost detailů. Konečně je minulostí utrpení, kdy jste museli procházet herními fázemi, které se odehrávají v jeskyních, sklepeních nebo jiných temných lokacích. Na starším hardwaru někdy nebylo v takových zákoutích nic vidět, což hraní nejen ztěžovalo, ale také obtěžovalo.

Zpětná kompatibilita

Zpětná kompatibilita systému PS5 je jedním z vylepšení, za které je třeba výrobce pochválit. Možnost hrát hry z předchozí generace na nové konzoli byla záchranou, zejména v prvních měsících po uvedení na trh, kdy bylo titulů nové generace málo. Tuto možnost oceňuji i dnes, protože díky ní nemusím přecházet na PS4, abych se vrátil ke své oblíbené produkci z minulosti, a zároveň si mohu vychutnat mnohem lepší grafiku než na starším hardwaru.

Na systému PS5 si můžete zahrát téměř všechny ze 4000 her minulé generace a v případě potřeby můžete svůj postup importovat. Nová konzole nepodporuje tituly vydané pro předchozí konzole PlayStation: PS1, PS2 a PS3.

Gamepad s haptickou vibrací

Gamepad PS5 je další novinkou, která si získala mé srdce. Už na první pohled DualSense předčí svého předchůdce kvalitou provedení. Ovladač má robustní konstrukci, takže i po téměř roce poměrně intenzivního používání vypadá jako po vybalení z krabice.

Výrobce zapracoval zejména na spouštích, které fungují plynuleji než u ovladače DualShock 4 a na ovladači PS5 vypadají mnohem pevněji. Design podložky je minimalistický, ale zařízení stejně jako konzole skrývá překvapení v podobě malých symbolů PlayStation na zadní straně pouzdra. Doufám, že povlak pokrývající analogy vydrží déle než na staré podložce, kde byly knoflíky velmi náchylné k oděru. Joysticky zatím vypadají bezchybně, takže mám dobrou náladu.

Inovativní funkcí systému DualSense je haptická vibrace, tedy pohyby a vibrace odrážející dění na obrazovce. Nejprve jsem si myslel, že tato funkce je jen zajímavost, která nestojí za velkou pozornost, ale po prvním vyzkoušení jsem změnil názor. Haptika skutečně pomáhá ponořit se do světa hry, zejména v případě závodních her a stříleček.

Nové rozhraní

Přiznám se, že zpočátku mě rozložení nabídky systému PS5 nenadchlo. Zvyklý na dětskou jednoduchost rozhraní systému PS4 jsem se cítil ztracený ve změti nových ikon, kategorií a složek. Časem jsem se sice naučil, kde najít nejdůležitější možnosti, ale dodnes si myslím, že by neškodilo, kdyby ovládací centrum fungovalo trochu intuitivněji.

Navzdory poněkud nepřehlednému rozvržení vypadá rozhraní vizuálně velmi dobře. Když si vyberete hru z knihovny, na obrazovce se objeví tematická grafika a na pozadí je slyšet doprovodný zvukový doprovod. Pomocí analogů můžete také přistupovat k dalším funkcím konzole, jako je přehrávač Blu-ray nebo streamování filmů a hudby.

Sony PlayStation 5 – názory

Recenze před vydáním vychvalovaly systém PS5. Kladné recenze převládaly i několik měsíců po uvedení na trh. Jaká je situace dnes? Konzole je hodnocena ještě lépe. Postupně vydávané aktualizace softwaru vylepšily operační systém a opravily většinu možných chyb. V mém případě odstranily občas se vyskytující problém s driftováním analogů.

Drobné opravy od výrobce byly užitečné, ale i bez nich bylo používání zařízení pohodlné. Společnost Sony je třeba pochválit za to, že se vyhnula tzv. dětským nemocem, tedy nedostatkům typickým pro první výrobní série konzolí.

Problémy

Stejně jako veškerý hardware má i systém PS5 své slabší stránky. Jaké problémy lze u této konzole očekávat?

Hlučný pohon

Jednotka v systému PS5 není tichá. Je to patrné zejména při spouštění her a občas i během hraní. Ve skutečnosti je to však nevyhnutelné – každé zařízení musí při manipulaci s médii v podobě disku vydávat trochu hluku. Přesto je PlayStation 5 tišší než jeho předchůdce, který mohl při náročnějších produkcích nepřetržitě dunět.

Pokud rádi hrajete pozdě v noci a chcete mít jistotu, že nebudete rušit zbytek domácnosti, zřiďte si oddělenou místnost nebo vlastní herní koutek.

Nízká kapacita disku

Vestavěný disk PS5 má kapacitu 825 GB. To není mnoho vzhledem k velikosti her nové generace, která obvykle činí několik desítek gigabajtů. Pouze na primární paměť konzole můžete nainstalovat maximálně tucet titulů. K tomu se přidávají multimédia, která také zatěžují – zejména pokud rádi nahráváte videa ze hry.

Jak tento problém řešíte? Osobně používám možnost cloudového úložiště a po dokončení hru z pevného disku odstraním. Pokud se k ní budu chtít někdy vrátit, mohu ji znovu nainstalovat a můj postup se automaticky obnoví. Všimněte si, že tato funkce funguje pouze tehdy, když je konzola připojena k síti Wi-Fi. Moje metoda nebude vhodná pro lidi, kteří spoléhají na digitální hry. V takové situaci je lepší rozšířit paměť připojením externího úložného zařízení ke konzoli. To můžete provést prostřednictvím portu USB.

Souhrn recenze

Jak hodnotím systém PS5? Z recenze jasně vyplývá, že nová konzole od Sony si získala mé sympatie hned při prvním uvedení na trh a udržela si je dodnes. Skvělá kvalita grafiky, plynulost obrazu a rychlé načítání posouvají hraní na vyšší úroveň. Mezi přednosti konzole patří také haptické vibrace ovladače a zpětná kompatibilita, takže se nemusíte omezovat na hry nejnovější generace.

Stojí next-gen od Sony za koupi? Podle mého názoru rozhodně ano. Systém PS5 je solidní kus hardwaru, který ti poskytne zcela nový herní zážitek. A to je teprve začátek – současná generace bude trvat ještě několik let a jistě přinese další vylepšení konzole.

Recenze PlayStation 5. Jak si vede next-gen od Sony?
Recenze PlayStation 5. Jak si vede next-gen od Sony?
Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo