Motorola Edge 40 – recenze. O 4000 Kč levnější a okamžitě lepší

V den svého uvedení na trh stála Motorola Edge 40 14000 Kč. I když byla o hodně levnější než dlouhodobě testovaný telefon Motorola Edge 40 Pro, stále byla dost drahá na to, aby nebyla příliš lákavá svou cenou. Nyní, když ji můžete najít v obchodech za zhruba 9500 Kč, stala se mnohem zajímavější nabídkou. Je to skutečně nákupem stojící za to?

Specifikace Motoroly Edge 40

  • Procesor a grafika: Mediatek Dimensity 8020, Mali-G77 MC9
  • Operační paměť: 8 GB
  • Interní paměť: 256 GB UFS 3.1
  • Rozšiřitelná paměť: Ne
  • Displej: 6,55palcový pOLED
  • Rozlišení: 1080×2400 pixelů, 144 Hz
  • Bezpečnostní prvek: čtečka otisků prstů pod displejem
  • Baterie: 4 400 mAh, rychlé nabíjení 67 W
  • Operační systém: Android 13
  • Datová komunikace: 5G
  • Konektivita a poloha: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2 (LE), NFC, GPS
  • Porty: USB-C (2.0) s OTG
  • Typ SIM karty: nano SIM + eSIM – 5G + 5G
  • Rozměry: 158,4 x 72 x 7,6 mm
  • Hmotnost: 167 g

Verze a obsah balení

Do Česka dorazily celkem tři verze Motoroly 40 Edge. Tato testovaná je modrá (Lunar Blue) a má akrylový zadní panel. Zelená verze (Nebula Green) je potažená vegan kůží, což je v podstatě plast. Klasická černá verze (Eclipse Black) má také povrch, který připomíná kůži. Každá verze má 8 GB RAM a 256 GB úložiště a stojí 9500 Kč. Každá verze má také slot na SIM kartu a podporuje eSIM.

V ekologickém balení s telefonem dostanete průhledné pouzdro, které nejlépe nechrání zaoblené okraje displeje, klíček pro SIM kartu a modulový 68 W rychlonabíječ s USB-C konektorem, a také USB-C kabel.

Design a kvalita zpracování

Motoroly Moto se stávají z generace na generaci stále hezčími a tentokrát není výjimkou. Motorola Edge 40 se může líbit díky svému designu, nízké hmotnosti (167 gramů) a elegantnímu provedení s hliníkovým rámem. Rámce kolem obrazovky jsou opravdu minimální.

Displeje v telefonech Motorola jsou stále lepší a 6,55palcový displej s rozlišením 1080×2400 pixelů v Motorole Edge 40 není výjimkou. Použitý pOLED panel s obnovovací frekvencí 144 Hz potěší oko. Jeho maximální jas v automatickém režimu dosahuje až 1 000 nitů, což ho činí perfektně čitelným i na přímém slunci. Odlišuje se pouze velikostí a obnovovací frekvencí oproti modelu Edge 40 Pro, ale jinak je stejně krásný. Displej zde není chráněn sklem Gorilla Glass, ale jiným produktem z Japonska.

V režimu sRGB, vhodném pro obsah sRGB, zobrazuje přirozené, příjemné barvy. Na rozdíl od modelu Edge 40 Pro, který podporuje Dolby Vision a HDR10+, podporuje Motorola Edge 40 pouze druhý ze standardů. To je však dost na to, aby uspokojil většinu uživatelů, i když je třeba poznamenat, že na tomto telefonu můžete sledovat obsah HDR na YouTube, ale ne na Netflixu. Adaptivní obnovovací frekvence funguje v třech režimech – 60, 90, 120 a 144 Hz. Čím nižší je frekvence, tím delší doba trvání baterie zařízení.

Čtečka otisků prstů je umístěna poměrně nízko na obrazovce. Pracuje dostatečně rychle. Fyzické tlačítka na pravé straně rámečku kolem těla jsou správně umístěna, dobře klikají a je radost je používat. Tělo telefonu je voděodolné, což potvrzuje certifikát IP68.

Motorola Edge 40 je štíhlá, pohodlně leží v ruce a nepůsobí kluzkým dojmem. Je vybavena dvěma hlasitými a čistými stereo reproduktory, které spolu s krásným displejem lákají k sledování filmů a hraní her.

Výkon a software

Motorola Edge 40 je poháněna operačním systémem Android 13 v téměř čistém provedení. Pracuje rychle a plynule, i když ne tak dokonale jako Edge 40 Pro s čipem Snapdragon 8 Gen 2. V tomto případě výrobce vsadil na méně výkonný čip MediaTek Dimensity 8020, ačkoli jeho nižší výpočetní výkon se projevuje až při nejnáročnějších hrách. I tak jde o solidní SoC.

Co se týče konektivity, Edge 40 nabízí Wi-Fi 6e, NFC, Bluetooth 5.2 a samozřejmě podporu 5G. USB-C je zde standardu 2.0, ale uživatelé mají k dispozici rychlou paměť UFS 3.1.

Jedinečnou vlastností Edge 40 a všech dalších telefonů Motorola a Moto je podpora tzv. Moto gest. Jsou velmi užitečné, umožňují například zapnout blesk dvojitým potřesením telefonem nebo udělat screenshot přidržením tří prstů na obrazovce.

Motorola Edge 40 obdrží pouze dvě velké aktualizace Androida. To je výraznou nevýhodou ve srovnání s konkurencí. Podpora bezpečnostních aktualizací má trvat až do ledna 2028.

Fotoaparát

Motorola Edge 40 sází na poměrně minimalistické, ale rozumné uspořádání dvou hlavních kamer. První je senzor OmniVision OV50A s rozlišením 50 Mpix, spárovaný s hlavním objektivem o nadprůměrné světelnosti f/1.4. Druhý modul je 13 Mpix matice SK Hynix HI1336 s ultraširokoúhlým objektivem o světelnosti f/2.2.
Fotoaplikace je dílem společnosti Motorola. Je uživatelsky přívětivá, má režim pro a slušný režim HDR.

První z kamer je již dobře známý z modelu Motorola Edge 40 Pro a Edge 30 Pro. Senzor o velikosti 1/1,55″ s pixely o velikosti 1 µm pracuje v režimu 4-cell, což odpovídá režimu Quad Bayer u kamer s senzory Sony. Stručně řečeno, čtyři pixely jsou spojeny do jednoho většího o velikosti 2 µm, což se projevuje jako efektivní rozlišení snímků 12,5 Mpix. Světlý objektiv by měl umožnit lepší noční fotografování a hezčí rozostření pozadí. Jak to tedy vypadá v praxi? Posuďte sami.

Podle mého názoru jsou denní snímky dobré, i když ne ideální, což je vidět na některých texturách. Zelená barva občas není nejlépe zobrazena, ale jde jen o detail. Většinu uživatelů uspokojí, i když nároční najdou ve stejném cenovém rozpětí telefony, které dělají hezčí fotografie. Chybí však režim pro digitální zoom 2x, což je škoda, i když snímky ve zvětšení nevypadají úžasně. Noční snímky jsou pěkné – jsou bohaté na detaily, tonální rozsah může občas překvapit. Jsou také poměrně konzistentní. Celkově si hlavní fotoaparát vzhledem k ceně telefonu zaslouží hodnocení 4-. Jak je obvyklé u Motoroly, režim makro je v pořádku.

Fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem je známý z modelu Motorola Edge 30 Fusion. Objektiv má automatické zaostřování, což mu umožňuje pořizovat i makro snímky, a pixely mají velikost 1,13 µm. Jeho výkon je, jak je obvyklé u většiny ultraširokoúhlých modulů, průměrný a nerovný. Denní snímky jsou… v pořádku, i když barvy mohou být místy vybledlé. Večer vše vypadá normálně. Pozitivním aspektem je dostatečné množství detailů.

V horní části displeje je přední fotoaparát s čipem OmniVision OV32B a 32 Mpix snímačem. Chybí automatické zaostření, což je určitým zklamáním, ale v této cenové třídě už jsem si na to zvykl. Kvalita fotografií, jak ve dne, tak v noci, je dobrá. Selfie fotoaparát v tomto telefonu představuje příjemné překvapení.

V této cenové třídě může být určitým zklamáním skutečnost, že Motorola Edge 40 nezaznamenává video ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Naštěstí je kvalita záznamů na dobré úrovni, dokonce i v noci, i když se může občas objevit efekt gelatinového pohybu.

Baterie

Již jsem zmínil, že Motorola Edge 40 je lehká, štíhlá a opravdu elegantní. To má svou cenu, kterou obvykle představuje menší baterie. A tomu tak je i v tomto případě, protože Edge 40 využívá baterii s kapacitou pouze 4 400 mAh, což se projevuje na době provozu. Bohužel, v této oblasti se telefon značky Motorola umisťuje hůře než konkurence a při intenzivním používání může v některých rukou nedokáže vydržet celý den, pokud je intenzivně používán například na cestách.

Povzbudivá je však přítomnost opravdu rychlého 68 W nabíječky v balení. Díky ní se mi podařilo nabít baterii z nuly na sto procent v deklarovaném čase 40 minut. Vzhledem k tomu, že baterie obvykle nabíjíme z vyššího stavu než nula, telefon připojený k nabíječce stráví velmi krátký čas. Telefon lze také nabíjet bezdrátově s výkonem až 15 W.

Závěr

Budu upřímný: za 14500 Kč bych si Motorola Edge 40 nekoupil, s ohledem na její výhody a nevýhody. Za novou cenu kolem 9500 Kč… to už je trochu jiný příběh. Po snížení ceny se Motorola Edge 40 stala lákavější nabídkou, i když v této cenové třídě je konkurence obrovská. Na základě textu výše a shromážděných silných a slabých stránek zařízení si sami musíte posoudit, zda je to nabídka pro vás. Jedná se o zajímavý smartphone, jehož achillovou patou je doba provozu na baterii, ale určitými výhodami jsou rychlé nabíjení, displej, elegantní konstrukce a voděodolný kryt.

PRO:

  • štíhlý, elegantní a krásný design
  • velmi pěkný displej pOLED 144 Hz
  • rychlý výkon a slušná výkonnost v této cenové třídě
  • příjemně hrající stereo reproduktory
  • eSIM
  • rychlé nabíjení a dostatečná nabíječka v balení
  • bezdrátové nabíjení
  • voděodolnost IP68

PROTI:

  • pouze dvě velké aktualizace Androida v budoucnosti
  • sklíčující baterie
  • nerovný výkon fotoaparátů
  • absence videa 4K při 60 snímcích/s
  • absence slotu microSD

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Motorola Edge 40 – recenze. O 4000 Kč levnější a okamžitě lepší
Motorola Edge 40 – recenze. O 4000 Kč levnější a okamžitě lepší

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo