Největší a nejsilnější – iPhone 15 Pro a 15 Pro Max se představují na trhu

Společnost Apple nás zvykla na to, že iPhony řady Pro jsou jejím zlatým dítětem. iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max jsou v současnosti nejvýkonnějšími smartphony na trhu, ale to není všechno. Stojí za to vědět, že mezi nimi existuje významný rozdíl.

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max – wow, to je jen začátek

První věc, která vám padne do očí, když poprvé uvidíte a dotknete se iPhone 15 Pro nebo iPhone 15 Pro Max, je jejich tělo. Apple poprvé použil titan. Tento materiál byl použit pro výrobu rámečku těla, který tvoří boky telefonu. Titan vypadá velmi elegantně a je příjemný na dotek. Co víc, je mnohem odolnější a lehčí než nerezová ocel používaná v předchozí generaci těchto telefonů. Nový vzhled je také důsledkem mírně zaoblených hran a užších rámečků kolem displeje. Naživo to vypadá ohromujícím dojmem.

Na levo iPhone 15 vs vpravo iPhone 14

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max – specifikace

Pojďme nyní na specifikace obou smartphonů. Oba modely mají Super Retina XDR displej. iPhone 15 Pro má 6,1palcový displej s rozlišením 2556 x 1179 pixelů a v případě iPhone 15 Pro Max je to 6,7 palce a 2796 x 1290 pixelů. Maximální jas je 2000 nitů.

V loňském roce byla také představena technologie Dynamic Island, což je dynamické pole na horní straně displeje, které usnadňuje navigaci v systému iOS 17.

To, co mimo jiné odlišuje modely Pro od standardních, je technologie ProMotion, adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz, která zajišťuje plynulý obraz během dynamických scén. Druhou funkcí je neustále aktivní displej. Umožňuje trvalé zobrazení vybraných informací na obrazovce, například aktuálního data a času, takže k jejich zjištění není třeba aktivovat displej nebo odemknout telefon.

Stejně jako u základních modelů je zde také port USB-C. Stojí za to poznamenat, že se nejedná o stejný konektor jako u levnějších iPhoneů. V modelech Pro podporuje USB 3, což zaručuje mnohem rychlejší přenos dat. Velkou výhodou je, že díky rychlému portu je možné natáčet video ve formátu ProRes přímo na externí paměť. To eliminuje potřebu zakoupit iPhone s velkou pamětí, a je třeba poznamenat, že video ve formátu ProRes 4K zabírá hodně místa.

USB-C u iPhone 15 PRO Max

Apple také pracoval na zvýšení výkonu. Použil čip A17 Pro – první dostupný čip v smartphonu, který je vyráběn v 3-nanometrovém litografickém procesu. Má 6jádrový CPU, 6jádrový GPU a 16jádrový Neural Engine. Průlomovou funkcí je grafický čip, který podporuje technologii Ray Tracing, známou z top grafických karet pro stolní a mobilní počítače. Apple tvrdí, že to revolučně změní mobilní hraní.

Společnost také dbala na to, aby nové iPhony řady Pro zůstaly jedním z nejlepších smartphonů pro focení a natáčení videí. Díky použití nového procesoru byla značně zlepšena kvalita fotografií. Novinkou jsou například zdokonalené portréty s funkcí kontroly bodu a hloubky ostrosti. Po vyfotografování můžete změnit bod, na který se ostří zaměří. Stačí jít do editačních možností a prstem posunout bod ostrosti. To vypadá a zní velmi jednoduše, ale za tím stojí velmi pokročilá technologie. Další novinkou je režim Noční, který umožňuje výrazně lepší fotografování při špatném osvětlení.

Oba telefony mají na zadní straně tři objektivy: hlavní (48 Mpx), ultraširokoúhlý (12 Mpx) a teleobjektiv (12 Mpx), a jeden na přední straně (12 Mpx).

Poslední věc, kterou stojí za zmínku, je tlačítko činnosti. Nahradilo to původní přepínač vyzvánění/tiché režimy, který byl znám od začátku historie Apple smartphoneů. Tlačítko se nachází na levém boku a na rozdíl od zmíněného přepínače lze nastavit, jakou akci bude vykonávat. Můžete si vybrat z následujících možností:

 • Režim ticho,
 • Režim focus,
 • Fotoaparát,
 • Baterka,
 • Hlasová poznámka,
 • Překladatel,
 • Lupa,
 • Zkratka,
 • Dostupnost.

Nové tlačítko je tedy mnohem více užitečné.

Akční tlačítko u iPhone 14 PRO vs iPhone 15 PRO

Pár slov o rozdílech. Mimo velikost, velikost displeje a dobu výdrže baterie (iPhone 15 Pro Max má delší výdrž) existuje ještě jedna důležitá věc. Větší tělo u iPhone 15 Pro Max umožnilo použití jiného typu teleobjektivu s pětinásobným optickým zoomem. V případě iPhone 15 Pro je maximální optický zoom 3x. Rozdíl je značný.

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max – barvy

Jak již bylo zmíněno, v případě letošních modelů iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max byl použit titanový obal. Z tohoto důvodu jsou tyto telefony dostupné v úplně odlišných barevných variantách než iPhone 15 nebo iPhone 15 Plus. Modely Pro jsou k dispozici v následujících barvách:

 • Přírodní titan,
 • Modrý titan,
 • Bílý titan,
 • Černý titan.

Zadní strana obalu je vyrobena z matného skla, jehož barva odpovídá barvě titanových prvků. Obal má odolnostní třídu IP68 podle normy IEC 60529.

iPhone 15 Pro – cena v Česku

Cena iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max závisí na velikosti interní paměti.

iPhone 15 Pro:

iPhone 15 Pro Max:

Musím vás upozornit, že v případě iPhone 15 Pro Max není nejnižší dostupnou kapacitou 128 GB, ale 256 GB.

Stojí za to koupit iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max?

Můžeme říci, že jsou v mnoha ohledech momentálně nejlepšími smartphony na trhu. Nicméně ne každý potřebuje takový telefon. iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max jsou zařízeními pro ty, kteří přesně vědí, že je potřebují.

iPhone 15 PRO MAX vs iPhone 14 PRO MAX

Pokud váháte, zda jsou tyto modely pro vás a hledáte argumenty pro jejich koupi nebo ne, rozhodně více doporučujeme standardní modely – iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Tyto telefony letos získaly mnoho vylepšení, která je ve skutečnosti přibližují modelům řady Pro, a i když jsou levnější, vynikající si v každodenním použití.

Největší a nejsilnější – iPhone 15 Pro a 15 Pro Max se představují na trhu
Největší a nejsilnější – iPhone 15 Pro a 15 Pro Max se představují na trhu
Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo