Recenze Amazfit Balance – solidní chytré hodinky s potenciálem pro více

Hledáte chytré hodinky za přibližně 5500 Kč? Čínská značka Amazfit nabízí v této cenové kategorii model Balance, který kromě zobrazování času a notifikací má pomoci najít harmonii ve vašem životě. Zkontroloval jsem, jak hodnotná jsou marketingová hesla Číňanů a zda je vůbec smysl se touto chytrou hodinkou zabývat.

Technická specifikace a balení

  • Rozměry: 46x46x10,6 mm
  • Hmotnost pouzdra: 35 g
  • Pásek: 22 mm
  • Materiál pouzdra: hliník, tvrzené sklo na přední straně, vodotěsnost 5 ATM
  • Displej: AMOLED 1,5” 480 x 480 pixelů, jas až 1500 nitů, obnovovací frekvence 60 Hz, dotykový panel
  • Systém: Zepp OS 3.0,
  • Senzory: akcelerometr, magnetometr, pulzoxymetr, pulzometr, senzor světla, barometrický výškoměr, gyroskop
  • Komunikace: Bluetooth, GPS, GLONASS, Galileo, BDS, QZSS,
  • Baterie: 475 mAh (podle výrobce až 7 dní intenzivního používání, až 14 dní běžného užívání)
  • Kompatibilita: Android a iOS

Balení Amazfit Balance nenabízí žádná překvapení – jsou zde pouze nezbytné věci, tedy hodinky, pásek a nabíjecí kabel. Co je důležité, tvar nabíječky a rozmístění pinů se liší od všech předchozích modelů výrobce, takže není možné použít žádný starší kabel.

Vzhled a provedení na vysoké úrovni

Nelze říci, že by Amazfit Balance byl chytrými hodinkami nějak zvlášť výjimečnými co se týče vzhledu. Hodinky mají tradiční tvar, standardní rozměry a střízlivý, neutrální styl. Na druhou stranu, osobně se mi design tohoto modelu velmi líbil, protože i přes malou originalitu je Balance elegantní a dostatečně univerzální.

Pouzdro je vyrobeno z hliníku a jediné ovládací prvky kromě dotykového displeje jsou na pravém okraji. Mluvíme zde o otočné korunce ve stylu Apple Watch a klasickém tlačítku umístěném přímo pod ní. Rámec kolem displeje je střední tloušťky a tvrzené sklo, které pokrývá displej, má lehké zaoblení na okrajích.

Neutrální vzhled pouzdra rovněž znamená, že charakter hodinek v podstatě určuje pásek. V testovaném exempláři je vyroben z měkkého materiálu (nylonu) s barevnými prošitími a suchým zipem. Osobně bych si raději vybral obyčejný kůžený pásek nebo náramok, ale to je samozřejmě otázka vkusu. Určitě nelze mít žádné výhrady k provedení pásku nebo jeho užitečnosti, protože ty jsou na velmi vysoké úrovni. Kladem je také standardní rozměr a typ uchycení pásu (22 mm), což nám umožňuje snadno vybrat jiný, náhradní prvek, pokud to bude potřeba.

Pokud jde o kvalitu provedení pouzdra, nemám také žádné výhrady. Tvar je pevný, kompaktní a zároveň poměrně lehký. Kdyby nebylo toho, že materiál je chladivý na dotek, mohl bych si myslet, že konstrukce je vyrobena z plastu. Mezitím najdeme plast pouze na vnitřní klapce se senzory.

Otočné kolo je pevně umístěné na svém místě a jeho používání je příjemné, stejně jako tlačítko. Výrobce dbal na voděodolnost – Balance se může pochlubit odolností až 5 ATM, což znamená, že se s ním můžete klidně koupat ve vaně nebo jiných mělkých nádržích. Amazfit se nezmiňuje o odolnosti proti mechanickým poškozením, ale po téměř třech týdnech testů jsem si nevšiml žádných viditelných škrábanců.

Solidní displej

Displej hodinek má úhlopříčku 1,5 palce a rozlišení 480 x 480 pixelů. Je to dotykový panel AMOLED s obnovovací frekvencí 60 Hz. Dojmy z jeho používání jsou velmi dobré, bez ohledu na podmínky. Barvy jsou syté a ostrost obrazu je téměř ideální.

Maximální jas displeje je 1500 nitů, což je dost na zajištění dobré čitelnosti na slunci. Hodinky samozřejmě mají senzor světla a automatickou regulaci podsvícení.

Jako hodinky s displejem AMOLED Amazfit Balance má funkci Always-on-display, která umožňuje neustálé zobrazování času na displeji. To samozřejmě souvisí s vyšším energetickým spotřebem, takže jsem se spolehnul na účinný pohybový senzor, který spustí náhled ciferníku až po zvednutí ruky.

Dotyková vrstva displeje je velmi citlivá, díky čemuž jsou hodinky příjemně responsivní při každodenním používání. V tomto ohledu není o nic horší než nejdražší modely na trhu, jako například Galaxy Watch 6 Classic.

Pěkný, rozsáhlý systém

Hodinky jsou založeny na operačním systému Zepp OS 3.0, který nabízí působivou škálu funkcí dostupných ihned po vybalení z krabice. Z jedné strany je to chvályhodné, z druhé strany berme to jako kompenzaci skutečnosti, že v místním App Store najdeme mnohem méně aplikací než v systémech konkurence (Google nebo Apple).

Rozhraní je hezké a čerpá ze řešení konkurence. Máme zde mřížku aplikací přenesenou přímo z Apple Watch, ke které můžeme přejít stiskem korunky. Je to efektní, ale málo praktické řešení, protože v případě Apple můžeme jednotlivé aplikace snadno identifikovat i z dálky, zatímco ve prostředí Zepp je obtížné si domyslet, co znamenají. Naštěstí v nastavení můžeme přepnout zobrazení menu na seznam, což tento problém zcela vyřeší.

V systému se pohybujeme především pomocí dotykových gest a zmíněné korunky. Rozložení funkcí je poměrně standardní – posunutím vlevo z úrovně ciferníku přepneme mezi vybranými obrazovkami základních funkcí. Posunutím doprava přejdeme do seznamu widgetů, dolů – do panelu rychlých nastavení ve stylu Wear OS, nahoru – do panelu oznámení.

Pokud jde o oznámení, Amazfit Balance si s nimi vede opravdu dobře. Je kompatibilní s většinou populárních aplikací, nemá problém s českými znaky ani velkým množstvím notifikací najednou. Pomocí hodinek můžeme reagovat na zprávy z komunikačních aplikací pomocí předem vytvořených šablon nebo emoji.

Zepp OS 3.0 přítomný v modelu Balance je celkově příjemný k používání, stabilní, přehledný a promyšlený. Uživatel má k dispozici obrovské množství tréninkových a monitorovacích funkcí. Kromě toho jsou zde samozřejmě všechny základní funkce, jako je ovládání hudby na telefonu, dálkový spouštěč závěrky, kalendář, počasí, aplikace pro hovory atd.

Obrovské množství funkcí a přijatelná kvalita měření

Hodinky jsou vybaveny NFC, což znamená, že je můžeme používat k bezkontaktním platbám místo platební karty. To zní skvěle, ale v praxi se ukazuje, že u testovaného modelu to není tak jednoduché. Pro obsluhu této funkce slouží aplikace Zepp Pay, která v Česku podporuje pouze dva poskytovatele platebních karet – banku Santander a fintech Curve. Pokud nejste klientem žádného z výše uvedených, Amazfit Balance vám pro nákupy zatím nepomůže. Doufejme, že v budoucnosti bude tato služba kompatibilní s více poskytovateli, protože možnost platit hodinkami je pro mnoho uživatelů (včetně mě) klíčovým prvkem jejich používání.

Mezi zajímavé funkce patří vestavěný přehrávač hudby, který umožňuje poslouchat oblíbené skladby přímo z hodinek. Při cvičení můžeme tedy nechat smartphone doma a stále si užívat hudby ze sluchátek. Toto řešení však vyžaduje předchozí přenos skladeb do hodinek – máme k dispozici 2 GB vestavěné paměti. Je důležité, aby byly v formátu MP3. V nouzi lze hudbu poslouchat také pomocí vestavěného reproduktoru, ale je to možnost pouze pro zoufalce, protože nabízí poměrně nízkou kvalitu zvuku.

Reproduktor lze využít také pro hlasové hovory, na které umožňuje také vestavěný mikrofon. V tomto scénáři je kvalita obou součástí zcela dostačující. Během několika telefonních hovorů, které jsem vedl s jejich použitím, jsem neměl žádné problémy a také jsem neslyšel žádné stížnosti. Je však třeba zdůraznit, že hodinky mohou pouze prostředkovat mezi námi a smartphonem. Amazfit Balance nemá vestavěnou eSIM kartu a nemůže se tedy samostatně připojit k mobilní síti a internetu.

Pokud jde o vestavěné senzory, Amazfit Balance jich má spoustu. Patří sem pulzoxymetr, pulzometr, teploměr a gyroskop. Všechny tyto senzory mají za úkol monitorovat stav našeho těla a informovat o případných nepravidelnostech. Přesnost měření je na správné úrovni. Ačkoliv se často neshodují s tím, co ukazují více profesionální nástroje, rozdíly jsou obvykle malé a nemají vliv na smysluplnost měření.

Hodinky mají GPS modul, který také nezklamává svou přesností. Občas se mohou vyskytnout drobné odchylky od toho, co zaznamenává například Galaxy S23, ale jsou v mezích přijatelné normy. Pokud bych měl něco vytknout, tak možná rychlost hledání signálu, protože někdy může trvat i několik desítek sekund, než se připojí.

Aplikace a.. předplatné

Pro ovládání všech funkcí hodinek pomocí chytrého telefonu slouží rozsáhlá aplikace s názvem Zepp. Agreguje všechna data registrovaná senzory a prezentuje různé analýzy týkající se zdraví uživatele. Máme zde pokročilou zprávu o spánku, připravenosti organismu a jeho aktuálním stavu, a také ukazatel PAI, který podle výrobce odráží náš zdravotní stav.

Všechny funkce jsou poměrně běžné pro moderní sportovně zaměřené hodinky. Bohužel to, co je zajímavé a výjimečné, je zahrnuto v placeném předplatném aplikace Zepp… Ano, dobře jsi četl, Amazfit rozhodl, že za pokročilejší funkce bude nutné platit navíc – 10 eur měsíčně nebo 50 eur ročně. Po zaplacení plánu má uživatel přístup k rozsáhlému asistentovi spánku, pravidelně generovaným ještě podrobnějším zprávám o zdraví, nástrojům na relaxaci a virtuálnímu asistentovi AI. Stojí to za to? Mě tato nabídka nepřesvědčuje, stejně jako samotná forma placeného předplatného ve smart hodinkách.

S pomocí Zepp můžeme také nastavovat všechny parametry zařízení, stahovat další ciferníky a také aplikace prostřednictvím speciálního App Store. Není tam příliš mnoho zajímavých položek, zejména od populárních poskytovatelů, jako jsou Spotify nebo Facebook. Naštěstí však najdeme alternativy k výše uvedeným, které nabízejí většinu jejich nejdůležitějších funkcí.

Baterie je lepší, než jsem čekal

Vestavěná baterie má kapacitu 475 mAh, což je docela solidní hodnota, zejména v tak lehkých hodinkách. Výrobce slibuje až 14 dní provozu při nízké zátěži a mohu říci, že tento výsledek lze dosáhnout bez speciálního úsilí, samozřejmě pokud nepoužíváme funkce Always-on-display a pravidelná měření. Během prvního týdne testů jsem Amazfit Balance používal pouze k zobrazení oznámení, ovládání hudby a kontrolu času. Při nastavené střední jasnosti měl chytrý hodinky po 7 dnech 55 procent baterie.

Samozřejmě s nárůstem intenzity používání rychleji klesal stav nabití baterie, což je zcela pochopitelné. Intenzivní den plný tréninků a aktivit vyžadujících sledování GPS, samozřejmě s monitorováním spánku a aktivní obrazovkou, může vytahat i více než 20-25 procent baterie denně. Stále to však znamená solidní výdrž, protože připomeňme, že některé zařízení ve stejné kategorii má problém přežít bez nabíjení 3-4 dny.

Nabíjení pomocí dodávaného adaptéru trvá podle mého měření 1 hodinu a 12-15 minut. Amazfit Balance nepodporuje bezdrátové nabíjení.

7Expert Score
To by mohlo být ideální

Přiznám se upřímně, že Amazfit Balance ve mně vyvolal smíšené pocity. Z jedné strany jsem si ho velmi užíval, líbil se mi vizuálně a nikdy mě nesklamal. Z druhé strany vím, že kdyby nebyla některá omezení, mohl by být chytrými hodinkami ještě lepší, dokonce blízko ideálu. Mám na mysli především dvě věci: silně omezené bezkontaktní platby (pouze dva banky a jeden typ karty) a mnoho funkcí, které jsou dostupné pouze po zaplacení absurdní (podle mého názoru) předplatné. Oba problémy souvisí s ekosystémem Zepp, takže se možná v budoucnosti nějakým způsobem opraví. Bylo by to dobré, protože z hardwarové stránky je Amazfit Balance skutečně solidní zařízení s velkým potenciálem, zejména v ceně okolo 5500 Kč.

Výhody
  • Bezchybné provedení
  • Lehká a elegantní konstrukce
  • Velmi dobrý displej AMOLED
  • Bezproblémový provoz
  • Rozsáhlý systém s mnoha funkcemi
  • Bezproblémové zobrazování oznámení
  • Výkonná baterie
Nevýhody
  • Velmi omezené možnosti bezkontaktních plateb
  • Předplatné - 10 eur měsíčně za přístup k některým funkcím

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Recenze Amazfit Balance – solidní chytré hodinky s potenciálem pro více
Recenze Amazfit Balance – solidní chytré hodinky s potenciálem pro více

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo