ASUS ROG Ally – recenze. Důstojný konkurent pro Steam Deck

Steam Deck konečně našel vážného konkurenta. Poté, co Valve uvedlo na trh svůj handheldový herní počítač, rozhodlo se několik firem jít v jeho stopách. Razer a Logitech však nabídli řešení založená na Androidu, určená především pro mobilní hry a cloudové hraní – Razer Edge a Logitech G Cloud Gaming. ASUS má nedávno v záloze zcela jinou nabídku v podobě ASUS ROG Ally s Windows 11.

Jaký výkon nabízí ASUS ROG Ally? Je to dobrá alternativa k Steam Decku? Stojí za to ho koupit? To všechno se dozvíte z této recenze.

Specifikace

ASUS ROG Ally je momentálně prodáván v jediné konfiguraci. Tato konfigurace zahrnuje procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, grafický čip AMD RDNA 3.0, 16 GB paměti RAM LPDDR5 a 512 GB SSD M.2 NVMe. Zařízení je také vybaveno 7palcovým dotykovým displejem IPS s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a obnovovací frekvencí 120 Hz. Displej podporuje technologii AMD FreeSync a je pokrytý sklem Gorilla Glass Victus s povlakem Gorrilla Glass DXC.

Herní počítač ASUS ROG Ally je také vybaven RGB podsvícením, bohatou sadou tlačítek a konektorů a baterií s kapacitou 40 Wh. Jak jsem již zmínila, zařízení běží na operačním systému Windows 11.

ASUS ROG Ally – specifikace:

  • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 jader, 16 vláken, 3,3–5,1 GHz)
  • Grafický čip: AMD RDNA 3.0 (2700 MHz)
  • Paměť RAM: 16 GB LPDDR5
  • Disk: 512 GB SSD M.2 NVMe
  • Displej: Dotykový, IPS, lesklý, 7 palců, 1920 x 1080 pixelů, 120 Hz, AMD FreeSync, Gorilla Glass Victus s povlakem Gorilla Glass DXC
  • Konektory: 1x USB-C (3.2 Gen 2), 1x audio výstup, 1x čtečka paměťových karet microSD, 1x konektor ROG XG
  • Tlačítka: D-Pad, 2 analogové tlačítka, levé a pravé rameno, levý a pravý spoušť, lopatky M1 a M2, tlačítka + a -, tlačítko Armoury Crate, tlačítko Command Center, tlačítko Menu, tlačítko Armoury Crate, tlačítko View
  • Baterie: 40 Wh
  • RGB podsvícení: Ano
  • Audio: Vestavěné stereo reproduktory, vestavěný mikrofon, podpora Dolby Atmos
  • Bezdrátové připojení: Wi-Fi 6E (třípásmové), Bluetooth 5.2
  • Bezpečnost: Čtečka otisků prstů, bezpečnostní procesor Microsoft Pluton
  • Operační systém: Windows 11
  • Obsah balení: ASUS Rog Ally, kabel USB-C, nabíječka 65 W
  • Rozměry: 280 x 111 x 32 mm
  • Hmotnost: 608 g
  • Záruka: 24 měsíců

Vzhled a kvalita provedení

ASUS ROG Ally je prodáván v elegantním balení, uvnitř kterého najdete vedle handheldu také kabel USB-C a adaptér 65 W. Musím uznat, že samotné zařízení vypadá opravdu skvěle. Bílý kryt zdobí černé tlačítka a charakteristický design značky ROG. Celkový dojem umocňují také RGB diody osvětlující obě analogová tlačítka.

Obal ASUS ROG Ally je celý vyroben z tvrdého matného plastu, na němž nejsou vidět otisky prstů. Všechny součásti zařízení jsou precizně spojeny a nemají žádné výrazné mezery. Co je důležité, na rozdíl od Nintendo Switch není zařízení zcela ploché. Jeho rukojeti jsou navrženy tak, aby dobře padly do ruky. Díky tomu a také díky rovnoměrnému rozložení hmotnosti je držení tohoto handheldu velmi pohodlné. Je důležité poznamenat, že během hraní se v rukojetech objevují haptické vibrace.

V přední části zařízení na obou stranách najdeme reproduktorové otvory a mikrofonové otvory. Je třeba poznamenat, že reproduktory hrají nečekaně hlasitě. Na levé straně je D-pad, nad ním jeden z analogových tlačítek a tlačítka View a Command Center. Na pravé straně displeje je druhé analogové tlačítko a nad ním tlačítka A/B/X/Y, Armoury Crate a Menu. Rozložení tlačítek může připomínat rozložení ovladačů Xbox.

Na horním okraji ASUS ROG Ally kromě větracích otvorů najdeme tlačítka RB a LB, RT a LT, a mezi nimi audio výstup, slot na microSD kartu, port USB-C, konektor ROG XG Mobile, tlačítka hlasitosti, indikátor stavu nabití baterie, indikátor napájení a tlačítko napájení s čtečkou otisků prstů. Na zadní straně, kromě dalších větracích otvorů, najdeme tlačítka pro makra.

Mnoho lidí bude potěšeno tím, že ASUS ROG Ally je menší a lehčí než Steam Deck. Má rozměry pouze 280 x 111 x 32 mm a váží 608 gramů, zatímco rozměry a hmotnost Steam Deck jsou 298 x 117 x 49 mm a 669 gramů.

Displej

ASUS ROG Ally nabízí určitě lepší displej než Steam Deck. Při stejné úhlopříčce 7 palců má vyšší rozlišení, Full HD místo HD, a vyšší obnovovací frekvenci, 120 Hz místo 60 Hz. Proč by měl handheld mít 120 Hz? Samozřejmě, v nejnovějších hrách AAA nedosáhnete 120 FPS, ale v případě starších her a mnoha indie her můžete počítat s touto hodnotou.

Samozřejmě, na displeji ASUS ROG Ally můžete používat dotykovou obrazovku. Jeho povrch je lesklý. Matice IPS nabízí velmi dobré podání barev a slušnou jasnost až 500 nits podle výrobce. Hry na něm vypadají velmi dobře.

Tlačítka

Uspořádání tlačítek, které nabízí ASUS ROG Ally, mi z velké části vyhovuje. Je to proto, že analogová tlačítka jsou mnohem pohodlnější, pokud jsou umístěna jeden nad druhým, než pokud jsou umístěna na stejné úrovni. Přesto bych raději viděla, kdyby všechna tlačítka na pravé straně byla posunuta trochu níže. Během hraní jsem si všimla, že mé tlačítko musí dosáhnout na tlačítka A/B/X/Y velmi nepřirozeně.

Bohužel označení tlačítek A/B/X/Y nemají odpovídající kontrast k pozadí tlačítek. Jsou tedy neviditelná, pokud hrajete v temnotě nebo při tlumeném osvětlení. Samozřejmě to může být obtěžující, dokud se nenaučíte uspořádání tlačítek zpaměti. Dobrou zprávou je, že všechna tlačítka, včetně tlačítek A/B/X/Y, fungují bez problémů i při velmi intenzivní hře a stiskáte je velmi příjemně, zejména spoušťová tlačítka.

Je třeba poznamenat, že rukojeti zařízení a tlačítka RB a LB a RT a LT mají drsný povrch, což zabraňuje jejich sklouznutí pod prsty. Analogy a tlačítka Macro jsou pokryty příjemnou dotykovou gumou.

Software

Jak jsem již dříve zmínila, ASUS Rog Ally běží na operačním systému Windows 11. Bohužel se tento systém nepoužívá na tak malé obrazovce nejpohodlněji, což je však výlučně chybou Microsoftu. Gigant stále nespravil tento systém pro malá přenosná zařízení dostatečně. Přestože, díky Windows 11 a ne Linuxu, můžeme na zařízení snadno spustit mnoho her.

Používání handheldu zjednodušují aplikace ASUS Command Center a Armoury Crate. Na tyto aplikace si obvykle stěžuji na noteboocích, ale zde jsou opravdu užitečné. Command Center umožňuje rychle měnit nastavení zařízení během hry – změnu obnovovací frekvence displeje, zapnutí monitorování využití zdrojů nebo přepnutí do režimu Turbo. Armoury Crate poskytuje pohodlný přístup k hrám z různých platforem na jednom místě a širokou škálu nastavení zařízení, uspořádanou tak, aby byla přívětivá pro dotykové ovládání, na rozdíl od možností Windows 11.

Hardware a výkon

Výkon ASUS ROG Ally zajišťuje 8jádrový a 16vláknový procesor AMD Ryzen Z1 Extreme spolu s grafickým čipem AMD RDNA 3.0. Máme zde také 16 GB paměti RAM LPDDR5 a 512 GB SSD M.2 NVMe. Jak se tyto komponenty osvědčily ve hrách?

Především je třeba poznamenat, že ASUS ROG Ally pracuje s mnohem vyšší výkonem, když je připojen k elektrické síti. Pokud hrajeme na tomto zařízení připojeném do zásuvky, můžeme si v Diablo IV užívat kolem 30 FPS při středních grafických nastaveních. Po odpojení od zásuvky musíme nastavení grafiky snížit na nízkou úroveň, abychom dosáhli 30 FPS.

Samozřejmě v indie hrách, zejména těch s pixelartovou grafikou, nemá ASUS ROG Ally problém s dosažením 120 FPS. Díky displeji 120 Hz tak můžete v těchto hrách zažít velmi plynulou animaci.

Bohužel jsem si všimla, že při hraní náročnějších her, zejména takových jako Diablo IV, kdy zařízení musí pracovat s vysokým výkonem, mohou reproduktory zařízení začít praskat. Je to velmi nepříjemné a otravné.

Zahřívá se zařízení během hraní? Samozřejmě ano. Nezahřívá se však tak silně, aby hořelo nebo aby se ruce sklouzly z držadel a tlačítek. Teplota zařízení stoupá hlavně uprostřed, mimo oblasti držadel a tlačítek. Zároveň ventilátory nevydávají nadměrně hlasitý hluk. Použitý chlazení si zaslouží pochvalu.

ASUS ROG Ally – výsledky benchmarků:

Cinebench R23 Multi Core – 9262 bodů (na baterii), 13287 bodů (elektrická síť)
Cinebench R23 Single Core – 1561 bodů (na baterii), 1770 bodů (elektrická síť)
PCMark 10 – 5755 bodů (na baterii), 6805 bodů (elektrická síť)
3DMark TimeSpy – 2300 bodů (na baterii), 3117 bodů (elektrická síť)

512GB SSD neposkytuje dostatek místa pro instalaci mnoha her AAA, ale zařízení má také slot na microSD kartu. Kromě toho tento disk nabízí slušné rychlosti čtení a zápisu.

Baterie

Samozřejmě, doba provozu zařízení na baterii bude záviset na tom, jak intenzivně ho budeme používat. Při procházení internetu může ASUS ROG Ally pracovat klidně více než 5 hodin. Jak víme, málokdo bude tento handheld používat hlavně k prohlížení internetu. Je to zařízení navržené pro hraní. Bohužel, během hraní ASUS ROG Ally obvykle vydrží asi 1,5 až 2 hodiny bez přístupu k elektrické síti. Pokud výrazně snížíme jas displeje a jeho obnovovací frekvenci na 60 Hz a počet FPS ve hře omezíme na 30, můžeme tuto dobu mírně prodloužit.

Nabíjení ASUS ROG Ally probíhá pomocí dodávaného 63 W nabíječky.

Shrnutí

ASUS ROG Ally je určitě handheld, který stojí za pozornost. Nabízí skvělý displej, vysoký výkon pro tento typ zařízení a díky Windows 11 podporuje širokou škálu her. Ano, stojí za něj mnohem víc peněz než za Steam Deck. Podle mého názoru je však tato cenová odlišnost odůvodněná. Kdybych měla vybírat mezi těmito zařízeními, určitě bych sáhla po ASUS ROG Ally.

PROS:

  • pěkný design
  • skvělý 1080p a 120Hz displej
  • vysoký výkon pro handheld (zejména při připojení k elektrické síti)
  • efektivní chlazení
  • pohodlné tlačítkové rozložení
  • pohodlné držení
  • užitečné předinstalované aplikace ASUS
  • podpora mnoha her díky Windows 11

CONS:

  • krátká výdrž baterie
  • obtížná obsluha Windows 11 na malém displeji
  • praskání reproduktorů při vysokém výkonu zařízení

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

ASUS ROG Ally – recenze. Důstojný konkurent pro Steam Deck
ASUS ROG Ally – recenze. Důstojný konkurent pro Steam Deck

1 Komentář
  1. Reproduktory praskaji jen v tichem rezimu nastaveni.Jinak nikdy.To je tak kdyz to testuji amateri.

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo