Jsou nejnovější vlajkové lodě od Googlu smartphony, po kterých stojí za to sáhnout? Koneckonců, konkurence je nemalá a nové iPhony už byly oznámeny. Při těchto úvahách je třeba vzít v potaz mnoho aspektů, ale jedním z nich je jistě to, jaké možnosti nové Pixely nabízejí. Shodou okolností jsme tyto možnosti už vyzkoušeli. Na stránkách našeho webu si již můžete přečíst recenzi Pixelu 9 a nyní je čas na recenzi Pixelu 9 Pro XL. Zveme vás ke čtení!
Specifikace
Google Pixel 9 Pro XL je největší z nových smartphonů Google dostupných v Česku. Toto zařízení je totiž vybaveno panelem OLED Super Actua (LTPO) s úhlopříčkou 6,8 palce a rozlišením 1344 x 3992 pixelů. Lze jej získat ve variantách se 128 GB, 256 GB, 512 GB nebo 1 TB interní paměti UFS 3.1. Navíc obsahuje 16 GB RAM LPDDR5X, ale stejně jako základní model spolupracuje s procesorem Google Tensor G4.
Zmíněný telefon nabízí také baterii o kapacitě 5060 mAh s drátovým nabíjením do 37 W a bezdrátovým nabíjením do 7,5 W, systém Android 14 se 7 lety aktualizací a připojení 5G. Stojí také za zmínku, že na rozdíl od základního modelu Pixel 9 má teleobjektiv se snímačem 48 MP a optickým zoomem 5x.
Za Pixel 9 Pro XL ve verzi 16/128 GB zaplatíte 30490 Kč, ve verzi 16/256 GB 32990 Kč, ve verzi 16/512 GB 36490 a ve verzi 16 GB/1 TB 42990 Kč. Jeho kompletní technické specifikace najdete níže.
Pixel 9 Pro XL – specifikace:
- Model: Google Pixel 9 Pro XL
- Procesor: Google Tensor G4, další procesor pro správu zabezpečení Titan M2
- Paměť RAM: 16 GB LPDDR5X
- Úložiště: 128 GB, 256 GB, 512 GB nebo 1 TB UFS 3.1
- Možnost rozšíření paměti: Ne
- Displej: OLED Super Actua (LTPO), 6,8”, 1344 x 3992 pixelů (486 PPI), formát 20:9, obnovovací frekvence 1-120 Hz, Gorilla Glass Victus 2, jas až 2000 nitů (HDR) a až 3000 nitů (špičkový), kontrastní poměr 2 000 000:1, HDR, hloubka 24 bitů (16 mil. barev)
- Bezpečnost: Ultrazvukový čtečka otisků prstů v displeji, rozpoznávání obličeje
- Ochrana: IP68
- Materiály – pouzdro: Zadní – Gorilla Glass Victus 2 (matná úprava), povrch odolný proti otiskům prstů; rámečky – lesklý hliník
- Baterie: 5060 mAh, drátové nabíjení až 37 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, reverzní bezdrátové nabíjení
- Zadní fotoaparát: 50 MP, f/1.68, FOV 82°, 1/1,31”, OIS, LDAF; 48 MP, f/1.7, FOV 123°, 1/2,55”, LDAF; 48 MP, f/2.8, FOV 22°, 1/2,55”, optický zoom 5x (teleobjektiv), OIS, LDAF
- Přední fotoaparát: 42 MP, f/2.2, AF, FOV 103°
- Operační systém: Android 14; 7 let aktualizací zabezpečení a systému
- Přenos dat: 5G
- Připojení a lokalizace: Wi-Fi 7 (802.11be) 2,4/5/6 GHz, 2 x 2 + 2 x 2 MIMO, Bluetooth 5.3, duální GNSS, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS, NavIC, NFC
- Konektory: USB-C 3.2 s OTG
- Typ SIM karty: Dual SIM (nano SIM + eSIM)
- Rozměry: 168,2 x 76,6 x 8,5 mm
- Hmotnost: 221 g
Stavba a kvalita zpracování
Co se týče vnějšího vzhledu, Pixel 9 Pro XL se nijak výrazně neliší od Pixelu 9. Některé rozdíly mezi těmito zařízeními však existují. Pixel 9 Pro XL je samozřejmě větší, a to mnohem větší. V tomto ohledu dokonce překonává i iPhone 15 Pro Max, což je těžké hodnotit… pozitivně. Neřadím se mezi lidi, kteří rádi používají tak velké smartphony.
Stejně jako Pixel 9, i Pixel 9 Pro XL má plochá záda a ploché rámečky. Jeho okraje jsou však natolik vyhlazené, že se nepříjemně nezařezávají do dlaní. Tady si můžeme všimnout dalších rozdílů. Hliníkové rámečky Pixelu 9 Pro XL totiž nemají saténovou povrchovou úpravu, ale lesklou, což bohužel znamená, že veškeré škrábance budou na nich lépe viditelné. Naštěstí jeho skleněná záda (pokrytá sklem Gorilla Glass Victus 2) nejsou lesklá, ale matná, takže nečistoty a otisky prstů jsou na nich méně viditelné.
Také modul fotoaparátu je v Pixelu 9 Pro XL větší, a to proto, že obsahuje jeden senzor navíc oproti Pixelu 9 – teleobjektiv. Osobně si však na velikost tohoto modulu nestěžuji. Ano, je poměrně vysoký, ale celkově design smartphonu působí elegantně a soudržně.
Na spodním rámečku zařízení se nacházejí poměrně standardní prvky – port USB-C spolu s reproduktorem, mikrofonem a slotem na SIM kartu. Na pravém rámečku je umístěno tlačítko napájení a pod ním tlačítka pro ovládání hlasitosti – stejně jako u jiných smartphonů Pixel, ale opačně než u všech ostatních, nicméně na toto uspořádání si lze rychle zvyknout. Horní rámeček obsahuje další mikrofon, zatímco levý rámeček je prázdný. Mezi horním rámečkem a displejem je umístěn další reproduktor.
Stojí za zmínku, že výrobce se postaral nejen o to, aby byl Pixel 9 Pro XL odolný proti mechanickému poškození, když jeho záda i displej pokryl zmíněným sklem Gorilla Glass Victus 2. Smartphone také splňuje normu IP68, takže je odolný proti prachu a vodě.
Displej
Jedním z prvků, které mohou motivovat ke koupi Pixelu 9 Pro XL místo Pixelu 9, je jeho displej. Pixel 9 Pro XL také obsahuje OLED panel, ale LTPO, který může pracovat v rozsahu od 1 do 120 Hz. Navíc je tento panel jasnější, dosahuje špičkového jasu až 3000 nitů. Díky tomu je jeho používání v silně osvětleném prostředí o něco pohodlnější. Ostré slunce tomuto zařízení nevadí.
Rozlišení obrazovky Pixelu 9 Pro XL je 1344 x 3992 pixelů. Nicméně, ve výchozím nastavení pracuje v nižším rozlišení 1008 x 2244 pixelů. Samozřejmě to můžeme změnit, i když na úkor výdrže baterie. Obrazovku obklopují poměrně tenké černé rámečky, které působí symetricky.
Kvalita obrazu nabízeného Pixelem 9 Pro XL je podle mého názoru skvělá. Barvy jsou živé, ale ne přesaturované, černá je hluboká a pozorovací úhly jsou velmi široké. Kromě toho displej bleskově reaguje na dotek. Tento smartphone samozřejmě umožňuje přehrávat obsah HDR, který si můžete vychutnat například na YouTube a platformách jako Netflix.
Stejně jako v Pixelu 9 je pod displejem Pixelu 9 Pro XL nejen přední fotoaparát, ale i ultrazvukový čtečka otisků prstů. Je umístěn na pohodlném místě a rozpoznávání otisků prstů probíhá okamžitě.
Audio
Pixel 9 Pro XL samozřejmě využívá stereo reproduktory v hybridní konfiguraci, kde jeden z reproduktorů slouží nejen k přehrávání multimédií, ale také k telefonním hovorům. Přesto pro mě není slyšitelný žádný rozdíl v hlasitosti těchto reproduktorů.
Nejdůležitější je, že reproduktory Pixelu 9 Pro XL dokážou hrát hlasitě a navíc nabízejí zvuk, na který si nelze stěžovat. Je bohatý na basy, jasné vokály a vysoké tóny, které nejsou nepříjemné pro uši.
Software a připojení
Pixel 9 Pro XL debutoval s Androidem 14 a přestože práce na Androidu 15 jsou v podstatě dokončeny, na aktualizaci na patnáctku si pravděpodobně budeme muset počkat až do října. Je samozřejmě třeba ocenit, že tento smartphone dostane aktualizaci nejen na Android 15, ale také na dalších 6 vydání systému Android. Google totiž hodlá poskytovat podporu až po dobu 7 let.
Co najdeme v Pixelu 9 Pro XL po jeho konfiguraci, jsou výhradně aplikace od Googlu. O žádném bloatwaru zde tedy nemůže být řeč. Navíc některé z těchto aplikací můžeme odinstalovat. Na snímcích obrazovky viditelný Discord a Geekbench 6 jsou aplikace, které jsem si nainstalovala já sama.
Ačkoli Pixel 9 Pro XL zatím nevyužívá nový systém, má několik nových funkcí, především funkcí AI. Mezi ty, které fungují v Česku, patří například funkce automatického ořezu fotografií v Magickém editoru nebo funkce „Přidej mě“ v aplikaci fotoaparátu, která umožňuje sloučit dvě fotografie a získat skupinový snímek. Google také vylepšil funkci magické gumy pro zvuky v editoru videí a v Magickém editoru se objevila funkce „Přetvořit“, která umožňuje použít textový příkaz k zadání pokynů AI pro úpravu označené části fotografie. Ta zatím funguje toporně a podporuje pouze příkazy v angličtině. Ostatní funkce AI fungují dobře, ale ne každý je využije.
V Pixelu 9 Pro XL je také k dispozici funkce „Vylepšený zoom“, která zlepšuje kvalitu fotografií pořízených s přiblížením. Její výsledky jsou uspokojivé, i když na vylepšených fotografiích lze objevit určité chyby. Podívejte se, jak umělá inteligence pokazila vzhled střešních tašek na ukázkové fotografii.
Na nových Pixelech je také možné využít Gemini Live, což je konverzační režim, který umožňuje volně komunikovat s Gemini. Přístup k této funkci však získáte až po zaplacení předplatného Gemini Advanced.
Pixel 9 Pro XL podporuje připojení 5G a co je důležité, používá nový, lepší modem než Pixely 8. V praxi se tento modem velmi dobře osvědčil. Když jsem zařízení používala, neměla jsem ani jednou problém se signálem mobilního připojení.
Výkon
Co se týče výkonu smartphonů Google, ten vždy vzbuzuje největší obavy, a to ne bez důvodu. Tato zařízení totiž dlouho zaostávala v tomto ohledu za konkurencí. Jak je tomu tentokrát?
Začněme tím, že Pixel 9 Pro XL je poháněn procesorem Google Tensor G4. Navíc nabízí až 16 GB paměti RAM LPDDR5X a 128 GB, 256 GB, 512 GB nebo 1 TB interní paměti. Interní paměť je sice typu UFS 3.1, nikoli 4.0, ale jak už jsem zmínila v recenzi Pixelu 9, tento detail nemá velký význam v kontextu velikostí souborů, se kterými se setkáváme na smartphonech. Mnohem větší význam má to, jaký výkon procesor poskytuje, neboť ten se projevuje na výkonnosti smartphonu ve hrách a na plynulosti jeho provozu.
Benchmarky jasně ukazují, že Pixel 9 Pro XL má stále daleko k výkonu smartphonů s čipy Snapdragon Gen 3, MediaTek Dimensity 2300 nebo Apple A17. V benchmarku Geekbench 6 získal 1971 bodů pro jednojádrový CPU, 4661 bodů pro vícejádrový CPU a 6592 bodů pro GPU. V benchmarku 3DMark WildLife Extreme pak dosáhl 2541 bodů. Důležité je, že všechny tyto testy jsem provedla při plném rozlišení displeje – 1344 x 3992 pixelů.
Současně je vidět, že Pixel 9 Pro XL má oproti Pixelu 9 z hlediska výkonu výhodu – nejen kvůli většímu množství RAM. Pixel 9 Pro XL, stejně jako Pixel 9 Pro, totiž má parní komoru, která pomáhá částečně omezit nadměrné nárůsty teploty.
Podobně jako Pixel 9 nabízí Pixel 9 Pro XL neuvěřitelnou plynulost provozu při každodenním používání, bez ohledu na to, zda používáte aplikaci fotoaparátu, prohlížíte internet nebo používáte aplikace jako Facebook, Twitter a další. Aplikace se spouštějí bleskově, přepínání mezi nimi je stejně rychlé a v samotných aplikacích jsem nezaznamenala žádné záseky.
Jasně, Pixel 9 Pro XL není nejlepším smartphonem pro hraní her. Můžete si pořídit levnější telefon, který ve hrách nabídne více FPS. Nicméně nedostatky ve výkonu tohoto zařízení zaznamenáte pouze u nejnáročnějších her. Dokonce i ve hře Genshin Impact při nejvyšším možném grafickém nastavení (a maximálním rozlišení v nastavení systému) Pixel 9 Pro XL zobrazuje v průměru 45 FPS, i když se na obrazovce děje hodně věcí. Stačí snížit grafické nastavení a stále si můžete užívat dobře vypadající vizuální stránku a vyšší počet snímků za sekundu.
Baterie
Pixel 9 Pro XL obsahuje baterii o kapacitě 5060 mAh, což je samozřejmě větší než baterie v Pixelu 9 a Pixelu 9 Pro, ale jen o málo menší než v Pixelu 8 Pro. Na to, jak smartphone tuto kapacitu využívá, si nelze stěžovat. Zařízení totiž zvládne celý den intenzivního používání, a pokud se rozhodnete využívat nižší rozlišení displeje, nebudete hrát hry a fotoaparát budete používat zřídka, nabíjení vám bude stačit jednou za dva dny.
Bohužel, nabíječku nedostanete v balení se smartphonem. Přestože Pixel 9 Pro XL podporuje drátové nabíjení s výkonem až 37 W, nemohla jsem se přesvědčit, jak rychle nová nabíječka Google s výkonem 45 W dokáže zařízení nabít. K dispozici jsem měla pouze nabíječku Apple s výkonem 35 W. Ta dokázala nabít Pixel 9 Pro XL z 0 na 100 procent za 100 minut.
Pixel 9 Pro XL podporuje také bezdrátové nabíjení a reverzní bezdrátové nabíjení. Bezdrátově jej můžeme nabíjet s výkonem 23 W, pokud máme k dispozici nabíječku Pixel Stand 2. generace. V případě jiných nabíječek Qi bude výkon nabíjení omezen na 12 W.
Fotografie
Dalším důvodem, proč si pořídit Pixel 9 Pro XL namísto Pixelu 9, jsou jeho fotografické schopnosti. Stejně jako Pixel 9, i Pixel 9 Pro XL nabízí hlavní snímač s rozlišením 50 MP s OIS a laserovým AF a snímač 48 MP s ultraširokoúhlým objektivem a LDAF (místo 12 MP snímače v Pixelu 8 a 8 Pro), ale navíc má další snímač 48 MP s opticky stabilizovaným teleobjektivem, který nabízí optický zoom 5x (a LDAF). Pixel 9 Pro XL má také lepší přední fotoaparát než základní model – s rozlišením 42 MP (s automatickým ostřením).
Aplikace fotoaparátu v Pixelu 9 Pro XL funguje stejně plynule jako v Pixelu 9 a je stejně intuitivní. Nabízí však několik dalších možností. Například umožňuje měnit hodnoty ISO, rychlost závěrky a rozlišení uložených fotografií. Umožňuje také nahrávat videa s upscalingem na 8K.
Denní fotografie
Pixel 9 Pro XL pořizuje během dne opravdu skvělé fotografie, a to všemi svými snímači. Jak snímky z hlavního snímače, tak snímače s ultraširokoúhlým objektivem obsahují spoustu detailů, mají přirozené barvy a široký dynamický rozsah. Fotografie z těchto dvou jednotek je těžké od sebe odlišit.
Pokud jde o přiblížení, na Pixelu 9 Pro XL můžeme používat jak digitální, tak optický zoom. Teleobjektiv s 48 MP snímačem nabízí optické přiblížení 5x a ostatní hodnoty přiblížení jsou digitální zoom. Fotografie pořízené při 2x digitálním zoomu (hlavním snímačem) vypadají velmi dobře a teleobjektiv umožňuje pořídit detailnější fotografie než Pixel 9 při 5x digitálním zoomu. Stojí za zmínku, že teleobjektiv nefunguje v portrétním režimu. Místo toho musíme v tomto režimu používat 3x digitální zoom.
Maximální digitální zoom nabízený Pixelem 9 Pro XL je 30x. Fotografie pořízené při tomto přiblížení jsou překvapivě dobré. Google dokonce tvrdí, že digitální zoom až 10x je „optické kvality“. Ve skutečnosti jsou fotografie pořízené při takovém přiblížení použitelné.
Noční fotografie
Po setmění Pixel 9 Pro XL také nezklame. Každá jednotka zadního fotoaparátu pořizuje skvělé fotografie, bez šumu a bohaté na detaily – snad až na teleobjektiv, který v těchto ohledech trochu zaostává za ostatními. Stejně jako v případě Pixelu 9 musím pochválit noční režim, který nepřesvětluje fotografie.
Přední fotoaparát
Vzhledem k tomu, že Pixel 9 Pro XL nabízí přední fotoaparát s vyšším rozlišením než Pixel 9, zaručuje detailnější snímky. Stojí za zmínku, že snímky pořízené tímto snímačem mají přirozené, ale ne vybledlé barvy a dobrý kontrast. Portrétní režim zde dopadá o něco hůře kvůli přehnanému a nepřirozenému rozmazání pozadí.
Možnosti videa
Všechny fotoaparáty Pixelu 9 Pro XL umožňují nahrávat ve 4K rozlišení při maximálně 60 snímcích za sekundu. Hlavním snímačem lze nahrávat i v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu díky upscalingu a funkci „Vylepšená kvalita obrazu“. Níže jsem umístila ukázková videa pořízená tímto smartphonem.
Shrnutí
Je Pixel 9 Pro XL dokonalým smartphonem? Možná se najdou lidé, pro které bude právě toto zařízení vysněným, perfektním smartphonem, ale objektivně vzato, Pixel 9 Pro XL není dokonalý. Jeho surový výkon je nižší než u jiných vlajkových lodí na trhu, výkon, s jakým jej můžeme nabíjet, není příliš vysoký, a jeho lesklé rámečky jsou magnetem na viditelné škrábance a nečistoty.
Na druhou stranu je třeba uznat, že nedostatky ve výkonu tohoto smartphonu lze pocítit jen v nejnáročnějších hrách, zvláště když je ve skutečnosti obtížné najít telefon, který by byl v každodenním provozu plynulejší. Jinými slovy, pokud nehrajete mobilní hry, nebo je hrajete jen zřídka, existuje šance, že Pixel 9 Pro XL tak či tak splní vaše očekávání, zvláště když jej lze ve většině ostatních ohledů hodnotit velmi pozitivně.
Pixel 9 Pro XL má také skvělý a velmi jasný displej, dlouhou výdrž baterie, systém bez bloatwaru, ale zato obohacený o užitečné exkluzivní funkce, prémiové provedení a především – soubor fotoaparátů, který umožňuje pořizovat působivé fotografie. Samozřejmě, zůstává ještě otázka jeho ceny – ano, lze říci, že Pixel 9 Pro XL je v současné době příliš drahý na to, co nabízí. Historie však ukazuje, že ceny Pixelů velmi rychle klesají, a proto doufám, že tomu tak bude i v tomto případě.
Silné stránky:
- Skvělý displej
- Dlouhá výdrž baterie
- Čistý Android
- Vysoká kvalita zpracování
- Velmi vysoká plynulost provozu
- Exkluzivní systémové funkce pro Pixely
- Velmi dobré fotografické schopnosti
Slabé stránky:
- Velké rozměry
- Dlouhá doba nabíjení
- Lesklé rámečky náchylné na škrábance
- Nižší výkon než konkurence
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.