iPhone 15 ve srovnání s „Čtrnáctkou“ přináší několik znatelných změn, jako je například Dynamic Island nebo hlavní fotoaparát s rozlišením 48 Mpx. To ovšem neznamená, že by Apple udělal obrovský krok vpřed; stále jde pouze o dobrý telefon. Nicméně nemůžeme tvrdit, že nestojí za koupi – pro určitou skupinu zákazníků to rozhodně bude dobrá volba.
Pravděpodobně ho schováte do pouzdra, ale pojďme si říct něco o designu
Podle studie zveřejněné CIRP (Consumer Intelligence Research Partners) si pouzdro na iPhone pořídí 68 % uživatelů. Podle mých vlastních pozorování, i když prováděných na malé skupině osob, jsem viděl nový iPhone bez pouzdra pouze jednou. Je tedy možné, že mnoho uživatelů uvidí svůj nový iPhone 15 bez obalu jen těsně po vybalení z krabičky, protože pak pravděpodobně hned skončí „oblečený“ do pouzdra. I přesto si něco o jeho designu zaslouží napsat, zejména vzhledem k jedné větší změně oproti předchozímu modelu.
iPhone 15 pokračuje v designových zásadách, které přinesl iPhone 12 – hranaté hrany a skleněný povrch na přední i zadní straně. Z modelu iPhone 13 zdědil rozložení zadních fotoaparátů. V mnoha ohledech zde nedochází k revoluci, ale to nutně nemusí být na škodu. Smartphony od Applu vypadají dobře a bezesporu se mohou líbit.
Zůstaneme-li ještě u tématu změn, rád bych uviděl nové tlačítko, které bylo představeno u modelů Pro, a také více „experimentování“ s materiály použitými na kryt telefonu. Pokud však Apple ponechal stejné tlačítko pro zapnutí a vypnutí tichého režimu a další ovládací prvky, je těžké očekávat výraznější změny. Jednou můžeme mít zakulacené hrany a jindy hranaté, lze měnit i pozici ostrůvku s fotoaparáty na zadní straně, ale to samo o sobě nemá velký smysl. Dělat změny jen proto, aby byly, přináší spíše zbytečný chaos.
iPhone 15 – technické parametry:
- OLED displej, Super Retina XDR, 6,1” s rozlišením 2556 x 1179 pixelů
- procesor Apple A17 Bionic
- iOS 17
- 128 GB interní paměti (nebo 256/512 GB)
- hlavní fotoaparát 48 Mpx, 26 mm, ƒ/1,6, systém OIS s automatickou stabilizací snímače, až 10násobný digitální zoom, inteligentní HDR 5
- druhý fotoaparát 12 Mpx, 13 mm, ƒ/2,4, ultraširokoúhlý objektiv s úhlem záběru 120°
- přední fotoaparát 12 Mpx ƒ/1,9, inteligentní HDR 5
- Bluetooth 5.3, 5G, dual SIM (nanoSIM + eSIM), NFC
- Wi‑Fi 6 (802.11ax) s technologií 2×2 MIMO
- GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou
- USB-C
- baterie s kapacitou 3349 mAh, bezdrátové nabíjení Qi 7,5 W, bezdrátové nabíjení s MagSafe 15 W, u kabelového Apple uvádí pouze nabíječku s výkonem 20 W nebo vyšším, reverzní nabíjení 4,5 W
- odolnost IP68, Ceramic Shield
- rozměry: 147,6 x 71,6 x 7,8 mm
- hmotnost: 171 g
- Cena iPhonu 15 v době vydání recenze: 128 GB – 19 990 Kč, 256 GB – 22 990 Kč, 512 GB – 28 990 Kč
**iPhone 15 působí kvalitním dojmem bez jakýchkoli pochybností. Každý jeho díl je precizně zpracován. Na přední straně máme sklo Ceramic Shield, které – po měsíci testování mohu potvrdit – skvěle odolává otiskům prstů. Dodám, že nepoužívám další ochranu displeje a dosud se na skle neobjevila žádná, ani nepatrná rýha. Zadní strana je pokryta matným barveným sklem. U předchozího modelu jsem si stěžoval na lesklé sklo, které se rychle pokrývalo otisky prstů – tento problém u „patnáctky“ nevzniká. Boky jsou pak vyrobeny z hliníku.
Telefon je lehký, i když rozdíl oproti iPhonu 14 je minimální. Nový model váží 171 gramů, zatímco předchozí generace měla 172 gramů. Také rozměrově téměř rozdíl nepocítíte – iPhone 15 měří 147,6 x 71,6 x 7,8 mm a starší generace 146,7 x 71,5 x 7,8 mm. Přidám, že iPhone 15 dobře padne do ruky a „ploché“ hrany téměř nevadí, jelikož jsou hrany zakulacené. Většinu času jsem ho ale nosil v pouzdře – všechny iPhony jsem si zvykl mít v obalu a teď si to jinak ani neumím představit.
Barevné varianty
Na testování jsem obdržel zelený iPhone 15. Apple nabízí ještě modrou, žlutou, růžovou a černou variantu. Tyto odstíny jsou ale světlejší než u modelu iPhone 14 a žádný z nich mě nijak výrazně nenadchl, přestože všechny vypadají v pořádku. Pravděpodobně je to také tím, že telefon stejně používám s obalem, takže pro mě barevná varianta nemá velký význam.
Displej s Dynamic Island
Stále jsme se bohužel nedočkali technologie 120 Hz ProMotion, která je dostupná pouze u modelů Pro. Pokud jsme dosud nepoužívali 120Hz displej, pravděpodobně si nebudeme stěžovat. Problém ale vzniká, pokud jste na tuto obnovovací frekvenci zvyklí, protože animace nejsou tak plynulé jako u modelů Pro. Může to vzbuzovat dojem nižší výkonnosti při každodenním používání, což není pravda – zde jsou procesory Apple A16 Bionic a A17 Pro na stejném základním výkonovém levelu, rozdíly se týkají pouze maximálního výkonu. Displej s pouhými 60 Hz je o to bolestivější, že už i mnohem levnější Androidy nabízejí 90 nebo 120 Hz.
U levnějších iPhonů dále nemáme Always On Display, funkci, která je běžná i u podstatně levnějších zařízení s Androidem. Upřímně řečeno, tuto funkci nepotřebuji a ani ji nevyužívám na mém soukromém iPhonu 14 Pro, který Always On Display samozřejmě má. Chápu ale, že někteří uživatelé ji mohou považovat za nedostatek, proto to v závěrečném hodnocení beru v úvahu.
Nedá se však říct, že displej je stejný jako u předchozího modelu. Především na jeho horní straně již nenajdeme zastaralý výřez. Místo notche přichází Dynamic Island, tedy „ostrůvek“, který debutoval minulý rok u modelů iPhone 14 Pro. Není to jen obyčejný prostor pro kameru a senzory, ale iOS a aplikace ho využívají i k zobrazování informací.
Dynamic Island po několika měsících
S Dynamic Islandem jsem strávil už několik měsíců – mám ho na svém soukromém iPhonu a poslední týdny jsem používal iPhone 15. Je to příjemný doplněk a rozhodně krok vpřed oproti notchi, i když bych toto řešení nenazval revolučním, přestože mu Apple loni při uvedení modelů iPhone 14 Pro věnoval hodně pozornosti, jak během představení, tak i později v promo materiálech.
Zobrazení základních informací z navigace, časovače nebo jiných aplikací je celkem užitečné. Zejména mě potěšila možnost ovládat aktuálně přehrávanou hudbu – stačí krátce přidržet prst na Dynamic Island a zobrazí se jednoduchý widget s tlačítky. Nicméně není to funkce, která by zásadně měnila způsob používání iPhonu.
iPhone 15 má také jasnější displej než „Čtrnáctka“. Dosahuje maximálního jasu 1000 nitů. Apple uvádí, že špičkový jas činí 1600 nitů (HDR) a maximální jas až 2000 nitů (na slunci), zatímco předchozí model měl typický jas 800 nitů a špičkový jas 1200 nitů (HDR). Rozdíl je patrný zejména venku na slunci – pohodlněji přečtete příchozí zprávu.
Procesor z iPhonu 14 Pro
Apple opět využil strategii, kdy nový procesor montuje pouze do dražších modelů Pro. Do základních modelů iPhone 15 se tak dostal procesor známý z loňských modelů Pro – iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Normálně bych na takový přístup nadával, ale tentokrát ne. Po uvedení modelů 15 Pro se ukázalo, že jejich procesor Apple A17 Pro má problémy s přehříváním. Navíc se objevil kratší čas provozu – u některých uživatelů se setkali s opravdu vysokou spotřebou energie. Jedna z aktualizací iOS 17 sice problém zmírnila, ale zcela ho nevyřešila a dražší telefony z Cupertina se stále mohou stát nepříjemně horkými.
iPhone 15 a jeho větší verze 15 Plus jsou vybaveny procesorem Apple A16 Bionic, který sestává z 6jádrového CPU se 2 výkonnostními jádry a 4 úspornými jádry, 5jádrového GPU a 16jádrového systému Neural Engine. Pokud vám to moc neříká, vězte, že dostanete opravdu silný čip, který bez problémů zvládne většinu úkolů.
Apple A16 Bionic a 6 GB RAM umožňují pohodlné používání iOS, aplikací a her. Systém běží plynule bez jakéhokoli zpomalení, natož pak sekání. Škoda, že displej má pouze 60 Hz, což ovlivňuje plynulost animací, jak jsem již zmínil. Uživatel, podle zvolené verze, dostává 128, 256 nebo 512 GB paměti pro ukládání dat. Nepřekvapí, že slot na paměťovou kartu chybí. Cenová politika Applu je však terčem kritiky – za verzi s 256 GB si připlatíte 3000 Kč a za 512 GB o 5000 Kč více než za základních 128 GB. To jsou poměrně absurdní částky.
Přehřívání? Ano, ale jen někdy
Během běžného používání, jako je prohlížení internetu, sledování YouTube, poslouchání hudby na Spotify nebo fotografování, zůstává telefon chladný nebo se jen mírně zahřívá. Musím však zmínit jednu situaci, kdy se iPhone 15 výrazně zahřál – a to pouze při prohlížení internetu v Safari. Co je zajímavé, stalo se to až po instalaci aktualizace iOS 17.0.3, která měla problém s přehříváním modelů iPhone 15 Pro opravit.
Při používání Apple CarPlay a připojení iPhonu kabelem k nabíjení jsem si také všiml, že se zahřál na nepříjemnou teplotu. Navíc se objevila zpráva, že nabíjení bylo přerušeno kvůli příliš vysoké teplotě. Uvědomuji si, že nabíjení může způsobit zahřívání, ale telefon by neměl být až tak horký. K této situaci došlo v zamračený den při venkovní teplotě asi 15 stupňů. Zajímavé je, že se to stalo jen jednou.
Fotografie jsou ukládány ve 24 Mpx, ale ne vždy
Jednou z hlavních novinek u iPhonu 15 je nový hlavní 48Mpx fotoaparát. Nicméně není převzatý z iPhonu 14 Pro. Doprovází jej ultraširokoúhlý 12Mpx objektiv. Apple stále neinstaloval teleobjektiv ani LiDAR senzor do levnějších modelů a není zde ani makro režim, takže na fotografie z velmi blízké vzdálenosti můžeme zapomenout.
Nyní jsou fotografie ukládány ve 24 Mpx, což je optimální poměr mezi rozlišením a velikostí souboru. Stojí za zmínku, že u iPhonů 14 Pro s 48Mpx fotoaparátem se fotografie standardně ukládají ve 12 Mpx, ale uživatel může ručně nastavit 48 Mpx ProRAW, což však znamená výrazně větší velikost souboru. Zde ale nemáme zlatou střední cestu, tedy zmíněných 24 Mpx.
Nicméně ne vždy dostaneme fotografie v rozlišení 24 Mpx. Zaprvé, při fotografování s 2x zoomem dostaneme 12 Mpx a také v nočním režimu se fotografie ukládají ve 12 Mpx. Co se týče zoomu, při 2x zvětšení lze očekávat dobrou kvalitu, ale jakýkoli vyšší zoom znamená ztrátu kvality, ostrosti a detailů. Maximální 10x zoom je spíše jen zajímavost – fotografie při takovém přiblížení jsou slabé.
Fotografie z hlavního fotoaparátu lze hodnotit jako velmi dobré. Stejně jako u jiných iPhonů, poskytují přirozené podání barev, bez zbytečného zvýrazňování. Ale je zde jedna výjimka – jasně červená barva nevypadá vždy na fotografiích stejně jako ve skutečnosti. Dobrá ukázka je na přiložených fotografiích vozu Škoda. Rozdíl není velký, ale je patrný.
Ultraširokoúhlý fotoaparát si vede opravdu dobře, což je podle mě velká výhoda – poskytuje fotografie barevně téměř identické s hlavním 48Mpx fotoaparátem.
Přední fotoaparát, umístěný na Dynamic Islandu, nabízí fotografie v rozlišení 12 Mpx a lze ho považovat za skutečně kvalitní. Milovníci selfie si na něm rozhodně nebudou stěžovat, zejména když i tyto snímky vypadají přirozeně, a pokud je potřeba, lze je kdykoli „vylepšit“ v aplikaci Fotky nebo jakémkoli jiném editačním softwaru.
Když jsme u selfie, stojí za zmínku nové pojetí portrétového režimu. Nyní není nutné ho zapnout ještě před pořízením fotografie. U fotek lidí, psů a koček iPhone automaticky „přidá“ portrétový režim. Nevyžaduje ale, abyste tuto funkci používali. Fotografie je v galerii uložena bez zapnutého portrétového režimu, ale později ho můžete přidat v aplikaci Fotky. Můžete také upravit jeho intenzitu a dokonce vybrat bod na fotografii, na který se má portrétový režim zaměřit. Výsledky jsou opravdu povedené.
Zavedení této funkce činí z iPhonů ještě lepší „fotomobil“ pro každodenní zachycování života. Při focení smartphonem obvykle jen vytáhnete zařízení z kapsy, stisknete spoušť a to je vše. Nepřemýšlíte, jaká nastavení budou nejlepší – o to se postará software. Teď ani nemusíte myslet na zapnutí portrétového režimu, protože za uživatele „myslí“ algoritmy a umělá inteligence.
Samozřejmě nechybí noční režim, který – pravda – stále není tak „silný“ jako u některých androidů, kde dokáže vytvořit fotografie s horším osvětlením, které vypadají, jako by byly pořízené za denního světla. Nemusí to být nutně nevýhoda – příliš jasné fotografie, které se příliš liší od toho, co vidíte očima, nemám rád. iPhone 15 sice zvyšuje jas, ale činí tak přirozeně, a zároveň správně reprodukuje barvy.
iPhone 15 se rozhodně nemusí stydět za kvalitu videozáznamu, podobně jako všechny smartphony Apple. Sice zde nemáme některé funkce modelů Pro, které jsou určeny pro užší okruh uživatelů, ale pochybuji, že by někomu v základním „patnáctce“ chyběl Apple ProRes. Videonahrávky lze pořizovat ve 4K (24 fps, 25 fps, 30 fps nebo 60 fps), 1080p (25 fps, 30 fps nebo 60 fps) a 720p (30 fps). Mezi dostupné možnosti patří například zpomalené video v rozlišení 1080p s 120 fps nebo 240 fps.
Face ID a reproduktory
Již několik let se objevují neoficiální informace o plánech zavést čtečku otisků prstů integrovanou do displeje iPhonu. Tyto spekulace se však zatím nenaplnily. iPhone 15 a všechny ostatní letošní telefony z Cupertina stále nabízejí pouze systém rozpoznávání obličeje uživatele.
Řešení nazvané Face ID však funguje natolik dobře, že mi čtečka otisků prstů vůbec nechybí. Tento biometrický způsob ověření lze použít jak při vertikálním, tak horizontálním natočení telefonu. Nemusíte ho také přesně nastavovat na úroveň obličeje – obvykle stačí jen pohled na telefon v ruce, aby se obličej uživatele „nasnímal“. Face ID se také používá při potvrzování plateb nebo jako zabezpečení přístupu k datům v některých aplikacích.
Přejdeme nyní k reproduktorům, které ve většině situací poskytují zvuk opravdu dobré kvality – je hlasitý, zřetelný, bez zkreslení a s příjemným posílením basových tónů. Zjistil jsem však, že při nastavení maximální hlasitosti se objevuje slyšitelné zkreslení, které jsem například nezaznamenal na svém iPhonu 14 Pro. Zajímalo by mě, zda jde pouze o chybu softwaru, kterou by šlo vyřešit jednou z příštích aktualizací iOS, nebo jestli Apple v oblasti kvality reproduktorů trochu couvnul.
Baterie má slušnou výdrž
Apple se nerad chlubí přesnou kapacitou baterie v iPhonu 15. Tato politika je u Tima Cooka už po několik let a nic nenasvědčuje, že by se to mělo změnit. Na stránkách se specifikací tak najdete pouze údaje o délce výdrže v konkrétních situacích – například až 20 hodin přehrávání videa. Předpokládám, že pro většinu z vás není tato informace uspokojující, proto se podíváme na baterii a dobu provozu podrobněji.
Apple sice mlčí ohledně kapacity baterie, ale díky jiným zdrojům víme, že telefon má baterii o kapacitě 3349 mAh, tedy jen o 70 mAh větší než iPhone 14. Na zapnutém displeji jsem obvykle dosáhl doby provozu 6-7 hodin, což je opravdu dobrý výsledek. V mém případě to umožňuje odpojit iPhone 15 ráno od nabíječky a odložit ho na ni večer – smartphone během dne používám poměrně intenzivně.
Podle oficiálních údajů iPhone 15 nabízí možnost „rychlého nabíjení“ na 50 % za přibližně 30 minut s nabíječkou o výkonu 20 W nebo vyšší. Apple zde opět nezachází do podrobností, ale podle jiných zdrojů telefon zvládne při nabíjení příkon až 25 W. Nabíječku v balení nenajdete, je tam jen kabel.
Co se týče bezdrátového nabíjení, standardní podporovaný výkon je 7,5 W, ale kompatibilní MagSafe nabíječka umožňuje nabíjení výkonem až 15 W. Kromě toho iPhone 15 nabízí reverzní nabíjení s použitím kabelu. Jiná zařízení lze nabíjet maximálně s výkonem 4,5 W.
Přechod na USB-C
Kabel, který Apple přibalil k iPhonu 15, má na obou stranách konektor USB-C. Ano, Apple letos opustil vlastní Lightning a přešel na USB-C. Je to velké zjednodušení, protože USB-C je mnohem rozšířenější standard, který se používá v telefonech s Androidem i v mnoha dalších zařízeních.
Navíc USB-C již najdete na MacBoocích a iPadech, takže při cestování není potřeba brát speciální kabel jen pro iPhone 15. Mám ale špatnou zprávu pro uživatele, kteří přenášejí data kabelem – základní „patnáctky“ mají pouze jednoduché USB 2.0 s přenosovou rychlostí až 480 Mb/s.
Vyplatí se koupit iPhone 15?
Odpověď je poměrně jednoduchá, bez jakýchkoli složitých úvah. Pokud hledáte nový smartphone s iOS, chcete USB-C a neplánujete utrácet za iPhone 15 Pro, pak si vezměte základní „patnáctku“ nebo případně model iPhone 15 Plus. Uživatel, který preferuje iOS, sáhne po iPhonu 15, zatímco ten, kdo má raději Android, vybere telefon s Androidem.
Kupující iPhonu 15 bude pravděpodobně s touto volbou spokojen. iPhone 15 je totiž dobrý smartphone, přestože nevyvolává efekt „WOW“. Apple zvolil evoluci již zavedených řešení místo revoluce. Máme zde kvalitní provedení, dobrý displej, dobrý fotoaparát, dobrou baterii, dobrý zvuk a dobrý operační systém. Výborný je pravděpodobně jen procesor, který – ač z roku 2022 – stále zajišťuje vysoký výkon.
Samozřejmě musíme přijmout určité nedostatky, ale předpokládám, že to nebude problém pro uživatele, který opravdu chce smartphone s iOS. Musíme se smířit s displejem bez technologie 120 Hz ProMotion, absencí teleobjektivu/LiDAR skeneru, vysokou cenou za více úložného prostoru nebo jen USB-C ve verzi 2.0.
Většinu těchto nedostatků odstraňuje iPhone 15 Pro, ale za něj si budete muset připlatit.
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.