Test a recenze iRobot Roomba i7

Na trhu právě debutoval nový model úklidového robota. Zařízení, která se stále častěji objevují v našich domácnostech, se neustále vyvíjejí a nový produkt společnosti iRobot ukazuje, že v tomto tématu je stále prostor pro inovace.

Roomba je nyní synonymem pro úklidového robota. Jeho výrobce, americká společnost iRobot, dominuje trhu autonomních vysavačů a jeho roboti jsou již řadu let vzorem pro konkurenci. Roomba se zase stala hovorovým označením pro úklidového robota, podobně jako jsou tenisky oblíbeným označením pro sportovní obuv a džíp je pro mnohé prostě „terénní vozidlo“. Společnost iRobot právě uvedla na trh nový model svého vlajkového robota Roomba i7, nástupce modelu Roomba 980. Jsme jednou z mála redakcí v Česku, které měly možnost otestovat tohoto robota ještě před jeho uvedením na evropský trh. Dostane se nová Roomba opět do čela pelotonu? Přečtěte si naši recenzi, kterou zveřejňujeme v den uvedení Roomby i7 na trh.

Robot iRobot Roomba i7 je robot odvozený v přímé linii od robota Roomba 980 ( pro zjištění aktuálních cen tohoto robota klikněte zde ), takže je přirozené, že obě zařízení přímo porovnáme. Samotný robot se nijak výrazně nezměnil a kromě mírně odlišného barevného provedení (odstíny černé namísto tmavě hnědé u modelu 980) je vizuálně podobný svému předchůdci. Stále má horní kameru, kterou používá k mapování vysávané místnosti; fyzická tlačítka Home a Spot Cleaning byla vyměněna za senzorická a kolem tlačítka Clean je kruh s animovanými světelnými efekty, podobně jako u reproduktorů Amazon Echo. Robot hraje při zahájení a ukončení úklidu příjemné krátké melodie, ale dokáže také hlasem sdělit svůj stav (také v češtině). Robotický vysavač iRobot iRoomba je mimochodem jediným plně českým robotickým vysavačem na českém trhu.

O sběr prachu z podlahy se starají dva gumové válce (jedná se o patentované řešení iRobot – poskytuje lepší úklidový výkon, zejména ve srovnání s konkurenčními roboty s jedním turbokartáčem).

Nová Roomba, stejně jako její předchůdce, nabízí také funkci detekce nečistot (Dirt Detect). Když robot během úklidu zjistí oblast s obzvláště silným znečištěním, začne jezdit dopředu a dozadu, dokud jeho senzory nakonec „neurčí“, že vše úspěšně vyčistil.

Největší novinkou je volitelná dokovací stanice iRobot Clean Base, která obsahuje… druhý vysavač (se sáčkem na nečistoty). Slouží k vyprázdnění zásobníku robota, aby mohl robot pokračovat v úklidu bez zásahu uživatele. Sáček pojme obsah 30 nádob Roomby i7, takže teoreticky může robot vysávat až měsíc bez jakéhokoli zásahu uživatele (dosud jsme museli jeho nádobu vyprazdňovat ručně jednou denně nebo alespoň jednou za několik dní).

Nový robot se prodává ve dvou verzích: Roomba i7+ (námi testovaný model; součástí balení je výše zmíněná stanice Clean Base) a Roomba i7 (bez přídomku plus), která obsahuje základní nabíjecí stanici bez funkce vyprazdňování nádoby robota.

Další novou funkcí je, že iRobot Roomba i7 se učí uspořádání místnosti. Během několika prvních průjezdů robot vytvoří přesnou mapu vysávaného bytu. Jakmile se naučí rozvržení místností, můžete jednotlivé místnosti pojmenovat z aplikace iRobot Home ve vašem chytrém telefonu – například „dětský pokoj“, „kuchyně“, „chodba“, „ložnice“, „koupelna“. To vše umožňuje dát robotovi pokyn, aby uklidil pouze vybranou místnost – nebo všechny místnosti s výjimkou jedné z nich, například dětského pokoje (protože si tam náhodou hrají). Roomba i7 je prvním robotem na trhu, který tuto funkci nabízí.

iRobot Roomba i7 zblízka

Roomba i7 se bude prodávat ve dvou verzích: základní bude obsahovat samotného robota a základní nabíjecí stanici, podobnou té, kterou dostanete k Roombě 980. Volitelnou stanici Clean Base lze zakoupit samostatně, ale můžete si také pořídit sadu iRobot i7+, která obsahuje robota a úklidovou stanici. Tuto sadu jsme obdrželi k testování.

Vzhledem k velikosti čisticí stanice, která je vysoká půl metru, je balení stavebnice velmi velké – vešly by se do něj tři kartonové krabice tradičních čisticích robotů. Uvnitř se kromě robota Roomba i7 a výše zmíněné úklidové stanice nacházela také „lucerna“ (malé zařízení umožňující vytváření virtuálních stěn), náhradní boční kartáč, náhradní vzduchový filtr a samozřejmě uživatelské příručky: jedna k robotu a jedna ke stanici (v námi dodané sadě byly příručky v šesti jazycích, včetně češtiny; distributor nás však ujistil, že to byla „chyba“ testovacího kusu; všechny roboty dostupné v českých obchodech se nyní budou prodávat s českými příručkami).

Přestože je baterie nového robota částečně nabitá, výrobce v návodu doporučuje, aby byl robot po vyjmutí z krabice umístěn do stanice a ponechán tam alespoň tři hodiny. Přestože k ovládání robota není nutná, vyplatí se nainstalovat si do chytrého telefonu aplikaci iRobot Home, která vám umožní zařízení plně ovládat. Tuto aplikaci jsme nainstalovali a nastavili, když se robot poprvé nabíjel ve stanici.

Po několika hodinách nabíjení se robot vydal na první úklid. Roomba i7 se pohybuje velmi podobně jako model 980; po opuštění stanice se robot otočí kolem své osy a pomocí vestavěné kamery skenuje své bezprostřední okolí (jedná se o tzv. funkci Imprint Smart Mapping). Po chvíli se posune vpřed. Nejezdí však chaoticky, ale v paralelních pruzích. Když se dostane k překážce (zdi nebo kusu nábytku), mírně zpomalí, dotkne se překážky předním nárazníkem a otočí se.

Roomba iRobot i7 pracuje nepřetržitě něco málo přes hodinu (přesněji asi 70 minut). Během této doby dokáže vysát plochu o rozloze přibližně 60 metrů čtverečních. Když se baterie vybije, robot se vrátí do stanice. Protože má zmapovanou místnost, kterou uklízí, dobře ví, kde se nachází jeho stanoviště, a zamíří přímo k němu, přičemž se po cestě chytře vyhne překážkám, jako jsou stěny nebo nábytek. Zdůrazňujeme to proto, že někteří levní úklidoví roboti bez mapovací funkce jezdí chaoticky po celém bytě a hledají stanici – a dostanou se k ní, až když se jim ji podaří minout na vzdálenost několika metrů (v tu chvíli jsou obvykle schopni stanici „spatřit“ díky infračervenému vysílači). Existuje tedy riziko, že takový robot nenajde své stanoviště a zastaví se vyložený někde uprostřed bytu. V případě Roomby se takový problém naštěstí vůbec nevyskytuje.

Po vjezdu do stanice robot zahájí proces „vyprazdňování“. Zapne se motor vysavače zabudovaného ve stanici. Je velmi hlučný – jako tradiční starý vysavač. Naštěstí funguje jen několik sekund, během kterých stanice „vysaje“ obsah zásobníku na nečistoty robota Roomba. Po chvíli hluk utichne a robot začne nabíjet baterii.

Tímto způsobem je robot zcela autonomní. Teoreticky bychom se do něj měli podívat jednou za několik týdnů (!), abychom vyprázdnili pytel se špínou na stanici. V praxi je dobré jednou za několik dní robota otočit na záda a zkontrolovat, zda na válečcích nebo na kousku provázku není příliš mnoho vlasů. Ze zkušeností s Roombou 980 víme, že vlasy mají tendenci gumové válečky rozřezávat na polovinu, takže se vyplatí udržovat je v čistotě, zejména pokud v domě žijí dlouhovlasé ženy.

Aplikace iRobot Home

Vysavač iRobot Roomba i7 se nejpohodlněji ovládá z aplikace iRobot Home pro chytré telefony. Nastavení zabere několik minut a měli by ho zvládnout i méně zkušení uživatelé. Na úrovni aplikace můžeme spustit úklid, zastavit pracujícího robota a poslat ho zpět do stanice, stejně jako definovat automatický plán úklidu (takže robot sám uklidí domácnost, když nejsme doma). Aplikace také uchovává historii práce robota – pamatuje si, ve které dny a v kolik hodin robot uklízel, a měří vyčištěnou plochu (v metrech čtverečních) pro každý úklidový cyklus.

iRobot Home také vytváří mapu uklízeného bytu. Bohužel tato mapa není tak přesná jako mapa vytvořená roboty vybavenými dálkoměry (takové řešení mají například roboti Xiaomi nebo Neato). Kromě toho nám chybí údaj o aktuální poloze robota na mapě a také o ujeté cestě (nebo vyčištěných oblastech). Toho je schopna například aplikace Mi Home robotů Xiaomi. Je škoda, že iRobot tuto funkci ještě nepřidal. Myslíme si, že je to nejen báječná funkce pro fanoušky gadgetů, ale také funkce, která by usnadnila nalezení robota, pokud by někde uvízl pod pohovkou nebo se zapletl do kabelů či tkaniček.

Zcela novou funkcí robotů iRobot je možnost rozdělit byt na jednotlivé místnosti, takže robot pak může označit pouze vybranou místnost, která se má uklidit (není třeba vyvěšovat virtuální lucerny ani fyzicky přemisťovat robota). Roomba i7 musí nejprve přesně zmapovat byt. Provádí to automaticky během prvních 2 až 5 pracovních cyklů (v našem případě zmapoval vyčištěný prostor po celém třetím cyklu). Po zmapování bytu dostaneme z aplikace upozornění, že nyní můžete začít pojmenovávat jednotlivé místnosti a umisťovat mezi ně virtuální stěny. Prvních několik zdí si aplikace postaví sama, ale určitě si je budeme chtít upravit sami. Je to velmi jednoduché a intuitivní.

Jednotlivým místnostem pak můžete dát snadno zapamatovatelné názvy – „kuchyně“, „ložnice“, „koupelna“ atd. Jakmile aplikaci naučíte uspořádání svého domova, můžete robota poslat uklízet pouze do vybraných místností – a také definovat plán úklidu. Robotu můžete například nařídit, aby vysával kuchyň každý den v 10 hodin dopoledne (poté, co všichni odejdou po snídani), zatímco ložnici můžete nařídit, aby uklízel jen dvakrát týdně, protože tato místnost bývá méně špinavá (pokud nemáte domácího mazlíčka, který zanechává na podlaze chlupy).

Je škoda, že v aplikaci chybí funkce označování „zakázaných oblastí“ na mapě v rámci jedné místnosti. Vyšší modely robotů Neato (např. D7 Connected) takovou funkcí disponují. V našem testovacím bytě je kulatý stůl s jednou kulatou nohou, na který se všichni roboti usilovně snaží dostat. Byli bychom rádi, kdybychom z úklidu vyloučili prostor stolu.

iRobot Roomba i7 – hlasové ovládání

Roboty vyšší třídy iRobot Roomba lze ovládat hlasem pomocí Amazon Alexa nebo Google Assistant. Bohužel jsme měli problémy s připojením Roomby ke službě Google Assistant (musíte se přihlásit ke svému účtu iRobot z aplikace Google Home ve smartphonu) a připojení se nám podařilo doslova pár minut před vydáním této recenze. Naše dojmy z ovládání Roomby i7 pomocí Asistenta Google doplníme do tohoto textu později. Podařilo se nám však otestovat spolupráci i7 s asistentkou Amazon Alexa.

Stačí přidat takzvanou dovednost Alexa s názvem iRobot Home a od té chvíle můžeme zahájit úklid hlasem (bohužel pouze v angličtině – Alexa zatím nerozumí češtině). Příkazem: „Alexa, ask Roomba to start cleaning“, řekneme robotovi, aby uklidil byt, a řekneme: „Alexa, ask Roomba to go home,“ vydáme příkaz k návratu do stanice.

Tyto příkazy fungovaly i u starších modelů Roomba, například 980. Novinkou je však označení konkrétní místnosti robotovi: „Alexo, požádej Roombu, aby mi uklidila kuchyň“. Drobná poznámka, aby Alexa správně rozuměla hlasovým příkazům, musíme místnosti pojmenovat anglicky (tj. „kitchen“, nikoli „kuchyň“). Dokud Alexa nezačne mluvit česky, tedy… nejsem si jistý, jestli vůbec někdy bude…..

iRobot Roomba i7 – shrnutí

Abych parafrázoval slogan společnosti Apple: „Roomba i7 je nejlepší robot iRobot všech dob“ 😉 Oproti skvělému modelu Roomba 980 se změnily dvě věci: přibyla stanice pro vyprazdňování robota a funkce rozdělení bytu na různé místnosti. Vylepšena byla také konstrukce nádoby na nečistoty, kterou lze nyní po vyjmutí vzduchového filtru umýt pod tekoucí vodou.

Roomba i7 je určitě jedním z nejlepších úklidových robotů na trhu – především z hlediska kvality úklidu. Díky konstrukci dvou gumových válců a funkci detekce nečistot vysává Roomba ve skutečnosti efektivněji než všechny ostatní roboty, které jsme testovali (a největší rozdíly jsou patrné na kobercích a předložkách).

Co se však týče dalších funkcí, není i7 žádným převratným robotem. Mapování místností funguje podle našeho názoru lépe u robotického vysavače Xiaomi Mi (jejich aktuální ceny si můžete prohlédnout zde) nebo Neato Botvac D7 Connected (ceny tohoto modelu zde), i když důvodem je, že vestavěný dálkoměr rozpoznává například i stěny jako záclony, takže se stává, že pozdější roboti pod záclonami neuklízejí, protože nevědí, že je možné pod ně vjet. Na druhou stranu stanice, která vysává prach z nádoby robota, je k dispozici například u robotů Ecovacs Deebot R98 (jejich aktuální cenu si můžete ověřit zde). To znamená, že iRobot nebyl s tímto řešením vůbec první.

Významnou výhodou iRobotu oproti mnoha jiným robotům na českém trhu (zejména čínským) je naopak český servis a dostupnost náhradních dílů. Český distributor nás ujistil, že v případě jakékoli poruchy poskytne uživatelům náhradní díly ihned (pokud si je mohou vyměnit sami), nebo robota opraví maximálně do několika dnů.

Nepochybujeme o tom, že stejně jako dříve budou všichni výrobci robotů srovnávat svá zařízení právě s modelem Roomba i7 a bude to jakýsi referenční úklidový robot, s nímž budou chtít od nynějška soupeřit všichni na trhu.

A je o co bojovat, protože iRobot Roomba i7 je… nejdražší robot na trhu. Ve verzi i7+, tj. v sadě se základní stanicí Clean, bude v Česku stát 28000 Kč Je možné zakoupit levnější sadu, iRoomba i7 (bez plusu), se základnou dokovací stanice, za 21 500, což je o tisíc korun více, než jsou současné ceny Roomby 980. Na jednu stranu je to hodně, na druhou stranu je to méně, než byla původní cena 5000 Kč, když se tento model začal prodávat.

Výrobci konkurenčních robotů nyní jistě přijdou s levnějšími řešeními, která budou inzerovat jako „alternativy k Roombě i7“. Budou stejně účinné? Určitě to pro vás budeme průběžně kontrolovat!

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Test a recenze iRobot Roomba i7
Test a recenze iRobot Roomba i7

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo