iRobot Roomba Combo j7+ – recenze špičkového robotického vysavače s funkcí mopování


iRobot Roomba Combo j7+ je jeden z technicky nejvyspělejších robotických vysavačů dostupných na českém trhu. Určitě se podívejte, jak si vedl v mých testech. Dozvíte se především pro koho je tento zařízení vhodné a čím se liší od předchozích modelů populárního Roomba.

iRobot Roomba už nejen vysává, ale také mopuje

Roboty značky iRobot Roomba již mnoho let stanovují standardy na trhu inteligentních robotických vysavačů. Na mém blogu jste si již mohli přečíst recenze několika modelů těchto fantastických zařízení. Lišily se jak cenou, tak funkcemi. Dosud však byly tyto zařízení určeny výhradně k vysávání. Již nějaký čas však v nabídce iRobotu najdete i zařízení označená „Combo“, což znamená, že tito roboti kromě vysávání umí také mopovat podlahu.

Robot si můžete momentálně zakoupit ve 2 variantách: iRobot Roomba Combo j7 (robot s nabíjecí stanicí) a iRobot Roomba Combo j7+ (robot v balení se stanicí Clean Base pro automatické vyprazdňování nádoby na nečistoty).

Balení iRobot Roomba Combo j7+ obsahuje:

  • robota iRobot Roomba Combo j7+
  • staci Clean Base pro automatické vyprazdňování nádoby na nečistoty
  • dva sáčky na nečistoty AllergenLock (včetně jednoho náhradního)
  • napájecí kabel pro staci
  • náhradní filtr pro robota
  • náhradní boční kartáček
  • dvě mopovací nástavce
  • čisticí roztok pro tvrdé podlahy
  • návod k obsluze a záruční informace.

Konstrukce robota

Již jsem testoval přes 50 robotických vysavačů různých značek, a vždy mě u produkty iRobot oslovuje estetika jejich výrobků. S tímto modelem to není jinak.

Celý robot je v tmavém matném provedení. Plasty, ze kterých je robot vyroben, působí dojmem robustního zpracování. Rozměry robota jsou 34 cm průměru a 8,5 cm výšky.

Pokud jste již měli zkušenost se staršími robotickými vysavači tohoto typu, novinkou pro vás může být kamera umístěná na předním nárazníku. Slouží k inteligentnímu rozpoznávání překážek. Možnosti kamery tohoto typu jste mohli již poznat v mé recenzi modelu iRobot Roomba j7+.

Robot je také vybaven senzory pohybu umístěnými po stranách nárazníku. Na povrchu robotu je v podstatě jen jedno tlačítko, kterým můžeme při potřebě manuálně zapnout a vypnout vysávání.

V zadní části zařízení je umístěna nádoba na nečistoty a vodu na mopování. Nádoba pojme asi 300 ml nečistot a 210 ml vody. V nádobě je malý, snadno vyměnitelný vzduchový filtr. U modelu se stanicí Clean Base většinou nebudeme muset nádobu vyprázdnit ručně, ale v případě potřeby ji lze snadno otevřít a vyprázdnit její obsah.

Podívejme se nyní dolů. I zde je mnoho senzorů umožňujících inteligentní provoz. Po celé přední hraně robota jsou senzory výšky, díky nimž robot nespadne ze schodů. Jsou zde také senzory rozpoznávající povrch. Díky nim robot rozliší koberce od tvrdých podlah.

Pohledem shora vidíme dva nabíjecí kontakty a mezi nimi je umístěná malá otáčecí kolečka. Na levé straně vidíme jeden boční kartáček, kterým robot vyčistí nečistoty až na hraně podlahy. Na pravé straně na středu je kolo, které slouží k pohybu robotu dopředu a na pravé straně nalezneme hlavní kartáček.

Kartáček je ukrytý za značkou iRobot, díky čemuž může být lehce zaměněn s kartáčkem na robotických vysavačích jiných značek. Konstrukce tohoto kartáčku byla u modelu iRobot Roomba Combo j7+ jedním z bodů, které jsem si pozorněji při testu prošel.

Kartáček má nový tvar. Je na něm několik desítek tenkých plastových vláken. Při pohybu robota tento kartáček uvnitř robota víří vzduch a nečistoty směřuje do vzduchové náplně na pravé straně robotu. Jsem zvědavý, jestli se bude tento nový tvar kartáčku osvědčovat v praxi a zda tento kartáček na rozdíl od kartáčků na předchozích modelech iRobotu bude méně náchylný na ucpání.

První pohled na stani Clean Base

Automatické vyprazdňování nádoby na nečistoty bylo pro mě něco, co jsem s robotickými vysavači doposud nepotkal. S automatickým vyprazdňováním jsem se setkal již u vysavačů běžných, ale robotický vysavač, který se stará sám o vyprázdnění nádoby na nečistoty, je opravdu jedinečnou záležitostí.

Stanice Clean Base je zajímavá nejen svou funkcí, ale také svým vzhledem. Tento zajímavě tvarovaný, vertikální sloup je navržen tak, aby odpovídal estetice robota. Stanice Clean Base obsahuje velký sáček na nečistoty a mechanismus pro automatické vyprazdňování. Sáček má kapacitu až 30 litrů, což by mělo stačit na několik měsíců provozu. Sáčky jsou k dostání na webu výrobce.

Přímo v horní části stanice je umístěna prázdná nádoba, kam robot vysype nečistoty z nádoby na robota. Nádoba má kapacitu 2 litry. To by mělo stačit na několik týdnů provozu.

Na levé straně stanice se nachází otvor, kam se vkládají sáčky na nečistoty. Stanice neobsahuje žádný ovládací panel a celý provoz vyprazdňování nádoby na nečistoty probíhá automaticky podle potřeby. Při vyprazdňování sáčku na nečistoty se ten z uzavřeného sáčku vydoluje a stlačí do spodního sáčku, kde je nečistota sbírána.

Kdy je třeba sáček vyměnit nebo vyprázdnit?

Robot má ve spodní části nádoby na nečistoty umístěn senzor. Ten kontroluje, jak je nádoba plná. Pokud je nádoba plná na 80 % nebo více, robot se vyprázdnění nádoby na nečistoty pokusí provést. Zda se mu to podaří, je závislé na objemu nečistoty, ale z vlastní zkušenosti musím říci, že většinou byl robot velmi úspěšný.

V mém testu jsem zjistil, že tato stanice funguje tím nejlépe, když je postavena na hladkém povrchu. Tím se myslí nepolštářovaný koberec nebo měkká podlaha.

Jak robot vidí a naviguje

Jednou z největších změn, které se v modelu iRobot Roomba Combo j7+ odehrály, je nový způsob navigace. Při pohybu robot používá kameru na předním nárazníku, infračervené senzory a algoritmy pro rozpoznávání překážek a navigaci.

Za zmínku stojí zejména kamera, která výrazně zvyšuje přesnost a efektivitu navigace robota. Kamera je schopna vidět i v temnějším prostředí. Kamera dokáže detekovat překážky a překážkami poté elegantně manévrovat. Je velká 2 megapixely, což není na roboty moc, ale na detekci překážek to bohatě stačí.

Jednou z novinek, kterou tato kamera umožňuje, je takzvaný automatický režim. Při tomto režimu robot při prvním průchodu vysává místnost, přičemž si mapuje její podobu a umístění překážek. Následně si ukládá tyto informace a na následující průchod se již pohybuje podle mapy místnosti. Což znamená, že je výrazně rychlejší a efektivnější.

Robot si může uložit až 10 různých map, takže pokud bydlíte v bytě nebo domě s více patry, není problém si mapy přepínat a neustále měnit.

V průběhu času se mi ukázalo, že robot si rychleji vytvoří mapu místnosti, pokud je prostor dobře osvětlený. IRobot doporučuje, aby v místnosti bylo alespoň 100 luxů. To odpovídá světlu za svítání nebo západu slunce. Navíc světlo by nemělo být vysoko nad robotem, ale spíše na úrovni stolu. Na druhou stranu většinou stačí denní světlo.

Jinak mi na vytváření map vadilo, že robot je při tom velmi zvukově aktivní. Běžným tónem robota na vás každých několik sekund upozorní, že právě něco robí. Když je v režimu vytváření mapy, bývá to dost rušivé. Lze naštěstí tón vypnout.

Zajímavý je i automatický režim. Robot v něm vždy začíná náhodně a většinou se dostane na všechna místa. V případě, že si uvědomí, že některá místa zapomněl, nebojí se vracet a důkladně převysát i ta. Robot zvládne i větší plochy do 220 m2.

Nový čistý způsob navigace

Novinkou, která se do robotických vysavačů dostala poprvé, je tzv. nový čistý způsob navigace. To znamená, že se robot při vysávání snaží vyhnout jídlu, ať už suchému či mokrému, které by mohl zamastit nebo znečistit. Nový čistý způsob navigace je technologie, kterou lze zapnout nebo vypnout. Lze tak vybrat, zda chcete, aby robot šel i tam, kde je šance na znečištění, nebo aby šel pouze tam, kde by se nemělo nic zamazat.

Při vypnutí čistého způsobu navigace se robot pohybuje běžně. Jakoby nerozlišoval místa, kde by se mohl zamazat. Když čistý způsob navigace zapnete, robot okolí důkladně skenuje a snaží se vymezené oblasti, kde je riziko nečistoty, obejít. To může výrazně ušetřit čas při úklidu.

Při testu jsem měl možnost vyzkoušet tuto technologii na vlastní kůži. Při zapnutém čistém způsobu navigace robot všechny mouky, které jsem na kuchyňské lince vyhlédl, bez jediného pokusu obešel. Při vypnutém čistém způsobu navigace se po mých moukách pokoušel neustále, a tak to trvalo o dost déle, než jsem ho zastavil a mouky načistil.

Zajímavá je i volba „Intenzita vysávání“, která byla u modelu iRobot Roomba Combo j7+ nově přidána. Ta umožňuje volit, jak intenzivně má robot vysávat. Lze zvolit standardní vysávání nebo zvýšené vysávání. S výrazným zvýšením výkonu na robotu nebylo na vysavači žádné otce. Na standardním režimu vysávání jsem byl velmi spokojený s výsledkem vysávání.

Funkce na dálkové ovládání

Z dálkového ovládání lze robota spustit nebo vypnout, ovládat jeho pohyb a sledovat jeho pohyb na mapě. Pohyb robota se ovládá klávesnicí, kterou je možné na displeji dálkového ovládání aktivovat.

S robotem lze komunikovat i hlasem. Robot je plně kompatibilní s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa. Přes tuto komunikaci lze robota ovládat, nastavovat úklid nebo ho jen tak vyslat na cílené vysávání.

Aplikace iRobot Home

Hlavním ovládacím a monitorovacím prvkem robota je mobilní aplikace iRobot Home, kterou najdete v obchodech Google Play a App Store.

Aplikace iRobot Home nabízí možnost vzdáleného ovládání robota, programování úklidů, sledování map a historie úklidů, nastavení různých funkcí robota a mnoho dalšího.

Základním kamenem aplikace je domovská obrazovka, která ukazuje aktuální stav robota, jeho poslední činnosti a mapu místnosti. Na této obrazovce můžete jedním klikem robota poslat na náhodné či cílené vysávání, spustit automatické vyprazdňování stanice Clean Base nebo zadat časový plán úklidu.

Aplikace umožňuje i sledovat, kde se robot v místnosti aktuálně nachází. Díky tomu můžete v reálném čase vidět, jaký prostor robot už uklidil a kde ještě má dojet.

Z aplikace můžete robota i písemně či hlasově řídit. K dispozici máte základní ovládací prvky, jako je start, stop a návrat na stani. Můžete nastavit intenzitu vysávání, zapnout čistý režim navigace, vyčistit mapu nebo ovládat robot pohyby dopředu, dozadu, doleva nebo doprava. Pomocí mobilní aplikace je tak možné robota téměř plně ovládat.

Některé nastavení robota je možné provádět také v mobilní aplikaci. Lze nastavit automatický režim vysávání, plán úklidu, výběr mapy a správu, nastavení jazyka a další. Mnoho z těchto funkcí je dostupných na domovské obrazovce aplikace, takže snadno dostupné.

Z domovské obrazovky aplikace můžete také přistoupit k historii úklidů. Zde vidíte, kdy byl robot spuštěn, kolik nádob na nečistoty bylo vyprázdněno, jaký byl stav baterie, kolik nádob na vodu bylo naplněno, kolik prostoru robot uklidil a další.

V historii úklidů jsou také zaznamenány mapy úklidů. Můžete si tak zobrazit, jak robot na některém úklidu přesně kde uklidil. To může být velmi užitečné, když potřebujete nějaký úklid upravit, a přesně vědět, kde je robot měl doplnit.

Aplikace iRobot Home umožňuje také nastavit plán úklidu. Plán úklidu lze nastavit podle dnů v týdnu a časů. Když je plán nastaven, robot se bude dle něj začít sám spouštět. Pokud plán nechcete aktivovat, není nic jednoduššího, než kliknout na vypnutí. Robot se sám spouští až v okamžiku, kdy začne plán úklidu.

Měření kvality úklidu

Kvalita úklidu je jedním z nejdůležitějších aspektů robotických vysavačů. Proto jsem s robotem provedl několik testů a srovnání s jinými modely. Při standardním režimu vysávání byla kvalita úklidu velmi dobrá. Robot efektivně odstraňoval nečistoty, včetně větších a těžších částic, jako je písek nebo drobné oblázky. Robustní kartáček byl schopen dobře pracovat i s vlasy a srstí na kobercích. Na tvrdých podlahách se robot prokázal také velmi dobře.

Myslím si, že robot je schopen udržet pohodovou čistotu v bytech o velikosti do 120 m2. I když jsem však zjistil, že nečistoty byly do nádoby na nečistoty vyprázdněny až ve chvíli, kdy byla nádoba na 80 % plná. Není to sice nijak závadné, ale myslím si, že by bylo výhodnější, kdyby byla nádoba na nečistoty prázdná po každém úklidu.

Velmi dobrý dojem jsem měl i z testování nového kartáčku. Při práci s kartáčkem se vytvořuje vzduchová náplň, která přivádí nečistoty do nádoby na nečistoty. Kartáček byl schopen dobře pracovat s vlasy a srstí až do délky 15 cm, přičemž nečistoty do vzduchové náplně vytvářel i s nečistotami nad 5 cm. Jak kartáček zvládal přesnější výsledky, uvidíme v dlouhodobém testu.

Kartáček na břitu robota je také schopen pracovat s vlasy a srstí, i když ne s takovou účinností, jako kartáček hlavní.

Funkce mopování

Robot iRobot Roomba Combo j7+ disponuje také funkcí mopování. Mopování probíhá na základě následujícího principu: robot na sebe nasune mopovací nástavce, které jsou vybaveny malými hadry. Ta namočí do vody, přidá přípravek na mopování a nastaví je na místě. Mopovací nástavce jsou velké asi jako průměrná ruka dospělého člověka.

Mopovací nástavce jsou vybaveny malými hady, které absorbují vodu a postupně ji uvolňují na povrch, kam je robot vyslaný. Voda proudí na povrch jemně a tak přesně tak, jak je potřeba.

Když jsem se poprvé dozvěděl, že robot, který je velmi malý a lehký, bude schopen mopovat, měl jsem několik pochybností. K mému překvapení se však ukázalo, že tato funkce funguje velmi dobře a je opravdu efektivní. Robot dokáže perfektně umývat tvrdé podlahy, jako je dlažba, linoleum, plovoucí podlaha nebo laminát. Mělké koberec lze též lehce umýt, ale na vysoké koberce a koberce bych tento robot k mopování nedoporučoval.

Při testování jsem zkoušel, jak robot vytváří mapu podlahy. Aplikace iRobot Home zobrazovala jen základní mapu místa, kde byl robot spuštěn. Když jsem ale na ploše zastavil mopování, aplikace nahlásila, že robot nemá dostatek dat pro zobrazení mapy. To znamená, že pokud chcete mít na mobilním telefonu mapu místa, kde robot mopoval, budete muset čekat, až robot přes něj přejde.

Robot dokáže mopovat i v automatickém režimu. To znamená, že když napustíte vodu a vytvoříte plán úklidu, robot bude jít podle mapy po místnosti a mýtit vodu. V tomto režimu robot mýdlovou vodu vytváří automaticky, ale na jeho čistotu a kvalitu závisí, kolik vody spotřebuje a kolik vody bude na podlaze.

V některých případech robot spravoval vodu tak, že podlaha byla na dotek mokrá, ale zároveň byla zřetelně mokrá. Při jiných případech robot zanechal na podlaze mnohem méně vody, takže bylo zápach mýdlové vody ve vzduchu, ale voda na podlaze byla zanedbatelná. Při dalších pokusech robot zanechal na podlaze tak málo vody, že byl podlaha téměř suchá. Přesně to, kolik vody robot zanechá na podlaze, závisí na kvalitě mýdlové vody, času, kdy je robot mopovaný a přípravku, který byl roboti přidán.

Mopovací nástavce lze velmi jednoduše nasadit na robotovi, zvýšené množství vody vytvořit nebo změnit, vybrat, kde robot mopuje, nebo vyčistit nástavce. Při mopování mi do oka padlo také to, že robot používá mopovací nástavce, které byly napuštěny vodou, ale obsahují mnohem více vody, než by bylo potřeba.

Funkce automatického vyprazdňování

Funkce automatického vyprazdňování nádoby na nečistoty je jedním z hlavních předností modelu iRobot Roomba Combo j7+. Robot má ve svém podvozku vestavěný systém, který do nádoby na nečistoty pravidelně přesune všechny nečistoty, které nasál. Tím je nádoba na nečistoty automaticky prázdná, a tak výsledkem úklidu není starost o nádobu na nečistoty, náplň na mopování ani dobití robotu. Fungování stanice Clean Base jsem již popisoval v předchozích částech recenze.

Závěr

Kvalita úklidu je jeden z hlavních faktorů, který rozhoduje o efektivitě a užitečnosti robotického vysavače. Model iRobot Roomba Combo j7+ v tomto ohledu výrazně exceluje. Díky novému kartáčku a technologiím pro lepší navigaci je schopen úklid provádět rychleji, efektivněji a s vyšší kvalitou než mnoho předchozích modelů. Funkce mopování přidává další dimenzi využití tohoto robota, zejména pokud máte tvrdé podlahy. A automatické vyprazdňování nádoby na nečistoty přináší komfort a minimalizuje zásah uživatele.

Je také vidět, že firma iRobot se snaží uživatele zaujmout mnoha inovacemi a novými technologiemi, které mohou zlepšit kvalitu úklidu. Kamera pro lepší navigaci, nový kartáček, automatický režim, čistý režim navigace a další prvky jsou výrazným krokem vpřed.

Pokud hledáte výkonný a funkční robotický vysavač, který dokáže zvládnout úklid až 220 m2, nabízí funkci mopování a automatické vyprazdňování nádoby na nečistoty, iRobot Roomba Combo j7+ může být dobrou volbou. Její cena je sice relativně vysoká, ale dostáváte za ni výkonného a inovativního robota s mnoha užitečnými funkcemi. Robot výborně pracuje na tvrdých podlahách a neztrácí se ani na kobercích. Funkce mopování mu přidávají další praktičnost, zejména pro majitele domů s tvrdými podlahami. Automatické vyprazdňování stanice Clean Base zase snižuje zásah uživatele na minimum. Overall, Roomba Combo j7+ se řadí mezi špičkové robotické vysavače na trhu.

Vývoj ceny

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

iRobot Roomba Combo j7+ – recenze špičkového robotického vysavače s funkcí mopování
iRobot Roomba Combo j7+ – recenze špičkového robotického vysavače s funkcí mopování

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo