Recenze Jabra Elite 8 Active. Odolné sportovní sluchátka s jedním háčkem

Test Jabra Elite 8 Active byl plný dobrodružství. První fáze – velký nadšení z výrobku. Druhá fáze – určité pochyby ohledně funkce potlačení hluku. Třetí fáze – výměna sluchátek, protože v recenzovaném exempláři se objevila závada po několika dnech používání. S nejnovějším modelem Jabra bylo spoustu zajímavých dobrodružství. Všechny jsem pečlivě zaznamenal jako kronikář, a podrobnosti o mých zápiscích naleznete v tomto textu.

Jabra Elite 8 Active je produkt dánské firmy určený pro zákazníky vedoucí aktivní životní styl – aktivní ve smyslu sportovního. Způsob provedení a normy, kterým tyto sluchátka vyhovují, naprosto umožňují označit tento produkt jako „sluchátka pro speciální účely“.

Produkt je k dispozici ve čtyřech barevných variantách a cena za něj je 4999 Kč. Měl jsem příležitost vyzkoušet modrou variantu dvakrát. Záměrně píšu dvakrát, protože první exemplář utrpěl samovolné poškození. Po několika dnech začala levá sluchátka v režimu ANC a HearThrough šumět. Exemplář byl vyměněn za nový. Co se týče závady, stává se to i těm nejlepším, píšu o ní pouze jako novinářský povinný úkon.


V Jabra Elite 8 Active výrobce podle specifikace nainstaloval 6 mikrofonů, reproduktory mají průměr 6 mm a rozsah přenosu hudby je v rozmezí 20-20 000 Hz. Doba přehrávání hudby s aktivovaným režimem ANC trvá až 8 hodin, rychlé nabíjení za 5 minut poskytuje 1 hodinu provozu a doba čekání je až 315 dní. Pokud použijete pouzdro, které funguje jako přenosná nabíječka, doba přehrávání hudby s aktivovaným ANC je přibližně 32 hodin. Podle mého názoru jsou otázky týkající se baterie a doby provozu na jedno nabití velmi uspokojivé. Sluchátka by měla vydržet provoz při teplotě od 20°C do 45°C.


První dojmy

V esteticky provedené krabici najdete USB kabel (USB 2.0 / USB typu C), silikonové náušníky ve dvou velikostech v velmi sterilním obalu (velký plus pro výrobce za způsob balení) a pouzdro, ve kterém jsou umístěna sluchátka.

První párování s telefonem se systémem Android 12 proběhlo velmi rychle. Je třeba poznamenat, že při párování s jinými zařízeními bylo třeba ručně aktivovat možnost párování přes Bluetooth. To spočívalo v podržení tlačítek pod názvem Jabra po několik sekund. Jabra Elite 8 Active spolupracovaly bez problémů s telefony se systémem Android, iPhony, počítači se systémem Windows a televizory s Android TV. Velkou výhodou je možnost současného připojení sluchátek k několika zařízením. Mimochodem, spojení přes Bluetooth funguje velmi dobře i tehdy, když jsme v dálce od našeho smartphonu.


Konstrukce produktu včetně pouzdra je velmi dobrá. Jabra Elite 8 Active pohodlně sedí v uchu, váží pouze 5 gramů (jedno sluchátko). Nezapírám, že modely s touto konstrukcí jsou mými oblíbenými typy mezi vložkovými sluchátky. Ale setkal jsem se i s názorem, že testovaný exemplář je příliš velký. Po krátkém zamyšlení musím konstatovat, že pro osoby s malou boltcem ucha mohou být skutečně méně pohodlné.


Původně Jabra Elite 8 Active po vyjmutí z pouzdra a spuštění aplikace Jabra Sound + stáhly aktualizaci na verzi 1.3.2. Během dalšího testu se objevila další aktualizace s číslem 1.4.2.

Aplikace Jabra Sound +

Je vhodné – ba, dokonce bych řekl, že nezbytné – stáhnout aplikaci Jabra Sound + určenou pro sluchátka této firmy. Najdete ji v naší databázi souborů (Google) a v App Store (Apple). S pomocí aplikace můžeme zapnout nebo vypnout ANC, použít ekvalizér, přizpůsobit konkrétní zkratky (klepnutí na podložce) pro hovory, přehrávání hudby.

Můžete také aktivovat funkci Dolby a hlasového asistenta (pouze Google). Aplikaci jsem používal několik dobrých dnů a musím uznat, že pracuje velmi správně a stabilně.


Systém potlačení hluku čeká na důležitou aktualizaci

Máme dvě možnosti potlačení hluku: Active Noise Cancellation a HearThrough. První volba funguje klasicky – snaží se potlačit vnější zvuky. Tak jsem provedl několik testů, konkrétně: v případě projíždějícího tramvaje byla potlačení slabé, pokud jde o zvuk vytvářený opakovaným tleskáním lžičkou o šálek, bylo to již mnohem lepší. Šum od zapnutého vysavače – i zde se systém ANC Jabra Elite 8 Active snažil minimalizovat vnější hluky. Jedním slovem řečeno, účinnost funkce Active Noise Cancellation závisí na typu hluku na průměrné úrovni. Rozhodně to nejsou sluchátka, která by v této kategorii byla jedničkou v portfoliu dánského výrobce.


Funkce HearThrough je určena pro osoby aktivně sportující venku, například běžce, cyklisty. Vnější zvuky jsou filtrovány a přenášeny do našeho ucha podle nastavení této možnosti (více nebo méně). V důsledku toho můžeme při běhu slyšet sanitku nebo zvonek cyklisty míjejícího nás na trase. Důležité upozornění: při používání funkce HearThrough by měla být hlasitost hudby nastavena na střední úroveň, například 60% – 70%. Shrnu-li to, funkce je zajímavá a dobře se plní svou úlohou.


Při testování sluchátek, konkrétně dvou párů, při poslechu klasického trance songu Da Hool – Meet Her At The Loveparade, jsem narazil na zvláštní jev při aktivaci funkce Active Noise Cancellation a HearThrough. Dolní rejstříky při zapnutých obou výše uvedených funkcích se stávají výraznějšími, výraznějšími a hlasitějšími. Mám rád pevný bas, dobře vyznačený spodní tón, ale v této situaci bylo dolní pásmo velmi zvýrazněné. V závislosti na hudebním žánru to mohlo uším docela vytřít podlahu, podobně jako Mike Tyson svým soupeřům v ringu v dobách svého slávy.

Popsaná situace se týká pouze nízkých tónů, například 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz. Při vysílání středních a vysokých pásem problém nevzniká. Otázka zní, zda máme v softwaru nějakou drobnou „systémovou chybu“ nebo zda jsou nedostatky v mechanismu ANC kompenzovány nízkými tóny. Téma bylo vysvětleno technickým oddělením společnosti Jabra. V informaci, kterou nám zaslali do redakce, čteme: „Jedná se o chybu, na které pracuje tým projektový. Ta bude opravena v nejbližší aktualizaci softwaru sluchátek.“

Jabra Elite 8 Active pro speciální úkoly

Zjevně je práce v náročných podmínkách největším trumfem Jabra Elite 8 Active. Sluchátka mají certifikaci IP68, což umožňuje ponoření do hloubky 1,5 metru jak ve sladké, tak i slané vodě. Sám jsem provedl malý test a ponořil je na několik minut do sklenice s vodou.


Malé kontakty ve zlaté barvě jsou pokryty speciálním materiálem, který chrání sluchátka před korozí, která nevzniká nutně v důsledku styku s vodou, ale také v důsledku lidského potu. Exemplář je také odolný proti prachu, ale v této oblasti bych byl trochu opatrný a vyhnul se kontaktu s drobným pískem. Jak můžete vidět na přiloženém obrázku níže, hlasový kanál je úzký, což může při kontaktu s vlhkými písečnými zrny způsobit drobné problémy.


Provedl jsem také tzv. test pádu – pravé sluchátko jsem upustil z výšky asi 1 metr na zem (typ podlahy byl sklo keramické). Jak lze snadno usoudit, naši testovaný exemplář tento náročný test zvládl bez úhony.

Je třeba zdůraznit, že Jabra Elite 8 Active splňují americké vojenské normy týkající se odolnosti elektroniky.

Výrobce pro pouzdro stanovil certifikaci IP54, což umožňuje použití zařízení venku během lehkého deště.

S Jabra Elite 8 Active jsem měl příležitost chodit, běhat, cvičit ve fitness, jedním slovem, během těchto aktivit se osvědčily skvěle.


Zvuk a telefonické hovory v Jabra Elite 8 Active

Recenzování zvuku z reproduktorů je podobné jako hodnocení jídla – každý má své preference. Proto se k tomuto tématu budu poměrně subjektivně přiblížit. Všem zvukovým puristům, audiofilům, kteří očekávají křišťálově čistý, dokonalý zvuk, musím říct, že v Jabra Elite 8 Active je nenajdete. A to je naprosto zřejmé. Asi nikdo zdravě uvažující nebude od tohoto typu sluchátek za 849 złotých očekávat tuto kvalitu zvuku. Jak tedy hrají nejnovější sportovní sluchátka Jabra? Dobře, opravdu dobře – spoiler – v této oblasti jsem naprosto spokojený.

Během tréninků, kdy posloucháme energickou hudbu, sluchátka fungují skvěle. Dobře zvýrazněný bas, vysoké tóny na uspokojivé úrovni, dynamika a prostor jsou velkým plusem.


Exemplář byl testován (s funkcí ANC vypnutou) při streamování i na souborech MP3 a FLAC. Ačkoli tento poslední formát při přenosu přes Bluetooth trpí (je komprimován).

V aplikaci najdeme ekvalizér spolu s několika režimy, které pravděpodobně usnadní přizpůsobení zvuku pro náročnější uživatele.

Osmelím se říci, že spojení naší oblíbené hudby s kvalitou zvuku poskytovanou Jabra Elite 8 Active během fyzické aktivity umožňuje rychlejší produkci endorfinu.

Prováděl jsem několik telefonických hovorů s testovaným modelem. Vždycky mi volající řekli, že kvalita a čistota hovoru byla na dobré úrovni.

Pár slov na závěr o Jabra Elite 8 Active

Jabra Elite 8 Active je velmi pěkný model pro aktivní lidi, zejména ty, kteří hledají odolný vybavení. Podle mého názoru jsou největšími trumfy: certifikace IP68 (s sladkou a slanou vodou) a konstrukce chránící sluchátka před pádem, dobrá kvalita telefonních hovorů. K tomu je zde funkční a stabilní aplikace, baterie (sluchátka i pouzdro) zajistí dlouhou dobu provozu. Kvalita zvuku při poslechu hudby si také zaslouží pozitivní hodnocení. Funkce HearThrough dobře plní svůj úkol při venkovní sportovní aktivitě.


Podezřívám, že pokročilejší systém potlačení hluku byl použit u modelu Jabra Elite 10. Kdyby nebylo to jedno „ale“, konkrétně problém s softwarem (zvýrazňování nízkých tónů v nastavení ANC a HearThrough), Jabra Elite 8 Active by si plně zasloužily naše redakční ocenění „Dobrý produkt“. Takto však musíme čekat na aktualizaci softwaru.

Konečná hodnota naší recenze závisí na konkrétních preferencích a potřebách zákazníka. Pokud hledáte sportovní sluchátka se silným basem, vodotěsností, stabilním připojením a kvalitou telefonního hovoru, Jabra Elite 8 Active by mohla být dobrá volba. Pokud je vám však aktivní potlačení hluku nebo vysoká kvalita hudby na prvním místě, mohli byste se podívat i na jiné možnosti na trhu. Sluchátka Jabra Elite 8 Active mohou potěšit především ty, kteří provádějí různé fyzické aktivity a potřebují odolný produkt, který jim při nich bude dobře sloužit.

Recenze Jabra Elite 8 Active. Odolné sportovní sluchátka s jedním háčkem
Recenze Jabra Elite 8 Active. Odolné sportovní sluchátka s jedním háčkem

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo