Recenze Google Pixel Buds Pro 2: Přitáhnou nejen uživatele Pixelů

Portfolio sluchátek značky Google není nijak rozsáhlé a výrobce se s uváděním nových modelů nepřetrhne. Nové Pixel Buds Pro 2 jsou přímým nástupcem sluchátek Pixel Buds Pro, která byla představena v červenci 2022 a nezískala zrovna bezchybnou pověst. Google si s novým modelem dal načas, což naznačuje, že jej vyladil do posledního detailu. Ale opravdu?

Rozhodl jsem se k testování těchto sluchátek přistoupit trochu jinak než ostatní. V recenzích Pixel Buds Pro 2 u mých kolegyň a kolegů jste už mohli najít zkušenosti z používání ve spojení s telefony Pixel. Já jsem naopak chtěl zjistit, jaké je používání s jinými smartphony – a tedy, zda má jejich koupě k telefonu jiné značky smysl.


Technická specifikace Google Pixel Buds Pro 2:

  • Zvuk: dynamické měniče Ø11 mm, Google Spatial Audio
  • Aktivní potlačení šumu: Silent Seal 2.0, režim kontaktu, aktivní snížení tlaku v uších
  • Konektivita: Bluetooth 5.4 s kodeky SBC a AAC, LE Audio, multipoint
  • Procesor: Google Tensor A1 pro zpracování zvuku a konektivity
  • Baterie: výdrž až 12 hodin na jedno nabití, až 48 hodin s pouzdrem (bez ANC), nabíjení přes USB-C i bezdrátově Qi
  • Mikrofony: 3 mikrofony v každém sluchátku
  • Ovládání: dotykové + senzory přítomnosti v uchu
  • Rozměry pouzdra: 49,9 x 63,3 x 25,0 mm, hmotnost: 65 g
  • Rozměry sluchátek: 22,74 x 23,08 x 17,03 mm, hmotnost: 4,7 g (jedno sluchátko)
  • Odolnost: sluchátka IP54, pouzdro IPX4
  • Podpora aplikace Pixel Buds

Cena Pixel Buds Pro 2 v době publikace recenze činí 6199 Kč. Sluchátka jsou dostupná ve čtyřech barvách: porcelánová, šedá, světle zelená a růžová. Poslední dvě jsou dostupné výhradně v Google Store.


Kompaktní balení

Pixel Buds Pro 2 dorazí v opravdu malém balení, ve kterém – kromě samotných sluchátek – najdete pouze tři náhradní silikonové nástavce (XS, S, M a L). Nabíjecí kabel chybí, což ale příliš nevadí, protože lze použít jakýkoli kabel od telefonu.

Tak malá sluchátka jsem dlouho neviděl

Stejně jako u telefonů Pixel i zde najdeme charakteristický design, díky kterému sluchátka působí originálně a přitažlivě. Zákazníci si mohou vybrat mezi decentními variantami (porcelánová a šedá) a odvážnějšími (neonová růžová a zelená).

Pouzdro má oválný tvar a přestože je malé, pocítíte jeho vyšší hmotnost. Exteriér je z matného bílého plastu, který se při běžném používání příliš nešpiní ani nepoškrábe. Uvnitř kontrastuje černý plast. Klapka pouzdra se trochu viklá a vrže, ale nejde o zásadní problém. Na přední straně je diskrétní LED dioda, která svítí bíle nebo oranžově, a ve spodní části je reproduktor (pro signalizaci a párování) a USB-C port. Vzadu dole je pak tlačítko pro párování a případný reset nastavení.

Musím si ale postěžovat na vnitřek pouzdra, přesněji na sloty pro nabíjení sluchátek. Oba porty jsou totiž naprosto identické a Google nenabídl žádný způsob, jak rychle zjistit, do kterého slotu která sluchátka patří. Několikrát se mi stalo, že jsem je vložil obráceně (levé do pravého slotu a naopak) a uvědomil jsem si to až při zavírání víčka, které nešlo zaklapnout.


Sluchátka, která v uchu skoro necítíte

Sluchátka jsou opravdu malá – patří do kategorie, která nemá žádný vyčnívající prvek (dřík). Jejich přední část má v průměru necelé 2 cm, což je srovnatelné s dvacetigrošovou mincí, a váží jen 4,7 g. Na hranách jsou dvě mřížky mikrofonů a uprostřed vyryté logo Google. Část, která se vkládá do ucha, je vždy černá bez ohledu na barevnou variantu, zatímco přední část je v jedné ze čtyř barev a slouží zároveň jako dotykový panel.

Při testování sluchátek mám obvykle problém s ergonomií jen málokdy, neboť většina modelů TWS mi celkem vyhovuje. Stačí, aby šlo o modely typu in-ear. Vzhledem k tomu, jak malá tato sluchátka jsou, bych očekával, že budou pohodlná – a skutečně jsou. Troufám si říct, že Pixel Buds Pro 2 patří k nejpohodlnějším TWS sluchátkům, která jsem za poslední dobu vyzkoušel.

I díky nízké hmotnosti (4,7 g na jedno sluchátko) jsem často zapomněl, že je mám v uchu. A tím přednosti nekončí: díky kompaktním rozměrům budou vyhovovat i lidem s menšími boltci. Během více než měsíčního testování jsem jen velmi zřídka zaznamenal nepohodlí při používání Pixel Buds Pro 2, a to jen při delším souvislém nošení. Sluchátka netlačí a přitom pevně drží v uchu, takže nevypadávají při běžném používání.

Je zajímavé, že podle Google lze Pixel Buds Pro 2 nosit dvěma způsoby. První možnost je klasické umístění do ucha, které poskytuje maximální komfort, i když s menší stabilitou v uchu. Druhá možnost využívá stabilizátor vyčnívající z profilu sluchátka. Při vložení do ucha otočte sluchátko směrem dozadu. Stabilizátor se pak opře o vnitřní část boltce a zajistí pevnější uchycení.

Musím říct, že oceňuji kreativitu Google, který tímto dává uživatelům možnost volby, jak chtějí sluchátka nosit.


Konektivita a podporované kodeky

Pixel Buds Pro 2 jsou vybaveny Bluetooth 5.4 a pro přenos zvuku využívají kodeky SBC a AAC, což jsou základní kodeky, a tak je kvalita, konkrétně rozlišení zvuku, spíše průměrné. A ano, někdo by mohl namítnout, že jsem až příliš náročný.

Vzhledem k tomu, že mnohé konkurenční modely už nabízejí kodeky LDAC, LHDC, aptX Lossless či vlastní řešení (například Samsung), které přinášejí vyšší kvalitu zvuku, měly by tyto funkce u sluchátek v této cenové hladině být standardem.

Samotné Bluetooth však zajišťuje bezproblémové připojení s našimi zařízeními. Neměl jsem problémy s výpadky, rozpojením ani slabým dosahem. Zpoždění je minimální, takže sledování videí s Pixel Buds Pro 2 není problém. Sluchátka se však někdy chovají zvláštně, když jedno z nich vložíte do pouzdra – druhé sluchátko se v uchu na několik sekund odmlčí, což není ojedinělá závada, ale děje se to pravidelně.

Nechybí ani funkce multipoint, která umožňuje současné připojení ke dvěma zařízením, přičemž ve výchozím nastavení je tato funkce vypnutá a aktivuje se v aplikaci. Samotná funkce funguje bezchybně a Pixel Buds Pro 2 se podle potřeby automaticky přepínají mezi zařízeními, která zrovna přehrávají média.


Aplikace Pixel Buds a její funkce

Pixel Buds Pro 2 jsou samozřejmě sluchátka primárně určená pro telefony Pixel, s nimiž využívají svůj plný potenciál. V Google Play je k dispozici aplikace Pixel Buds, která umožňuje správu většiny nastavení i na jiných telefonech s Androidem. Telefon sám vám při spárování doporučí aplikaci stáhnout. Aplikace pro iOS bohužel neexistuje.

Aplikace připomíná uživatelské rozhraní v telefonech Pixel. Je minimalistická, snadno ovladatelná a kompletně přeložená, takže navigace není problém. Funkcí sice není mnoho, ale najdete zde vše potřebné.

V horní části aplikace se zobrazují grafické ikony sluchátek a jejich stav nabití včetně pouzdra. Níže jsou přepínače pro kontrolu hluku – ANC, vypnutí a transparence.

Pod tím najdete další nastavení. Nejprve zde jsou možnosti nastavení hlasového asistenta, protože s Gemini (a Gemini Live) můžete komunikovat přímo přes sluchátka. Asistent vám může číst notifikace z telefonu. Níže je možnost správy funkcí Find My Device.

V nastaveních zvuku můžete aktivovat detekci rozhovorů (viz níže) a nechybí ani možnost korekce zvuku. Najdete zde pět přednastavených profilů a zjednodušený ekvalizér se soubory „výšky“, „středy“, „basy“ a „nízké basy“. Můžete také aktivovat posílení výšek a basů při nižší hlasitosti.

Sekce „Ochrana sluchu“ je odlišností oproti konkurenčním řešením. Zobrazuje totiž informace o tom, zda aktuální hlasitost není pro váš sluch škodlivá, a přehled expozice vůči nadměrné hlasitosti v poslední době.


Dotykové ovládání

Sluchátka jsou vybavena dotykovými panely na přední straně, které reagují na klepnutí, podržení a přejetí prstem. Nabízejí tedy široké možnosti ovládání.

Výchozí nastavení je následující:

  • jedno klepnutí: pozastavení/obnovení přehrávání, přijetí hovoru
  • dvojité klepnutí: další skladba, ukončení/odmítnutí hovoru
  • trojité klepnutí: předchozí skladba
  • dlouhé přidržení: přepínání režimů ANC
  • přejetí vlevo/vpravo: snížení/zvýšení hlasitosti

Jedinou nevýhodou je nemožnost úpravy těchto interakcí. Můžete pouze změnit dlouhé přidržení, které místo ovládání ANC může aktivovat hlasového asistenta na jednom nebo obou sluchátkách.

Nemám žádné výhrady k citlivosti dotykových panelů. Reagují bezchybně na každé mé pokyny. Ze začátku mi trvalo, než jsem si zvykl na gesto přejetí vlevo nebo vpravo – většinou je totiž ovládání hlasitosti na sluchátkách řešeno přejetím nahoru nebo dolů. Přesto tuto možnost oceňuji, a nakonec je i intuitivní.

Sluchátka mají také infračervené senzory přítomnosti, které reagují na to, zda jsou v uchu. Fungují téměř okamžitě a umožňují pozastavit nebo obnovit přehrávání při vyjmutí či vložení sluchátka.


Výdrž baterie Pixel Buds Pro 2

Už ze specifikací je patrné, že se jedná o výkonnou baterii. Podle oficiálních údajů Pixel Buds Pro 2 při vypnutém ANC vydrží až 12 hodin na jedno nabití, přičemž pouzdro tuto výdrž prodlouží na 48 hodin. S aktivním ANC to má být 8 hodin, respektive 30 hodin.

Sluchátka jsem používal přepínáním mezi režimy aktivního potlačení šumu a kontaktním režimem. V tomto scénáři Pixel Buds Pro 2 vydržely dokonce trochu přes deklarovaných 8 hodin. Pouzdro umožňuje 2-3 další nabití (i když třetí je spíše neúplné), takže celkově jsem získal přibližně 28–31 hodin.

Oficiální údaje tedy odpovídají skutečnosti, což je u takto kompaktních sluchátek opravdu dobrý výsledek.

Nabíjení probíhá buď přes USB-C nebo bezdrátově pomocí jakékoli nabíječky kompatibilní se standardem Qi. Celý set, tedy sluchátka i pouzdro, se do plna nabije zhruba za dvě hodiny.


Aktivní potlačení šumu a režim kontaktu

Pixel Buds Pro 2 se mohou pochlubit aktivním potlačením šumu s technologií Silent Seal 2.0. Ta by měla být podle Google až dvakrát účinnější než u předchozích Pixel Buds Pro a lépe si poradit s různými typy hluku, včetně zvuků s vysokou frekvencí. To byla teorie, teď k praxi.

Pokud bych měl posoudit úroveň ANC u Pixel Buds Pro 2 v porovnání s konkurencí, označil bych je za velmi dobré, ale ne tak účinné jako AirPods Pro 2, Huawei FreeBuds Pro 3 nebo Sony WF-1000XM5. Úroveň je srovnatelná (v některých situacích možná i lepší) s Galaxy Buds 3 Pro od Samsungu.

Sluchátka skvěle izolují nízké frekvence monotónního charakteru, jako je šum klimatizace nebo hluk v jedoucím vlaku či autobusu. Díky tomu jsou cestování s Pixel Buds Pro 2 v uších velmi pohodlné.

Vysoké tóny už zvládají různě. U stálých vysokých zvuků je potlačení solidní, ale u nepravidelných, jako jsou hlasité hovory nebo náhodný ruch, je ANC spíše průměrné. Ruch z rozhovorů či klepání na klávesnici může procházet. Naopak, sluchátka dobře blokují poryvy větru. Pokud se nejedná o silnou vichřici, ani větrný den není překážkou.

Jednu výtku však mám. Když například běžíte nebo jedete v autobuse a dochází k otřesům, sluchátka při zapnutém ANC reagují jemně slyšitelným zkreslením zvuku. Je těžké říci, zda jde o hardwarový či softwarový problém, který by šel vyřešit aktualizací, ale je to něco, co stojí za zmínku.

Režim kontaktu, známý také jako transparentní režim, je vynikající. Ačkoli nemáme možnost nastavit úroveň intenzity, je nastavena téměř ideálně a samotná kvalita se blíží úrovni nejlepších v tomto ohledu, tedy AirPods Pro 2.

Celkově je zvuk v transparentním režimu velmi čistý a přirozený, což způsobuje, že kdybych necítil sluchátka v uších, mohl bych na jejich přítomnost téměř zapomenout.

Google zde zavedl také režim detekce rozhovoru, který sluchátka přepne z ANC do režimu kontaktu při zahájení hovoru. Hlavní výtku mám k jeho pomalé reakci – často stihnete říct několik slov nebo dokonce ukončit krátký dialog, než sluchátka zareagují a přepnou se. Mohlo by to fungovat lépe, protože například u AirPods Pro 2 to probíhá mnohem rychleji, často hned po zakašlání.


Kvalita zvuku a zvukový projev Pixel Buds Pro 2

Reprodukci zvuku mají na starosti 11mm dynamické měniče. Chybí kodeky vysokého rozlišení, ale nechybí prostorový zvuk, který je však podporován pouze telefony Pixel 6 nebo novějšími, kromě řady a.

Jak tedy Pixel Buds Pro 2 hrají? Stručně bych řekl, že je to technicky dobrý zvuk, který se však může zdát trochu nudný. Je jasné, že Google se snažil o věrné zpracování středních frekvencí – a to se mu většinou podařilo. Pojďme si ale jednotlivé složky projít podrobněji.

Bas je poměrně zdrženlivý, ale to neznamená, že by byl slabý nebo ustoupil do pozadí za ostatními pásmy. Zpravidla je klidný a doplňuje zvuk. Když je to potřeba, dokáže znít razantněji a dobře sestoupí do nízkých frekvencí, ale není přehnaně dravý.

Střední tóny, jak už jsem zmínil, mají neutrální barvu a jsou dobře prokreslené. Disponují také dobrou rozlišovací schopností, ačkoli sluchátka se přímo nabízejí k tomu, aby byla podpořena kodekem LDAC, který by z kvalitních nahrávek dostal ještě více detailů. Výšky? Jsou poměrně blízké a neztrácejí se, ale přitom nejsou nepříjemné.

Celkově mají Pixel Buds Pro 2 dle mého názoru technicky dobrý zvuk, který ale není příliš poutavý. Pokud hledáte zábavnější zvuk, můžete být zklamaní. Sluchátka také nejsou příliš náchylná na úpravy – s ekvalizérem jsem si musel dlouho hrát, aby změny byly znát.

Co se kvality zvuku týče, nejsou Pixel Buds Pro 2 výrazně lepší než konkurence, dokonce jsou i horší než některé zmiňované modely od Huawei, Samsungu či OnePlus Buds Pro 3. Nejde o špatný zvuk, ale najdete sluchátka, která hrají lépe, i když jsou levnější.


Kvalita hovoru

Stejně jako většina TWS sluchátek, mají i Pixel Buds Pro 2 v každém sluchátku tři mikrofony, tedy celkem šest. Ty jsou doplněny mechanismy (samozřejmě s využitím AI), které mají zajistit vysokou kvalitu hovoru tím, že izolují váš hlas od nežádoucích zvuků z okolí.

Celkově je přenos hlasu k protistraně velmi dobrý. Pokud se nacházíte v klidném prostředí, například doma nebo v kanceláři, kvalita hovoru je skvělá a nemám k ní žádné výhrady.

V hlučnějším prostředí, jako je nákupní centrum, přeplněný vlak nebo blízkost rušné ulice, se algoritmy snaží blokovat okolní hluky, což je do určité míry účinné, ale přitom dochází k mírnému zkreslení a utlumení našeho hlasu. Silnější vítr může způsobit slabé praskání mikrofonů.


Shrnutí aneb Jaké jsou Pixel Buds Pro 2

Google se povedlo vytvořit velmi slušná sluchátka, která působí svým způsobem originálně a určitě mohou zaujmout. Pixel Buds Pro 2 mají několik výhod, které je činí atraktivními, ale jsou i aspekty, které by mohly být lepší.

Oceňuji skvělou uživatelskou pohodlnost a kompaktní rozměry samotných sluchátek i pouzdra. Výdrž baterie je opravdu dobrá. Kvalita zvuku je na dobré úrovni, ale v této kategorii neoslní, což znamená, že ve srovnání s konkurencí Pixel Buds Pro 2 neobstojí. ANC funguje dobře a transparentní režim je přímo skvělý.

Postrádám zde podporu LDAC nebo jiného kodeku pro vyšší kvalitu zvuku, možnost plné úpravy dotykového ovládání a vyšší citlivost na úpravy zvuku. Další věc, kterou bych zmínil, jsou občasné zkreslení zvuku při zapnutém ANC, ale jde o natolik malé odchylky, že většina uživatelů je pravděpodobně ani nezaznamená.

Pixel Buds Pro 2 bohužel nejsou levné – stojí 6199 Kč. To je podstatně více než Huawei FreeBuds Pro 3 (okolo 4799 Kč), OnePlus Buds Pro 3 (okolo 4990 Kč) nebo Samsung Galaxy Buds 3 Pro (okolo 6199 Kč). Dokonce i AirPods Pro 2 jsou o něco levnější, stojí 6290 Kč.

Myslím, že nový model Google stojí za pozornost a při testování jsem Pixel Buds Pro 2 používal velmi rád, ale nejde o bezchybné sluchátka, zvlášť vzhledem k jejich ceně. Jakmile cena začne klesat, bude jejich koupě mnohem výhodnější a drobné nedostatky snáze přehlédnutelné.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

8Expert Score
Hodnocení

Výhody
  • velmi dobré ANC a transparentní režim
  • kompaktní konstrukce, skvělá ergonomie
  • dobrá kvalita zvuku
  • výborná výdrž baterie
  • podpora multipoint
  • pokročilé dotykové ovládání (včetně regulace hlasitosti)
  • bezdrátové nabíjení
Nevýhody
  • chybí vysoce kvalitní kodeky
  • při otřesech způsobuje ANC mírné rušení
  • omezené možnosti úpravy dotykových interakcí
  • poměrně těžké pouzdro
  • nízká citlivost na úpravy zvuku
Recenze Google Pixel Buds Pro 2: Přitáhnou nejen uživatele Pixelů
Recenze Google Pixel Buds Pro 2: Přitáhnou nejen uživatele Pixelů

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo