Naše chytré telefony, tablety, hodinky, přenosné konzole, sluchátka a notebooky potřebují energii k provozu. To je zřejmá věc, ale množství elektroniky, kterou nosíme nebo máme kolem sebe každý den, je opravdu velké. Zásobení všech těchto zařízení elektřinou může být výzvou. Doma, když jsme na jednom místě, to není problém, pokud máme zásuvku, do které můžeme připojit nabíječku.
Problém začíná, když jsme v terénu, a není k dispozici žádná zásuvka, nebo je obsazena jiným uživatelem. V takovém případě je řešením přenosná baterie známá jako powerbank. Je to nepostradatelná výbava, zejména pokud plánujeme delší výlet a nejsme si jisti, zda budeme mít snadný přístup k zásuvce. Bohužel, rozměry powerbanků rostou s množstvím zařízení, které chceme nabít. S tím souvisí nějaké kompromisy. Jedním takovým obrysem, omlouvám se, TYTANEM, který má MASU energie, je powerbanka XTorm Titan 60W.
Šedesát wattů vždy po ruce
Tato powerbanka mi přišla v ideální chvíli, protože jsem měl plánovaný výlet do „divočiny“ a potřeboval jsem přenosnou rezervu energie. Sice mám starší powerbanku Samsung s kapacitou 8000 mAh, ale jediná věc, která zůstala pravdivá, je značka, protože kapacita je již dlouho mnohem menší. Velkou výhodou této powerbanky, kterou jsem velmi ocenil, byl vestavěný kabel, ale bohužel už jde o zastaralý micro-USB. XTorm Titan 60 W je však zařízení několik tříd výše.
Za prvé, máme zde celkem 24 000 mAh energie! To postačuje na několiknásobné nabíjení chytrého telefonu nebo tabletu a dokonce i na nabití notebooku! Navíc dostaneme v balení také kabel USB-C, sice krátký, ale má své místo, kde ho můžeme uložit. Skrývá se v zvlášť vyprofilovaném prostoru v pouzdru powerbanky, kde jsou udržovány magnety.
Tři USB-C porty = tři zařízení, která můžeme nabíjet současně
Pokud jde o vzhled powerbanky, není v podstatě co popisovat. Je to dost těžký blok, ale ve srovnání s tímto typem zařízení obvykle větší váha znamená větší možnosti. Nejdůležitější věci najdeme na jednom z kratších boků jejího pouzdra. Jsou to tři USB-C porty, které umožňují rychlé nabíjení našich zařízení. Dva z nich jsou porty, které na výstupu poskytují maximálně 30 W, zatímco poslední port umožňuje až 60 W nabíjení! Tímto portem můžeme také dobít samotnou powerbanku.
Důležité je, že powerbanka podporuje režim „pass through“, což znamená průchodný režim. Během jejího nabíjení můžeme stále bez problémů nabíjet naše dva další přístroje pomocí dvou zbývajících portů. Je to dočasné řešení, protože XTorm Titan 60 W se nabíjí velmi rychle. Samozřejmě vše závisí na tom, jaký nabíječku použijeme. Já nabíjím tuto powerbanku nabíječkou od Steam Decku, která poskytuje výkon 45 W, a to stačí k dosažení 100% nabití za přibližně 2,5 – 3 hodiny. Výrobce doporučuje nabíječku 60 W, což zkracuje čas na 2 hodiny.
Retro displej zobrazuje všechny informace!
„Integrovaný“ kabel USB-C je jen jedním z cool prvků tohoto zařízení. Po stisknutí tlačítka, které najdeme na levém okraji powerbanky, se na přední straně rozsvítí displej. Ukazuje procentuální stav nabití powerbanky, takže vždy budeme přesně vědět, kolik energie máme ještě k dispozici. Při nabíjení tří zařízení současně mohou procenta klesat velmi rychle, ale to není nic překvapujícího.
Tento displej má retro pixelový styl, který se může líbit mnoha lidem, a já se k této skupině řadím. Obecně řečeno, XTorm Titan je subjektivně pěkný a zároveň minimalistický, což vzhledem k jeho rozměrům a váze zní trochu absurdně. Držet ho v ruce mi však nezanechává dojem levného výrobku. Konstrukce je kompaktní, elegantní a velmi pevná. Rozměry powerbanky jsou 19 cm délky, 9 cm šířky a 3 cm výšky a váží 833 g. Její barevné provedení je v decentní klasické černé.
Nabíjení zařízení. Rychlé, ale záleží na tom!
Pojďme se však podívat na samotný proces nabíjení. Tuto powerbanku jsem vyzkoušel v několika scénářích. Základním bylo samozřejmě nabíjení chytrých telefonů a tento výlet, o kterém jsem zmínil na začátku, byl ideálním testem této powerbanky. Po několikahodinové procházce během přestávky na oběd jsem připojil tři iPhony. Jednu dvanáctku a dvě třináctky ve verzi Mini. Všechny telefony byly nabitý na plno a zbylo ještě dost energie na dobíjení Apple Watche SE.
Výrobce chválí schopnost nabíjet baterii Ultrabooku nebo jiného notebooku pomocí Titana. Bohužel jsem neměl možnost to otestovat, protože nemám notebook, který bych mohl nabíjet pomocí USB-C. Ale jak jsem již zmínil, mám také nabíječku od Steam Decku a samotný Steam Deck, což je téměř plnohodnotný počítač ve formě handheldu. Použitím 60W portu mohu rychle dobít Steam Deck na plno a to dokonce rychleji než s tovární nabíječkou 45W.
Bohužel se však objevila malá nepříjemnost, i když to není zcela chyba samotné powerbanky, ale pravděpodobně technologická myšlenka z Cupertino. Měl jsem obrovský problém s rychlým nabíjením… iPadu 8. generace. Jedná se o klasický iPad, který nabíjíme prostřednictvím konektoru Lightning, a tady je pravděpodobně pes zakopán. IPad nabíjený od 10% (takže dokonce ne od nuly) do plna trval téměř 4 hodiny! Při tom se spotřebovala polovina energie uložené v powerbanku.
Jde o výsledek, který není zrovna uspokojivý, a v terénu bychom museli opravdu dlouho čekat, abychom alespoň trochu nabili náš tablet. To však pravděpodobně souvisí především s velkou kapacitou baterie iPadu a úzkým hrdlem, kterým je konektor Lightning. Pomocí tohoto portu jednoduše nelze rychle nabít tak velkou baterii. V případě iPhonu, který již dlouho není šampionem v této kategorii, by to mohlo být stále přijatelné, protože jde o menší baterii smartphonu.
Mocný Titan a to ani není nejsilnější hrdina tohoto vesmíru
Celkově řečeno, XTorm Titan 60W je velmi zajímavá powerbanka, kterou bych rád zařadil do svého přenosného vybavení, i když bych ji určitě nepřenášel všude. Pro procházky městem mi postačí powerbanka Anker s MagSafe, ale na delší výlety bych si chtěl mít XTorm Titan po ruce. Je spolehlivý.
Takže stojí za to? Rozhodně ano, i když to není nejlevnější řešení. XTorm Titan stojí přibližně 3300 Kč. Je však určitě stojí za svou cenu.
A to není ani poslední slovo, které tento výrobce v této věci má. Protože Titan 60W má bratra, který dokáže ještě více! Titan 140W má stejnou kapacitu, ale je vybaven dalším portem USB-C a jeho maximální nabíjecí výkon je 140W. Za tuto výkonnější verzi Titana budete muset zaplatit 4990 Kč.
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.