Recenze Nanoleaf Shapes. Modulární osvětlení, které zanechává dojem

Na trhu je stále více řešení umožňujících kreativní osvětlení prostoru, ať už jde o herní koutek, ložnici nebo jiný kout bytu (nebo kanceláře). Jedním z nich jsou světelné panely Nanoleaf Shapes. Zjistil jsem, jak se tyto panely osvědčují v praxi.

Nanoleaf Shapes – co to je?

Nanoleaf Shapes jsou modulární osvětlovací panely, které umožňují spojovat panely různých tvarů do zajímavých vzorů a montovat je na stěnu, aby osvětlily prostor v zajímavém stylu. Tyto panely mohou svítit ve 16 milionech barev a co je nejdůležitější, podporují řadu inteligentních funkcí a spolupracují s takovými systémy chytrého domu jako Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, Razer Synapse, SmartThings a další.

Panely Nanoleaf Shapes mohou dokonce měnit barvy podle hudby nebo se přizpůsobovat obrazům zobrazeným na počítačovém monitoru. Lze je také ovládat dotykem.

V současné době Nanoleaf nabízí své panely ve tvaru hexagonů, malých trojúhelníků a velkých trojúhelníků. Řada produktů Nanoleaf však nekončí u Shapes, zahrnuje také Nanoleaf Lines, což jsou sady modulárního osvětlení ve formě linek, Nanoleaf Elements, což jsou panely hexagonů s povrchem podobným dřevu, Nanoleaf Canvas, což jsou panely ve tvaru čtverců a mnoho dalšího.

A kolik stojí panely Nanoleaf Shapes? Měl jsem startovací sadu skládající se z 15 velkých trojúhelníků, odhadovanou na přibližně 2000 Kč, a také sadu 10 malých trojúhelníků, odhadovanou na přibližně 1000 Kč. Jak je vidět, osvětlení Nanoleaf Shapes není levné.

Obsah balení

Sady panelů Nanoleaf Shapes dorazily ve dvou malých, barevných krabičkách. Na první pohled by se mohlo zdát, že obsahují hračky pro děti, ale to není pravda. Uvnitř jsem našel světelné panely Nanoleaf a všechny příslušenství nutné k jejich montáži na stěnu, včetně spojek a dvojitého lepicího pásu. Součástí startovací sady s velkými trojúhelníky byl také síťový adaptér o výkonu 42 W a ovladač, který se připevňuje k jednomu z panelů.

Samozřejmě předtím, než jsem se pustil do montáže těchto panelů na stěnu, musel jsem se rozhodnout, jaký vzor chci s jejich pomocí vytvořit. V této věci mi pomohla aplikace Nanoleaf, která s panely spolupracuje. Obsahuje záložku Layout Assistant, která umožňuje snadno navrhnout vlastní uspořádání panelů. Pokud byste v této oblasti měli nedostatek nápadů, aplikace může pro vás generovat náhodné uspořádání, které si dokonce můžete upravit. Můžete si také zobrazit několik inspirací ve formě fotografií hotových osvětlených uspořádání.

Montáž na stěně

Předtím, než jsem se pustil do montáže panelů, jsem si na podlaze sestavil naplánovaný vzor a změřil ho tak, abych ho co nejlépe rozmístil na stěně. Samotná montáž byla velmi jednoduchá a návod k provedení byl srozumitelný. Ke každému z panelů bylo třeba připevnit dodaný dvojitý lepicí pásek a poté začít panely postupně připevňovat na stěnu spolu s propojovacími spojkami, které přenášejí napájení od panelu k panelu. Samozřejmě při montáži jsem musel vzít v úvahu délku napájecího kabelu, který jsem musel připojit k jednomu z panelů. Ten nebyl příliš dlouhý, ale naštěstí v mém případě postačující. Pokud bych chtěl umístit panely na stěnu o metr dál, musel bych použít prodlužovač.

Při montáži v podstatě není možné nic zkazit. Propojovací spojky jsou pevné, stejně jako samotné panely a jejich části. Největší problém, který se nám může stát, je chyba při reprodukci již na stěně naplánovaného vzoru. Jednou přilepený panel není snadné odlepit, a pokud už ho odlepíme, pravděpodobně i s barvou ze stěny. Dobrou zprávou je však, že část, na kterou přilepujeme dvojitý lepicí pásek, je otočná a můžeme ji odpojit od zbývající části panelu. Po přilepení panelu na stěnu ho lze vyjmout z přilepené části, abychom změnili jeho orientaci nebo připojili k němu spojku, na kterou jsme předtím zapomněli, nebo ovladač. Kromě toho, pokud uděláme chybu, můžeme trochu změnit svůj projekt, stejně jako jsem to udělal já. Výsledný efekt byl stále uspokojivý. Montáž všech 25 panelů na stěnu mi trvala asi 1,5 hodiny, převážně proto, že jsem se snažil postupovat pomalu a pečlivě.

Konfigurace v aplikaci Nanoleaf

Když jsem již nainstaloval všechny panely na stěnu, byl čas je připojit k napájení a spustit je. V té chvíli se rozsvítily bíle a začaly měnit barvy. Ihned jsem se tedy pustil do procesu párování s aplikací Nanoleaf na chytrém telefonu. Co je však důležité, panely lze ovládat i bez párování, například pomocí ovladače. Ten umožňuje zapínat a vypínat panely, měnit jejich jasnost a přepínat mezi světelnými efekty.

Aplikace Nanoleaf bohužel není k dispozici v češtině, ale její rozhraní je srozumitelné. Aplikace je také jednoduchá na používání. Přesto obsahuje velké množství možností. Pomocí ní můžeme propojit chytrý telefon s panely světel jedním ze dvou způsobů: buď skenováním QR kódu nebo zadáním speciálního 8místného kódu z obalu. Během párování musíme připojit telefon a panely ke stejnému Wi-Fi. Bohužel může být pouze 2,4 GHz síť. Proces párování neprobíhá příliš dlouho, ale v mém případě se při prvním pokusu o párování objevila nějaká chyba. Párování proběhlo úspěšně až napodruhé.

Po spárování zařízení aplikace Nanoleaf umožňuje aktualizovat firmwarový software panelů Nanoleaf Shapes. Můžeme také vybrat, jaký světelný efekt mají panely zobrazovat, a jaká má být jejich jasnost (je k dispozici také konfigurovatelná volba automatické jasnosti). Aplikace nám umožňuje vytvořit vlastní světelný efekt nebo stáhnout několik dalších z katalogu. Můžeme také využívat seznamu efektů.

V aplikaci Nanoleaf máme také možnost nakonfigurovat dotykové gesta. Díky nim stačí třeba přejet rukou po panelech nahoru, abychom zvýšili jejich jasnost. Můžeme také zajistit, že přejetím rukou doprava zapneme další světelný efekt. Máme k dispozici 4 gesta, kterým můžeme přiřadit každé z 9 akcí.

Mobilní aplikace Nanoleaf je k dispozici jak pro zařízení s Androidem, tak pro iOS. Výrobce však nabízí také desktopovou aplikaci pro počítače s Windows nebo Mac. Abychom v ní viděli panely, které jsme předtím spárovali se chytrým telefonem, stačí se pouze přihlásit stejným účtem jako v mobilní aplikaci. Desktopová aplikace navíc nabízí možnost zrcadlení panelů toho, co je zobrazeno na monitoru počítače, a to v jednom ze čtyř dostupných režimů. Můžeme také synchronizovat panely s efekty Razer Chroma a událostmi ve hrách spolu s aplikací Overwolf.

Nanoleaf Shapes – konečný dojem

Zatímco neosvětlené panely nevypadají nijak ohromující, po zapnutí vypadají skvěle. Dodávají místnosti, ve které jsou umístěny, zajímavou atmosféru. Jsou také skvělým doplňkem na večírky. Díky vestavěnému mikrofonu mohou detekovat hudbu v okolí a měnit osvětlení podle rytmu. Stačí zapnout v aplikaci Nanoleaf jeden z rytmických efektů označených ikonou noty.

Jinými slovy, panely Nanoleaf Shapes jsou doporučeníhodné řešení, zejména proto, že možnosti jejich personalizace a konfigurace jsou obrovské. Nicméně náklady na jejich nákup jsou trochu příliš vysoké ve srovnání s tím, co nabízejí.

PRO:

  • Snadná instalace, stačí použít lepicí pásku
  • Rovnoměrné podsvícení
  • 16 milionů volitelných barev osvětlení
  • Spousta světelných efektů
  • Funkce detekce hudebního rytmu a rozsvícení podle rytmu
  • Řešení, které lze kreativně využít
  • Kompatibilní s mnoha systémy chytré domácnosti
  • Bohaté možnosti a snadné použití aplikace Nanoleaf – pro stolní počítače i mobilní zařízení

PROTI:

  • Vysoká cena
  • Chybějící podpora sítě 5 GHz

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Recenze Nanoleaf Shapes. Modulární osvětlení, které zanechává dojem
Recenze Nanoleaf Shapes. Modulární osvětlení, které zanechává dojem

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo