Recenze iPhone 14 Pro Max. Oblíbí si dlouholetý uživatel Androidu Apple?

Moje dosavadní zkušenosti s iPhony byly stejně intenzivní jako krátkodobé. Z ekosystému Apple jsem si nejvíce oblíbil iPad, který se ukázal jako jeden z nejlepších technologických nákupů v mém životě. Přišel však čas na větší změnu, a tak můj OnePlus 9 Pro nahradil iPhone 14 Pro Max. Přežil pacient tento experiment?

Letošní generace chytrých telefonů Apple patří rozhodně k těm konzervativnějším a bezpečnějším. Majitelé loňských modelů se nemají na co těšit – to je jisté. Ale měli by to dělat všichni ostatní? Koneckonců nás čeká rok před zásadní změnou v iPhonech – port Lightning zmizí a bude (pravděpodobně) nahrazen USB-C. Pro „androidisty“ by to znamenalo o něco bezbolestnější přechod.

Jako vždy nakonec pravděpodobně rozhodnou individuální problémy a… bohatství peněženky. Nárůst cen produktů Apple nad Vislou je přímo závratný, což činí přístroje této značky pro mnoho spotřebitelů v naší zemi ještě nedostupnějšími.

iPhone 14 Pro Max je nejvýkonnější a nejdražší chytrý telefon společnosti Apple. Za verzi s kapacitou 1 TB zaplatíte přibližně 54 000Kč. S tímto rozpočtem si můžeme snadno koupit působivě vypadající zařízení Fold (a ještě nám zbude na tablet se systémem Android). Samozřejmě ani v této cenové kategorii nelze očekávat, že by Apple přibalil do balení nabíječku – tu si budete muset koupit zvlášť. V krabici proto najdeme pouze kabel USB-C – Lightning.

PRO:

  • Robustní, ale elegantní provedení
  • Skvělé zobrazení
  • iOS klade velký důraz na soukromí a zabezpečení
  • Dynamický ostrov je opravdu skvělý
  • Velmi dobrý fotoaparát
  • Senzační výdrž baterie

PROTI:

  • Cena je neúnosná
  • iOS může být někdy velmi omezující
  • Pomalé nabíjení podle dnešních standardů

Vzhled a výkon

Design nového iPhonu se oproti loňsku nezměnil. Stále se jedná o dvě skla uzavřená leštěným ocelovým rámečkem s vysokým leskem. Tento model je prakticky bez nárazů a je lakován ve vysoce lesklém provedení. Asi nemusím připomínat, že po konstrukční stránce zde nejsou žádné nedostatky. Rozměry pouzdra jsou 160,7 mm x 77,6 mm x 7,85 mm a hmotnost 240 g.

Model na obrázcích má na sobě barvu, kterou Apple označuje jako „tmavě fialovou“. Po pravdě řečeno, není to nejatraktivnější barva z těch, které Apple představil, ale rozhodně se bude odlišovat od ostatních smartphonů – pokud ovšem nepoužijete pouzdro (což se u smartphonu za tak astronomickou cenu zdá být stěží rozumné).

Na zadní straně je charakteristický ostrůvek se 3 čočkami. Ty jsou doplněny LED diodou, automatickým zaostřováním a mikrofonem určeným pro záznam videa (slouží také k potlačení šumu během hovorů). Tento prvek je více vypouklý než dříve, takže je prakticky nemožné položit smartphone na desku stolu naplocho. Slyšel jsem, že to způsobuje problémy s některými indukčními nabíječkami v autech. Řešením může být pouzdro, které tento efekt poněkud kompenzuje.

Rozložení prvků na okrajích smartphonu je zcela klasické. Na levé straně jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti a typický přepínač vyzvánění/tichého režimu společnosti Apple. Vpravo se nachází pouze tlačítko napájení. Ve spodní části najdeme port Lightning a dvě řady kruhových otvorů, pod kterými se skrývá multimediální reproduktor a mikrofon.

Druhý reproduktor se nachází těsně nad displejem – pod mřížkou sluchátek pro hovory. Je třeba říci, že toto duo hraje opravdu skvěle, čistě a hlasitě. Zde na mě zapůsobily zejména hluboké basy a čistota zvuku. Pokud rádi sledujete video bez sluchátek, měli byste být příjemně překvapeni.

Zobrazení

iPhone 14 Pro Max má 6,7palcový displej Super Retina XDR. Jedná se o panel OLED LTPO s rozlišením 2796 x 1290 px (poměr stran 19,5:9, 460 PPI) a adaptivní obnovovací frekvencí 120 Hz.Maximální jas obrazovky je 1000 nitů (1600 v režimu HDR, 2000 nitů v otevřeném prostoru v automatickém režimu). Panel je chráněn oleofobní vrstvou a použité sklo Ceramic Shield Glass údajně odolává poškrábání a drobnému poškození.

Obrazovka ve skutečnosti skrývá většinu letošních novinek. Jedním z nich je režim stále zapnutého displeje, v němž iPhone neustále zobrazuje datum a čas, oznámení, widgety a aktuální tapetu na obrazovce. Obnovování obrazovky se pak sníží na 1 Hz a podsvícení se téměř úplně deaktivuje. Jeho užitečnost je bohužel poněkud sporná, protože uživatel je prakticky zbaven jakýchkoli možností konfigurace režimu AOD. Osobně bych místo tapety preferoval jednoduše odznaky času + oznámení. Nehledě na to, že v režimu AOD se smartphone jednoduše vybíjí rychleji. Jednou z prvních věcí, které jsem po nastavení zařízení udělal, bylo deaktivování této funkce.

Druhou novou funkci není tak snadné deaktivovat. Mluvím samozřejmě o Dynamickém ostrově – velkém černém „čepu“ na horním okraji obrazovky. Společnost Apple chytře zamaskovala přítomnost přední kamery a snímače FaceID tím, že zde implementovala mechanismus pro spouštění aplikací na pozadí a zobrazování systémových oznámení.

Musím přiznat, že jsem velkým fanouškem tohoto řešení. Ostrov se ukazuje jako opravdu užitečný. Při čekání na řidiče se s ním můžeš snadno vrátit ke Spotify nebo aplikaci Uber. Vše je doprovázeno estetickými animacemi a možností rychlého náhledu například právě přehrávané skladby. Je jen škoda, že možnosti Dynamic Islandu v současnosti využívá tak málo aplikací. Bez podpory vývojářů aplikací zůstane toto řešení pro mnoho uživatelů časem pouhou kuriozitou.

Software a možnosti

Na iPhonu 14 Max Pro běží systém iOS 16.1. Nikomu není třeba říkat, že právě tato verze bude znamenat konec, protože životní cyklus produktů Apple je fenomenálně dlouhý. To je jeden z prvků, který může ospravedlnit vyšší cenu a zároveň být rozhodující při přechodu z Androidu. Na druhé straně barikády bohužel tyto aktualizace nejsou vždy stejné…

Co může dlouholetý uživatel Androidu napsat o iOS? Zaměřím se na to, co se mi líbilo, a také na aspekty, na které je rozhodně těžké si zvyknout.

V průběhu let se systémy iOS a Android v některých ohledech sblížily. Navigace v systému Apple proto není žádným převratným zážitkem. Jde o to, že možnosti konfigurace a personalizace zařízení jsou překvapivě omezené ve srovnání s tím, co je na druhé straně barikády. Příkladem je výše zmíněný AOD, ale ani v systému iOS není možné vypnout obrazovku widgetu na ploše. Stejně tak není možné deaktivovat zásuvku aplikací, která byla zavedena relativně nedávno. Kdykoli se v systému Android objevily nové funkce, vývojáři vždy nechali otevřená dvířka pro jejich deaktivaci. Zde je to jinak – Apple ví (nebo to alespoň tvrdí), co uživatel chce, a vnucuje mu to.

Z věcí, které mě zklamaly, bych určitě zmínil absenci takzvaných „chatovacích hlav“, což jsou bubliny Messengeru (nebo jiného messengeru) plovoucí na obrazovce, které vám na Androidu umožňují vést konverzaci a zároveň dělat jiné věci. Zde musíme sáhnout po oznámeních. Samotná obrazovka s oznámeními je mimochodem také mnohem méně intuitivní než v Androidu – nejsou zde žádné rychlé akce a nemáme možnost vypnout například jeden typ oznámení (např. oznámení o akcích) v aplikaci, jak to nedávno nabídl Google.

Dále máme možnost nainstalovat alternativní klávesnici – například vynikající GBoard. Apple však stále čas od času při zadávání hesel prosazuje ten svůj, protože je prý bezpečnější.

Neúspěchem je systémový dialer, kde stále najdeme takový relikt minulosti, jako je hlasová schránka. Protokol hovorů je mnohem chudší než v systému Android. Osobně mi také chybí spamový filtr, který mě v Googlu účinně informoval o hovorech od telemarketérů a botů. Apple tuto možnost nemá – nežádoucí čísla musíme blokovat ručně.

A zde bych plynule přešel k výhodám. Absence některých funkcí, například výše zmíněného filtru, je totiž důsledkem mnohem přísnějšího přístupu společnosti Apple k ochraně soukromí a uživatelských dat. Společnost nesleduje naše hovory, zprávy a spoustu dalších věcí, které v případě systému Android procházejí servery společnosti Google. V důsledku toho některé funkce nenabízí (a pravděpodobně nikdy nabízet nebude). Něco za něco.

Tento důraz na soukromí je patrný všude a jeho vizitkou je dialogové okno, které nám umožňuje „požádat aplikaci, aby nesledovala“. Pod tímto nevinným sloganem se skrývá odříznutí inzerentů od všech nástrojů, které jim slouží k personalizaci reklamních sdělení. To už v minulosti prolilo Facebooku hodně krve a není to nijak překvapivé.

Silnou stránkou společnosti Apple jsou také její nativní aplikace. E-mailový klient je solidní nabídka, která navíc nabízí některé jedinečné funkce pro zvýšení ochrany soukromí. Mnoho dobrého by se dalo napsat také o položkách jako Zdraví, Zkratky (automatizace), Peněženka (platby) a Fotografie. Čím těsněji jsme propojeni s ekosystémem služeb společnosti Apple, tím více příležitostí nám dává.

Nelze opomenout ani vynikající integraci systému iOS s ostatními zařízeními Apple. Pokud máte sluchátka Airpods, nemusíte je párovat, protože se k telefonu připojí téměř okamžitě. Používáte iPad nebo Mac? Na iPadu nebo Macu můžete přijímat hovory z telefonu a doslova nic s tím nedělat. Přenos souborů mezi zařízeními pomocí mechanismů, jako je AirDrop, je hračka. A to je jen špička ledovce, protože existuje celá řada menších i větších integrací. Tato synergie je silnou výhodou, ale také úskalím – protože jakmile ji nasajete, cesta zpět ke konkurenčním řešením není tak snadná.

Popisování iOS v kontextu Androidu (a naopak) je řeka a byly o něm napsány již stovky článků (včetně těch na Antywebu). Na závěr této dlouhé diskuse je proto nutné zdůraznit rychlost operačního systému Apple. A tenhle je přímo legendární. Mám iPad Pro z roku 2018, který stále funguje senzačně, bez zpomalení nebo sekání. U nejnovějšího iPhonu 14 Pro Max lze jen těžko tvrdit opak – máme co do činění s opravdu výkonným (na Apple) přístrojem.

