







Warning: Undefined array key "host" in /data/web/virtuals/196468/virtual/www/domains/kratkerecenze.cz/wp-content/themes/rehub-theme/functions/video_class.php on line 16
//i1.ytimg.com/vi//hqdefault.jpg" data-thumb="
Warning: Undefined array key "host" in /data/web/virtuals/196468/virtual/www/domains/kratkerecenze.cz/wp-content/themes/rehub-theme/functions/video_class.php on line 12
Warning: Undefined array key "host" in /data/web/virtuals/196468/virtual/www/domains/kratkerecenze.cz/wp-content/themes/rehub-theme/functions/video_class.php on line 16
//i1.ytimg.com/vi//hqdefault.jpg">
Warning: Undefined array key "host" in /data/web/virtuals/196468/virtual/www/domains/kratkerecenze.cz/wp-content/themes/rehub-theme/functions/video_class.php on line 16
//i1.ytimg.com/vi//hqdefault.jpg" height="60" alt="image" />
Test a recenze úklidového robota Roidmi Eve Plus
Abych zmírnil napětí, rovnou oznámím, že to nebude lapsus. Už samotný název úklidový robot má v sobě něco podmanivého. Vždyť co může být krásnějšího než sledovat z pohovky, jak malý bílý robot klouže po podlaze a sbírá drobky od večeře a kočičí chlupy? Tento pohled mě potěšil, ale než si povíme něco o samotném čištění a všech funkcích tohoto nenápadného přístroje, nejprve něco o prvních dojmech.
Unboxing aneb co se skrývá v krabicí
Když mi krabice s robotem dorazila na práh, okamžitě jsem se chtěl podívat, co se skrývá uvnitř. Po rozbalení první vrstvy kartonu jsem začala s další. Je to trochu jako hrát si s matrjoškou. Jakmile jednu otevřete, hned se objeví další. Vyhrnul jsem si tedy rukávy a pustil se do dalšího objevování překvapení.
Robot je umístěn v samostatné krabici, zatímco dokovací stanice a nádoba na prach jsou v druhé krabici. Zde se dozvíte, co dalšího se skrývá uvnitř:
- napájení
- dva boční kartáče
- 5 sáčků na prach
- nádrž na vodu
- mop (utěrka z mikrovlákna)
- 10 jednorázových návleků na mop
- 2 HEPA filtry
- Návod k použití
A právě zde je první plus. Nejenže sada vypadá velmi dobře a vybavení by mělo vystačit na minimálně několik měsíců bezproblémového úklidu, ale navíc dostaneme přehledný návod k použití v polštině. Při čtení se dozvíme obecné informace o zařízení, jak nainstalovat aplikaci a jak namontovat modul mopu. Vše je vysvětleno jasně a srozumitelně.
A pak přijdu já, celá v bílé, což je design Roidmi Eve Plus.
První dojem byl velmi dobrý. Úklidový robot Roidmi Eve Plus má minimalistický design a vypadá velmi elegantně. Koneckonců, jedná se o jedno z novějších dítek v ekosystému Xiaomi, takže za preciznost a smysl pro detail se platí. Dominantní barvou je bílá, ale celkový vzhled doplňují tmavší detaily. Rámeček a ostrůvek s tlačítky (bod, napájení a dok) jsou v klasické černé barvě.
A co se skrývá pod ním? Najdeme zde dva boční kartáčky a hlavní kartáček. K dispozici je také odnímatelná nádržka na vodu a prostor pro mopovací podložku a HEPA filtr. Kromě toho jsou zde zabudována hnací kola a snímače hran. Ale o tom až později.
Bílá barva robota může být po čase trochu problematická. Prach, šmouhy a další nečistoty jsou na lesklém panelu rychle vidět.
Součástí balení je nabíjecí stanice se speciální nádobou na prach. To je poměrně výhodné, protože robot je sám vybaven 300ml nádobou na odpad. To není příliš působivé číslo, ale o zklamání nemůže být řeč, protože od toho je tu automatická čisticí stanice. Stačí tedy otevřít výklopné víko a nasadit sáček na prach. Ta pojme až 3 litry odpadu. Samotná instalace je velmi hladká a vakuové odsávání trvá přibližně 12 (hlučných) sekund. Mluvíme o hladině hluku vyšší než 80 dB.
Když se koš robota naplní prachem až po okraj, zařízení samo najde stanici, zajede k ní, vyprázdní obsah a vrátí se na místo, kde práci přerušilo. Chytré, že? Na stejném principu funguje i při nízkém stavu nabití baterie. Rychlý návrat na základnu, čas na regeneraci (dobití energie) a akce „čistá podlaha“ pokračuje. Nejlepší na tom je, že si nikdy nestěžuje, že už to nechce dělat.
Náš chytrý a neustále motivovaný robot je naprogramován tak, aby se po každém čištění vrátil do stanice a nasbírané nečistoty vysypal do sáčku. Může, ale nemusí se to podařit. Protože v případě malého bytu, který obývám, to vůbec není nutné. V aplikaci to lze rychle a bez námahy změnit. Prach lze sbírat po druhém nebo dokonce třetím čištění.
Displej LED na stanici vypadá velmi pěkně. Nejde však jen o vzhled, protože kromě estetické funkce slouží také k tomu, aby vás informoval o úrovni výkonu, odpočítával čas potřebný k vyprázdnění vysavače nebo vám alespoň připomněl, kdy je nádoba na prach plná.
Rozměry a hmotnost robota
Ještě chvíli o tvarech a odpálíme tento vesmírný talíř. Jeho hmotnost je 3,5 kg. Přesné rozměry jsou 355 x 355 x 100 mm. Velmi zajímavý je sací výkon, který dosahuje až 2 700 pa. Naštěstí můžete tuto bestii zkrotit přímo v aplikaci. Co se týče samotného automatického doku pro prachovou nádobu – zde se dostáváme na necelých 5 kg. A pokud jde o jejich přesné rozměry, jsou následující – 358x300x174 mm pro prachovou nádrž a 145x140x99 mm pro dokovací stanici.
Ovládání prostřednictvím aplikace
Dost bylo teorie. Je čas přejít k praxi a vyzkoušet, jak si úklidový robot Roidmi Eve Plus povede na vaší podlaze.
Kterou aplikaci zvolit?
Abyste to mohli udělat, musíte se nejprve vybavit některou ze specializovaných aplikací. Můžeme si vybrat mezi Roidmi Cleaner a Mi Home (Xiaomi Home). Ten slouží ke správě chytrých spotřebičů, které byly rovněž vyrobeny pod značkou Xiaomi. Existuje také třetí možnost. Jedná se o vydávání příkazů prostřednictvím asistenta Google nebo Amazon Alexa. Systém hlasového ovládání však není příliš přesný. Zatímco při spuštění vysávání a dokončení vysávání jsem dostal odpověď, když jsem chtěl, aby se robot vrátil do dokovací stanice nebo vyprázdnil nádobu na prach – zde jsem se setkal s chladným nezájmem. Stejné to bylo i s anglickými příkazy. Většinou mě asistent Google odkazoval na články nebo výsledky svého vyhledávače. Možná bych měl zapracovat na svém přízvuku.
Roidmi Cleaner
Nemám doma žádné jiné chytré zařízení, takže jsem se rozhodl pro první možnost a stáhl si z obchodu Play aplikaci Roidmi Cleaner. Byl jsem velmi překvapen, když jsem zjistil, že aplikace nemá příliš vysoké hodnocení a recenze. Myslím, že jsem byl jedním z těch šťastlivců, kteří to zažili po aktualizacích.
Samotné párování zařízení sice neproběhlo tak hladce, jak jsem doufal, ale alespoň se opět naplnilo rčení třikrát štěstí. Po instalaci aplikace a zadání kódu, který jsem obdržel e-mailem, bylo třeba se k robotovi připojit. První dva pokusy se nezdařily, ale magické tři vyšly. Když jsem umístil Roidmi Eve Plus, router a smartphone na stejnou úroveň, velmi blízko u sebe, rychle našly společnou řeč a zbytek šel hladce. Aplikace má přehledné rozhraní a bez problémů spolupracuje s robotem. A co se týče jazyka – i v tomto případě jde o příjemné překvapení, protože když se trochu pohrabete v možnostech, můžete najít a nastavit polský (ženský) hlas a upravit hlasitost. Jaká další zařízení na vás v aplikaci čekají?
S aplikací nebo bez ní?
Ve skutečnosti se celé ovládání robota Roidmi Eve Plus provádí pomocí něj. Od nastavení frekvence sběru prachu (o které jsem se již zmínil), přes sledování archivovaných záznamů o úklidu až po možnost použití mopování. K dispozici je také funkce dálkového ovládání (podle mého názoru přidaná hlavně pro zábavu). Robota tak můžeme řídit dopředu a do stran klikáním na příslušná tlačítka v aplikaci.
Samozřejmě se můžete obejít i bez instalace aplikace a spustit robota tlačítkem napájení, aby zahájil cyklus čištění celého povrchu, ale pak jste sami ochuzeni o mnoho funkcí, které nabízí v kombinaci s aplikací.
Bez instalace můžeme také vyčistit blízké okolí (kolem dokovací stanice). Po dokončení se robot sám zakóduje. Aby se tak stalo, musí být stanice připojena ke zdroji napájení. A tak dále pokaždé. A jak dlouho trvá plné nabití robota? Od úplného vybití trvá 250 minut, než dosáhne 100 %.
Čtyři pracovní režimy
V aplikaci Roidmi Cleaner můžeme nastavit režim robota. Na výběr jsou čtyři úrovně sání – tiché, standardní, výkonné a maximální. Bez ohledu na to, kterou možnost jsem si vybral, robot mi dával pocit, že je mi blízký. Jednoduše nepatří mezi nejtišší spotřebiče. To je způsobeno sacím výkonem, který, dovolte mi znovu připomenout, dosahuje 2700 Pa. Každopádně nechť ten, o kterém se zde píše, mluví sám za sebe.
Mapa domu v aplikaci
První úklid s nainstalovanou aplikací je takzvaný průzkum oblasti. Po vyčištění všech prostor Roidmi Eve Plus zmapuje a automaticky uloží rozložení všech místností. V případě mého lůžkového pokoje neměla moc prostoru k prozkoumání. Již po 22 minutách pokryla celý prostor, tj. něco přes 20 m2 (nepočítaje koupelnu a nábytek rozházený po bytě). Poté byl nastaven na tichý režim. Na druhou stranu, když jsem jej přepnul do režimu výkonu – doba čištění se prodloužila přesně o 10 minut.
Na jedno nabití vydrží spotřebič pracovat až 250 minut, což je jistě výhodné pro ty, kteří žijí ve větších prostorách.
Územní plánování
Můj malý byt byl stejně rozdělen na několik menších zón robotem. Každá z nich byla označena jinou barvou, takže jsem si mohla kdykoli vybrat jednu z nich, stisknout tlačítko a společně s kočkami sledovat počínání této chytré a poněkud hlučné šelmy.
V aplikaci můžeme také kombinovat nebo rozdělovat vybrané oblasti, vytvářet virtuální stěny a oddělovat prostory, do kterých se úklidový robot nemá dostat. Tato funkce se vztahuje i na vytírání.
Roidmi Eve Plus nabízí rozdělení úklidu nejen na oddíly (tj. zóny rozdělené robotem). Pokud chcete, aby tento chytrý přístroj za vás posbíral prach z každého rohu – stačí vybrat funkci celé mapy. A to je vše.
Bodové čištění a oddělení ploch
A pokud chcete čistit rychle a selektivně, je tu možnost bodového čištění. Zde nemáme žádný manévrovací prostor, protože bod je předem definován a jeho rozměry jsou 1,6 × 1,6 metru. Pokud chceme čtverec zvětšit a volně manipulovat s jeho velikostí, je lepší kliknout na funkci plochy. Zde můžeme snadno vybrat konkrétní oblast, která se má vyčistit. Lze ji zvětšit nebo zmenšit. To je užitečné zejména v případě, že se něco vylije nebo vypadne – stačí sáhnout po telefonu a zavolat robota, aby si objednal.
Když se zařízení ztratí v komorách, i když v mém případě je to spíše nemožné, jednoduše použijte polohování robota. Když na tuto možnost v aplikaci Roidmi klikneme, zavolá nám, abychom ji mohli rychle najít.
Naplánujte si úklid
Co dalšího můžeme v aplikaci dělat? Můžeme například nastavit plán úklidu. Jednoduše přejděte do nastavení a vyberte kartu pravidelné čištění. Nyní je čas udělat tu nejpříjemnější věc, a to předat domácí práce robotovi. Máme na výběr z následujících možností:
- jednou opakujte čištění
- vysávání každý den
- úklid od pondělí do pátku
- nebo možná jen o víkendech?
- výběr vlastních dnů
Zbývá jen zvolit čas, režim čištění a oblast.
Pokud se chceme zcela odříznout od všech zvuků, dokonce i od těch, které vydává náš nový přítel, stačí aktivovat možnost nerušit. Roidmi si pak v klidu sedne. Nebude automaticky pokračovat v provozu ani vydávat žádné zvuky.
Test kabelu
Ve specifikacích zařízení se uvádí, že robot snadno překoná 2 cm prahy. Jsem schopen věřit, že to opravdu zvládne, nicméně jsem to nemohl vyzkoušet v praxi. Důvod je velmi prozaický. V mém bytě prostě neexistují. Místo toho jsem nastražil jinou past. Konkrétně jsem před spuštěním nečistil kabely. Navíc jsem přidal další, abych trochu zvýšil laťku.
Jak si robot s tímto úkolem poradil? Podle mého názoru testem prošel. A přestože se kabelům nevyhnula, a dokonce přes ně úmyslně přejela, dokázala se z té změti vymotat. Sice mu to chvíli trvalo, ale po několika manévrech dozadu a ještě několika do stran se mu tento podivný tanec podařil.
Bezkolizní radar
Robot je vybaven senzory pro detekci překážek, ale to není vše, protože nejpůsobivější funkcí je radar LDS neboli laserové skenování místnosti. Díky této inovaci získává Roidmi Eve Plus elegantní vzhled. Co to znamená v praxi? To znamená, že se pohybuje skutečně inteligentním způsobem.
Čištění začíná podél stěn (pokud v aplikaci nezadáte jinou oblast). Kontakt se stěnou je velmi jemný. Přístroj přistupuje ke všem překážkám a hranám, na které narazí, s odpovídající citlivostí. Senzory jsou dostatečně citlivé na to, aby rozpoznaly objekt již z dostatečné vzdálenosti, takže robot se s ním nemusí srazit, aby si uvědomil, že by se měl vydat jiným směrem.
Ale nebyl bych to já, kdybych nenastražil další past. Poté, co robot zmapoval celou oblast, jsem dostal chuť trochu ji přerovnat. Změnil jsem tedy polohu velkého květináče. Roidmi mě opět překvapil, respektive jeho chytré senzory, které rychle rozpoznaly překážku. Robot se mu jednoduše vyhnul a začal uklízet okolí.
Nejlepší bylo, že když květináč přistál zpět na svém místě a já jsem robota spustil podruhé, robot si uvědomil, že překážka byla odstraněna, a vyčistil oblast, které se předtím vyhýbal.
Tlakový režim pro koberce
V aplikaci najdeme ještě jednu možnost. Jedná se o režim tlaku na koberec. Po aktivaci robot automaticky rozpozná, že se nachází na jiném povrchu než na deskách nebo dlaždicích, a zapne maximální sání. Po dokončení se vrátí do předchozího režimu. Ráda bych tuto možnost vyzkoušela, ale moje kočky mi daly důrazně najevo, že si tento typ obtěžování v domě nepřejí. Zbýval mi tedy jen malý chodníček v koupelně, ale test v tlakovém režimu nemohl být úspěšný kvůli jeho malým rozměrům. Než stačil čisticí robot Roidmi Eve Plus zrychlit, byl už za povrchem koberce.
Mopování s Roidmi Eve Plus
Čištění pomocí Roidmi lze provádět za sucha i za mokra. Pokud chcete z podlahy odstranit prach, drobky, vlasy a další nečistoty i skvrny, jednoduše použijte funkci mopu. K tomu nasaďte utěrku z mikrovlákna nebo jednorázový návlek na mop a naplňte nádobu vodou (nádržka pojme až 250 ml).
Na úrovni aplikace se vybírá provozní režim. Zde jsou k dispozici tři možnosti nastavení hladiny vody – nízká, optimální nebo vysoká. První možnost má velmi šetrný účinek, kdy je podlaha po vytření sotva vlhká. Druhá úroveň vytírání má viditelnější efekt, a když zvolíte třetí – pak je vidět, že podlaha je hotová „mokrá“. Podařilo se mi projít celým bytem, aniž bych doplnila vodu v nádobě (a dokonce jí tam docela dost zbylo). Nemusel jsem také spouštět možnost opakovaného čištění, protože výsledek napoprvé splnil mé očekávání.
Sečteno a podtrženo – koupit či nekoupit?
Podle mého názoru stojí za to. Ačkoli jsem byl zpočátku k úklidovým robotům všeho druhu velmi skeptický, Roidmi Eve Plus o sobě dal vědět z velmi dobré stránky. A nejde jen o design, protože mě více zaujalo to, co je uvnitř. A uvnitř je toho hodně. Senzory LDS a radar například umožňují plynulý pohyb zařízení po celé ploše. Dokáže se vyhnout všem překážkám, ať už jsou nastražené záměrně, nebo ne, a nezamotává se do kabelů. Aplikace funguje bezchybně. Můžete v něm nastavit výkon zařízení, naplánovat další čištění a vybrat oblast, kterou je třeba vyčistit.
Na vybavení robota si také není nač stěžovat. Dostaneme dva HEPA filtry (jeden je již k robotu připojen), utěrku z mikrovlákna, jednorázové mopovací polštářky, sáčky na prach a návod k použití, který je psán v polštině. Robot na nás může mluvit i polsky. Nespornou výhodou je také dokovací stanice s automatickou nádobou na prach. Robot je velmi samostatný. Ve větším prostoru by možná fungoval lépe, ale nevadilo by mi, kdyby tu se mnou zůstal déle (nebo nejlépe navždy).
- samočištění
- důkladné čištění
- ovládání pomocí aplikace
- inteligentní mapování místností
- režim mopu
- bez radaru
- 4 režimy sacího výkonu
- bílý panel, na kterém je vidět prach
- hlučná dokovací stanice
- hlučné provozní režimy
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.