Oculus Quest 2 nejsou nejlepší brýle pro virtuální realitu na trhu. Nejsou ani nejúčinnější nebo nejlépe vyrobené. Avšak jsou všestranné, vysoce funkční a relativně levné. Pokud jste si někdy chtěli vyzkoušet technologii virtuální reality, můžete tak bez obav učinit právě teď.
Hry hraji v podstatě celý život. Protože mě to baví. PC, konzole, smartphone – na tom nezáleží. Protože však pracuji na plný úvazek, zjišťuji, že během týdne hraji méně než dřív – vždyť kolik toho můžete prosedět u stolu nebo na pohovce a zírat na obrazovky ve statické poloze? To je jeden z důvodů, proč mě technologie VR tolik zaujala. Možná jsou hry na něm méně propracované a působivé (i když to se možná brzy změní, koneckonců Half-Life Alyx razil správnou cestu), ale vždycky bylo příliš nákladné se k nim dostat. Zaprvé jste museli mít výkonný počítač. Když už jste měli výkonný počítač, museli jste si ještě koupit drahé brýle za 5, možná i 6 tisíc. Když už jste měli drahé brýle, museli jste ještě nastavit všechny kabely a kamery. Takže jste museli před vstupem do virtuální reality překonat značnou bariéru.
Oculus Quest 2 ale všechny tyto překážky překonává. Nevyžaduje počítač, protože má vlastní procesor a systém. Pokud je potřeba, lze jej připojit i k počítači, což otevírá nové možnosti. Žádné kabely nejsou nutné, protože vše funguje bezdrátově. Navíc stojí pouhých 12 000 Kč, což je několikanásobně méně než špičkový Valve Index určený pro hraní na PC.
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.
Začíná to dobře
Musím však zmínit, že tohle nebylo poprvé, kdy jsem se dostal do kontaktu s Quest brýlemi, které byly také samostatné. Oculus (což je v podstatě Facebook) dosáhl tak nízké ceny především díky velmi jednoduchému designu. Zvenku máme středně kvalitní plast, černý odnímatelný modul s houbovou maskou na čelo a oči a jednoduchý pásek, který drží na hlavě.
Další úspora spočívá v tom, že uvnitř je pouze jedna obrazovka s obnovovací frekvencí 75/90 Hz). To znamená, že zde můžeme čočky nastavit pouze na tři pevné úrovně – 1, 2, 3. Ty jsou průměrem nejběžnějších hodnot vzdálenosti očí u lidí. Osobně se držím středního nastavení a neslyšel jsem, že by měl někdo problém s tím, že by brýle neseděly správně. Stoprocentně zaručit vám to ale nemůžu.
Celkově lze říci, že silnou stránkou samotných brýlí je to, že se jedná o modulární hardware. Základní řemínek je průměrný, ale můžete jej odepnout a nahradit řemínkem Elite Strap, který přenáší tlak na čelo. Nevyhovuje vám houbovitá maska? Najdete zde koženou alternativu. Nosíte brýle? Můžete si koupit krytky objektivů se správným dioptrickým nastavením.
Brýle zapadají bez problémů. Oculus mimochodem dodává plastovou vložku, kterou umístíte pod masku, aby se čočky mírně oddálily od brýlí. V mém případě však byl problém v tom, že se mi brýlové čočky občas zamlžovaly, protože se u některých her můžete zapotit. Vzhledem k tomu, že jsem u toho obvykle strávil 30 minut až hodinu, to nebyl velký problém.
Pak jsou tu ovladače – i ty jsou vyrobeny z plastu spíše průměrné kvality, ale slouží svému účelu. Spouště a nárazníky fungují podle očekávání, dobře padne do ruky. Každý z nich funguje na jednu baterii AA a zde musím Oculus pochválit – baterie v ovladači vydrží neuvěřitelně dlouho! Po dvou týdnech mám stále 99 % na obou, a to hraji každý den. O něco horší je to s výdrží baterie samotných brýlí. V mém případě vydržely na jedno nabití něco přes 2 hodiny. Tuto dobu však lze prodloužit pomocí powerbanky, což však znamená další kabel a mírně snížený komfort.
Co se týče ovladačů – v některých okamžicích je můžete úplně odložit, a to z toho důvodu, že Quest 2 dokáže rozpoznat pohyby rukou! A dělá to velmi přesně – pozná, jestli ohýbáte a které prsty ohýbáte. Funkce je v současné době ve fázi beta, ale už teď je působivá. Najdete také hry, které tuto funkci používají, ale těch je jen hrstka. Obzvlášť se mi líbilo procházení nabídek – pak je můžete mačkat a procházet prsty jako ve filmu. Skvělá věc!
Jak jednoduché a jak nádherné
Výkon od výkonu, ale nejdůležitější je, jak brýle fungují. A to je na něm to nejdůležitější – funkčnost Questa 2 je rozhodně jeho nejsilnější stránkou. No, jen si to představte – nasadíte si ho na hlavu a hrajete. Nemusíte ani mačkat tlačítko, protože když brýle odložíte, přejdou do režimu spánku a probudíte je opětovným nasazením na hlavu. A ovladače? I když před sebou nic nevidíte, úkol 2 vám ukáže, kde leží. A pokud si chcete prohlédnout okolí, stačí dvakrát klepnout na boční stranu brýlí a kamery se zapnou. Funguje to skvěle.
Vše samozřejmě začíná nastavením. Goggles nás požádá o nakreslení hrací plochy pomocí „hůlky“ a o vyznačení úrovně podlahy. Po nakreslení se v rozhraní Questa 2 zobrazí hranice oblasti, abychom náhodou do něčeho nenarazili. Poprvé jsem si na to nemohl zvyknout a náhodou jsem vrazil do skříňky… ale podruhé už jsem byl „obohacen o zkušenost“.
Přesně tak, zážitek. Brýle se zapínají velmi rychle a také velmi rychle fungují. Ve výchozím režimu podporují obnovovací frekvenci 75 Hz, což není vrchol (PlayStation VR má 120 Hz), ale brýle podporují i 90 Hz. Zatím se jedná o experimentální režim, ale vývojáři potvrdili, že bychom se měli brzy dočkat vyšší obnovovací frekvence v mnohem širším měřítku.
Hry se kupují buď ve vestavěné nabídce, nebo prostřednictvím oficiální aplikace Oculus pro chytré telefony. Přihlásíme se pomocí Facebooku (což pro mě nebyl problém), připojíme kartu a je to. Důležité zmínit, že společnost vám vrátí peníze, pokud jste hru hráli méně než dvě hodiny. To je podstatné, protože mnoho her nemá demoverze. Otázkou je také cena samotných her, která je velmi diskutabilní. V obchodě můžete najít produkt za 10 dolarů, ale naprostá většina z nich stojí 20-30 dolarů a většinou na ně nejsou žádné slevy. Existují také větší, příběhově zaměřené produkce (jako Walking Dead: Saints & Sinners), které stojí 40 dolarů, ale těch je mnohem méně. Že je to hodně? Dobře. Drtivou většinu těchto her budete hrát mnoho hodin. To byl můj případ.
Například Superhot VR, který jsem si koupil jako první. Teoreticky lze hru dohrát za 2-3 hodiny, ale tento titul je s různými náhodnými akčními scénáři. Po dohrání hry si můžeme zahrát různé modifikace nebo se vrátit do různých úrovní a zahrát si je znovu. Ovládání celého těla znamená, že můžeme pokaždé přistupovat trochu jinak, což je samo o sobě zábavné.
Další příklady – Beat Saber a FitXR. První z nich je jakýmsi „prodejcem VR“, tedy hrou, která se vám vybaví jako první, když se mluví o virtuální realitě. Nabízí sbírku písní, do jejichž rytmu stříháme čtverce. Díky různým úrovním obtížnosti, různým režimům (např. 360 stupňů, které hře dodávají hloubku!), balíčkům písní a multi se k ní budete chtít vracet každý den.
FitXR se naopak stal mým každodenním tréninkovým nástrojem. V této hře můžete pomocí pěstí srážet přicházející dlaždice, ale také provádět dřepy ohýbáním se pod překážkami. Hra rozpoznává rychlost úderu a sílu, takže nemůžete podvádět tím, že jednoduše natáhnete ruce před sebe. Ujišťuji vás, že po 30 minutách takovéto zábavy si vzpomenete, o čem je fitness. A nedávno byl představen také taneční režim…
A takových nápaditých příkladů je ve VR skutečně dost. Znáte polskou hru House Flipper, která se věnuje renovaci? Je na Oculusu. Máte chuť bojovat v boxerském ringu? Super – Creed nebo Thrill of the Fight jsou pro vás. Nebo si chcete zahrát online? Podívejte se na realistickou hru Onward, která byla oživena po svém vydání na serveru Quest.
A to jsem ještě nezmínil, že se Quest 2 může stát plnohodnotnými brýlemi pro PC – potřebujete pouze speciální optický kabel, který připojíte k USB. Originální však stojí směšné peníze, až 100 eur (!), zatímco na webu není nouze o náhrady za pouhých 500 Kč a uživatelé s nimi nehlásí absolutně žádné problémy. Pak už potřebujete jen rozumný počítač a Half-Life Alyx je vám k dispozici.
Obecně je Quest 2 hardwarem určeným především pro herní fanoušky. Naštěstí si to můžete vyzkoušet i vy ostatní, protože na platformě Oculus najdete také celou řadu sociálních aplikací, jako je například virtuální kino, kde si uživatelé mohou pouštět své filmy, zatímco my, sedící na normálních sedadlech, předstíráme, že svačíme popcorn. Existuje YouTube, Netflix, Amazon Prime Video. K dispozici je VR Chat, nejoblíbenější virtuální místo pro diskuse a setkávání. K dispozici je prohlížeč a celá řada dalších aplikací.
Největší problémy brýlí?
Celkově se jedná o opravdu velmi dobrý kus hardwaru vzhledem k jeho ceně – hardware, který by mohl zpopularizovat stále nenáročnou technologii VR. Někteří z vás si mohou stěžovat, že Quest 2 postrádá větší hry. A skutečně, většina produkce jsou menší tituly zaměřené na opakované hraní, tedy síťové hry, rytmické hry, ale najdou se i dobrodružné nebo akční hry na několik hodin. Proto zde nejsou žádné hry za klasických 60 dolarů. Když si koupíte Quest 2, připravíte se na skvělý zážitek ve VR, ale s hrami, které jsou trochu víc výklenkové.
Kromě toho je těžké se s hardwarem sžít. Jistě, pokud přecházíte z Valve Index, určitě pocítíte kolosální rozdíl v pohodlí, době provozu nebo samotném výkonu. Pokud si ale chcete začít hrát s VR, je to naprosto nejlepší řešení. Slyšel jsem také tvrzení, že i lidé, kteří vlastní několik různých brýlí, stále denně volí Questa 2. Protože pohodlí vítězí.
Zakoupil jsem si brýle Oculus Quest 2 pro vlastní potřebu. Děkujeme týmu Oculus za předání hry Beat Saber k testování!