Máme tu čip A16 Bionic vyvinutý speciálně pro letošní řadu Pro. Jedná se o šestijádrovou jednotku založenou na architektuře ARMv8.6-A. Dvě jádra Everest pracují na maximální frekvenci 3,46 GHz a čtyři úsporná jádra Sawtooth na 2,02 GHz. Celý čip vyrábí společnost TSMC ve 4nm litografii (v podstatě se jedná o 5 nm s vylepšeními, ale marketing zde z pochopitelných důvodů používá 4 nm).

A16 Bionic je také vybaven 5jádrovým GPU a 6 GB paměti LPDDR5. O umělou inteligenci a související funkce se stará speciální 16jádrový procesor Neural Engine. Co se týče vestavěné paměti, jsou k dispozici verze 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB (všechny NVMe). Na sloty pro karty SD samozřejmě zapomeňte.

Tyto parametry se nepromítají do kulturních problémů smartphonu. Ani při náročnějších scénářích jsem nezaznamenal, že by se nadměrně zahříval nebo způsoboval nepohodlí v rukou. Těžko lze také hovořit o nějakém agresivním throttlingu, který by uživatel vnímal. V tomto ohledu se jako obvykle u společnosti Apple není čeho obávat.

Fotoaparát a videokamera

Foto a video schopnosti iPhonů jsou již nějakou dobu jistým poznávacím znamením této značky. Řada 14 Pro přináší v této oblasti řadu vylepšení.

Hlavní systém snímání obrazu se zde skládá ze tří kamer:

  • Hlavní fotoaparát: 48 Mpx, f/1,78 s OIS a Dual Pixel AF
  • Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 s Dual Pixel AF
  • Tele: 12 Mpx, f/2,8 s OIS

Co nám to dává v praxi? No, o kvalitě fotografií se dá opravdu básnit, protože se jedná o absolutní špičku mezi smartphony. Fotografie jsou syté, živé, ale vypadají přirozeně a dobře odrážejí realitu. Úroveň detailů je více než uspokojivá a v kombinaci se skvělým kontrastem a širokou dynamikou tónů poskytuje fantastické výsledky i v nepříliš příznivých podmínkách. K dalším kladům patří velmi plynulé automatické zaostřování a přesně vykreslený efekt bokeh na portrétních snímcích.

Nevýhody: Zjistil jsem, že je opravdu obtížné najít situace, ve kterých iPhone 14 Pro Max ztrácí. V ojedinělých případech bylo špatně nastaveno vyvážení bílé nebo se vyskytl drobný šum. Bylo to však poměrně okrajové a dalo se to snadno odstranit v postprodukci.

Přední 12megapixelový fotoaparát dostal automatické ostření a clonu f/1,9. V tomto vydání se ukazuje jako překvapivě přesný a detailní. K úrovni detailů, reprodukci barev a vyvážení bílé nelze mít sebemenší výhrady. Algoritmy společnosti Apple zajišťují, že obličeje vypadají přirozeně, a v režimu portrétu máme navíc fantasticky a přesně vykreslený bokeh. Nevýhodou může být někdy nepříjemný šum za špatných světelných podmínek – neznám však telefon, kde by to přední fotoaparát zvládal lépe než v iPhonu 14 Pro Max.

Přední i hlavní fotoaparát vynikají schopností zachytit video v rozlišení 4K@60 a hlavní jednotka má také funkční zpomalené režimy 120/240 fps a známý režim Cinematic, který dynamicky rozostřuje pozadí. Skutečným mistrovským dílem je zde stabilizace, která je přímo dechberoucí – myslím, že jsem dosud neviděl lepší zpracování otřesů na trhu. V kombinaci s vynikajícím automatickým ostřením a účinným měřením expozice nám to dává široké možnosti, pokud jde o nahrávání videa s telefonem.

Baterie

Baterie použitá v iPhonu 14 Pro Max má kapacitu 3200 mAh. Na pozadí chytrých telefonů se systémem Android je to teoreticky nevýrazné, ale v praxi je výdrž baterie zařízení prostě úžasná.

S vypnutým displejem jsem při běžném používání nebyl schopen za jeden den spotřebovat více než 50 % baterie. A na telefonu hodně používám Slack, nutkavě kontroluji Gmail a samozřejmě si užívám sociální sítě jako Facebook a Twitter. Nemluvě o celé řadě dalších aplikací, neustálém připojení k chytrým hodinkám Fitbit Sense a pravidelném poslechu hudby ze služby Spotify prostřednictvím sluchátek Bluetooth.

Přes noc baterie obvykle klesne maximálně o 1-2 %, takže druhý den mohu iPhone dál používat a nemusím myslet na nabíječku. Třetí den ráno byl stav baterie většinou 10-15 %. Nabití do plna z této úrovně trvá 1,5 hodiny (samozřejmě pomocí samostatně prodávané 20W nabíječky).

Přiznám se upřímně, že takovou dobu běhu jsem u žádného smartphonu s Androidem neviděl.

Na druhou stranu, co se týče rychlosti nabíjení, je Apple daleko za konkurencí, která dnes nabízí opravdu skvělé možnosti. Mám na mysli i bezdrátové nabíjení, které výrobce vůbec nezlepšil – stále tu máme poněkud trapných 15 W, přičemž čínské značky už dosáhly 50 W.

Souhrn

Apple iPhone 14 Pro Max je bezesporu skvělý smartphone. Koneckonců jde o špičkovou řadu od největšího světového výrobce elektroniky. Těžko může dopadnout špatně – zejména proto, že cena zařízení je ve srovnání s konkurencí kosmická.

Rozhodně se nejedná o smartphone pro každého, a to nemám na mysli jen cenovou bariéru. Model Pro Max je velký, těžký a v malých rukou je prostě těžkopádný. Trpí také několika nedostatky – hlavně co se týče rychlosti nabíjení. Samotný systém iOS má navzdory svým obrovským kvalitám také některé nedostatky. Těžko jsem se ubránil dojmu, že v systému Android jsou stejné činnosti často řešeny lépe a uživatel má k dispozici více možností přizpůsobení a konfigurace. Na druhou stranu je to možná jen kognitivní chyba způsobená mými zvyky a návyky.

V některých ohledech je však iPhone 14 Pro Max prakticky bezkonkurenční. To platí zejména pro působivou výdrž baterie a výkon zařízení (výsledek dokonale optimalizovaného softwaru a výkonných komponent). Zde je Apple stále nepřekonaný.

Co se týče fotoaparátu, displeje a kvality provedení, je to absolutní špička – o tom nepochybuji. I když je pravděpodobně možné určit špičkové telefony se systémem Android, u kterých jsou některé aspekty lepší.

Vyplatí se takový telefon koupit? Pokud si to můžete dovolit – jistě. Pokud máte iPhone 13 Pro Max – bude to zřejmě výstřelek, protože představené novinky nestojí za utracení tak velkého množství peněz. Majitelé řady 12 a starších modelů najdou mnohem více důvodů pro změnu.

Uživatelé systému Android mají konkrétní argumenty, proč uvažovat o přechodu „na Sad“. Nebude to snadný přechod a neobejde se bez několika frustrací – každý si musí individuálně odpovědět, které funkce smartphonu jsou pro něj důležitější. A nezapomínejme, že za poloviční cenu iPhonu si už můžete koupit telefon s podobnými schopnostmi. Možná ho budeme muset častěji nabíjet, možná nebude pořizovat tak pěkné snímky nebo videa, ale prakticky ve všech ohledech bude dělat to, co iPhone – jen o něco hůře.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Recenze iPhone 14 Pro Max. Oblíbí si dlouholetý uživatel Androidu Apple?
Recenze iPhone 14 Pro Max. Oblíbí si dlouholetý uživatel Androidu Apple?

Tags:

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo