Canon EOS 2000D je malý zrcadlový fotoaparát určený pro začátečníky ve fotografii. Společnost ho označuje za snadno ovladatelný a intuitivní, a těžko s tím nesouhlasit. Vyzkoušela jsem nejnovější model Canonu ze čtyřmístné řady.
Konstrukce, kvalita zpracování a funkce
Co se týče stavby a kvality zpracování, Canon EOS 2000D se pro fotoaparát třídy entry level prezentuje dobře. Jeho tělo je zcela vyrobeno z matného plastu, ale konstrukce je stále tuhá a jednotlivé části těla se dobře hodí k sobě. Kromě toho byla rukojeť a část zadního krytu pokryty pryžovým materiálem s drsným povrchem, který zajišťuje dobrý úchop. Je třeba poznamenat, že nový amatérský EOS má stejné rozměry jako jeho předchůdce, a rozdíl ve váze činí pouze 10 gramů.
V modelu 2000D byl použit stejný ovládací systém jako v modelu 1300D. Máme tedy jen málo tlačítek a koleček, ale alespoň pro typický amatérský fotoaparát je jejich funkčnost dobrá. V menu nejsou zřejmé žádné významné změny. Má stejnou strukturu a vzhled jako u svého předchůdce. Je škoda, že výrobce se nerozhodl začlenit do fotoaparátu své nové průvodce, což by bylo určitě velkým usnadněním pro začínající fotografy.
Také co se týče displeje, nenajdeme zde žádná vylepšení. Displej zůstal pevný a nemá ani dotykové ovládání. Můžeme však pochválit jeho kvalitu a velikost. Jediné výhrady máme k práci na přímém slunci, kde snadno vidíme odrazy, které komplikují hodnocení pořízených fotografií.
Pokud jde o videorežim, 2000D nabízí stejné možnosti jako jeho předchůdce, což je v roce 2018 naprosté minimum. Nejlepší kvalitou videa, kterou máme k dispozici, je Full HD 30/25/24p. Navíc mimo automatický režim můžeme natáčet video s ručním nastavením expozice. Bohužel nemáme možnost používat nepřetržitý automatický zaostřování a zaostřování se provádí pouze stisknutím spouště do poloviny. Je třeba dodat, že kontrastní automatické zaostřování v režimu Live View je velmi pomalé.
Stejně jako u předchozího modelu nepřesvědčuje optický hledáček v testovaném fotoaparátu, ani co do zvětšení, ani co do pokrytí snímače. Na druhé straně, v této třídě zařízení je těžké očekávat něco zásadně lepšího.
Použití a ergonomie
S ohledem na to, že se jedná o fotoaparát třídy entry level, udržuje si solidní úroveň pohodlí při používání. Jeho rukojeť je sice relativně malá, ale její tvar a materiál, který ji pokrývá, umožňuje poměrně dobrý úchop fotoaparátu. Pokud je na fotoaparátu připojen kompaktní a lehký objektiv, nebudeme mít velké potíže s pohodlím při používání. Přístup k ovládacím prvkům je volný. Spolu s rychlými nastaveními a nabídkou „Moje menu“ to umožňuje pohodlnou obsluhu fotoaparátu v oblasti nejdůležitějších nastavení.
Ohledně rychlosti fotoaparátu EOS 2000D nemáme v podstatě žádné výhrady. Spuštění probíhá okamžitě a během základního provozu fotoaparát pracuje plynule. Stejně jako u předchůdce však bohužel sériový režim neposkytuje žádné pozitivní dojmy. Máme tedy k dispozici 3 snímky za sekundu. V formátu JPEG fotoaparát udržuje rychlost po dobu 30 sekund, zatímco při fotografování v RAW trvá vyprázdnění vyrovnávací paměti mírně přes 3 sekundy.
Stejně jako u předchozího modelu EOS 2000D nebyl použit automatický systém čištění snímače ultrazvukem. Uživatelé tohoto fotoaparátu tak mají pouze možnost manuálního nebo softwarového čištění. Vestavěný blesk má relativně nízký výkon, jehož číslo vedení je 9,2 (ISO 100). Jeho funkčnost je tedy omezena, ačkoli by měl být dostatečný pro osvětlení blízkého subjektu.
Účinnost autofokusu je podobná ve všech testovaných světelných podmínkách a pohybuje se na průměrné úrovni. Naopak nemáme větší výhrady k funkci měření světla. Při fotografování nezpůsobovalo problémy a případné korekce expozice při měření ve vzoru nebyly větší než 2/3 EV.
Rozlišení
Výsledky fotoaparátu EOS 2000D v této kategorii jsou na solidní úrovni. Tento fotoaparát vám poskytne detailnější snímky, což samozřejmě souvisí s jeho vyšším rozlišením. Vyšší výsledky však zaznamenávají jak Fujifilm X-A5, tak Nikon D3400, i když mají stejnou lineární hustotu snímače. Důvodem je skutečnost, že u fotoaparátu 2000D bylo zrušeno působení dolního průchodového filtru pouze v jednom směru, zatímco u konkurenčních fotoaparátů bylo zrušeno úplně. Chybějící dolnopružný filtr může ve specifických situacích způsobit moiré efekt, ale při tak vysoké hustotě snímače je to spíše vzácný jev.
Vyvážení bílé
Co se týče vyvážení bílé u fotoaparátu EOS 2000D, nemáme větší výhrady. Většina testovaných případů chyb v barvě zůstala na nízké úrovni. Pro tradiční žárovkové osvětlení však při automatickém vyvážení bílé pozorujeme výrazné chyby a specifický teplý nádech obrazu. Tento jev lze do jisté míry snížit nastavením automatického vyvážení bílého s předností bílé. Pokud jde o nasycenost barev, odchylky prakticky v každém osvětlení přesahují 10%.
Kvalita obrazu v JPEG
Kvalita obrazu v JPEG u fotoaparátu EOS 2000D zůstává na dobré úrovni v širokém rozsahu citlivosti. V testovaném EOSu je šum pozorovatelný při nastavení ISO 1600, ale na této úrovni je jeho vliv téměř minimální. Při dalším zvyšování citlivosti je šum již snadno viditelný. Při nastavení ISO 6400 zaznamenáme ztrátu detailů a barevné „čáry“.
Zaostření JPEG u fotoaparátu EOS 2000D můžeme ovládat na stupnici 8 kroků. Nulový krok znamená v podstatě absenci zaostření a optimální efekt dosáhneme nastavením tohoto parametru na střed stupnice. Stojí za zmínku, že testovaný EOS neposkytuje možnost fotografování s použitím filtrů. Nenajdeme zde ani funkci HDR.
Kvalita obrazu a šumy v RAW
Obraz na surových snímcích z fotoaparátu EOS 2000D při citlivostech do ISO 1600 zůstává na uspokojivé úrovni. Při ISO 3200 je šum již patrný, ale teprve na nastavení ISO 6400 se zdá být hraniční. V porovnání s konkurenčními fotoaparáty se EOS zdá méně kvalitní. Ovšem jinak hovoří měření složky Y, kde Canon vyhrává asi o 0,5 EV před fotoaparátem X-A5 a těsně prohrává s fotoaparátem Nikon D3400. Pozitivním bodem je, že fotoaparát 2000D má méně šumu než jeho méně hustý předchůdce.
Pokud jde o šumy proudu tmavého, nejsou žádná překvapení. Histogramy mají tvar podobný Poissonovu rozložení a signálová statistika vypadá správně. Nejsou pozorovány žádné známky bandingu.
Dynamický rozsah a tónová dynamika
V kategorii dynamického rozsahu pro citlivost ISO 100 má model 1300D téměř 315 odstínů, což odpovídá 8,3bitovému datovému záznamu. Jedná se o lepší výsledek než u modelu 1300D a zajišťuje vizuálně hladký tónový přechod bez viditelné posterizace.
Pro SNR=10 při ISO 100 dosahuje tónová dynamika 8,3 EV. To lze považovat za průměrný výsledek. Je však třeba poznamenat, že pro 14bitový RAW záznam model EOS nepřesvědčuje. Pro toto kritérium je jeho maximální výsledek srovnatelný s tím, co dosáhly modely X-A5 a D3400, zatímco Nikon používá 12bitové RAW. Pro SNR=1 fotoaparát zaznamenává necelých 12 EV, a měl by se pohybovat směrem k 14 EV.
Testy chování fotodiod snímače ukázaly, že všechny citlivosti, prezentované jako průměrné hodnoty ze všech skupin pixelů, jsou pod nominálními hodnotami (maximálně asi o 2/3 EV). Kapacita pixelové studny pro základní citlivost je asi 70 ke- a bod jednotkového zesílení se nachází na citlivosti 389 (tedy mírně pod nastavením ISO 800).
Upřímně řečeno, trochu těžko chápeme chování Canona. Premiere 2000D téměř nepřinesla žádná vylepšení oproti předchůdci, ačkoliv některá řešení byla v roce 2018 spíše ostudná. Mluvíme například o 9bodovém fázovém zaostřovacím modulu v době, kdy bezzrcadloví konkurenti nabízejí alespoň 49bodový systém s mnohem širším pokrytím, nebo o slabém procesoru, který umožňuje pořizovat pouze 3 snímky za sekundu. Navíc by výrobce měl zaujmout spíše amatéry funkcemi, na které jsou zvyklí z chytrých telefonů, jako jsou dotykové obrazovky, užitečný režim Live View nebo různé filtry, panorámy nebo režim HDR. Canon 2000D nemá nic z těchto funkcí.
Pokud máme hodnotit kvalitu obrazu, bude skutečně poměrně dobrá, pokud se samozřejmě neomezíme na objektivy kitu. Zde však stín padá na použití nejlepšího snímače, který podle dynamiky výrazně zaostává za nejnovější konstrukcí, známou například z modelů 800D nebo 200D. Ale možná výrobce usoudil, že potenciální zákazníci 2000D neplánují zvlášť fotit v RAW a omezí se na snímky JPEG, což je skutečně blíže pravdě.
Canon se stále více fragmentuje, snaží se mít zrcadlovku téměř ve všech nákladech trhu. Začátek bylo nedávné rozdělení tříciferné řady a pokračování byla premiéra modelů 2000D a 4000D. Je však škoda, že další premiéry nepřinesly příliš mnoho vylepšení oproti předchozím modelům. Fotoaparát 2000D lze s plným přesvědčením nazvat archaickým a jeho nákup se zdá být diskutabilní. Není však výhodnější koupit použitý zrcadlovku Canon ze série 3?
- dobrá kvalita obrazu až do cca ISO 1600,
- solidní rozlišení obrazu,
- celkem dobrý výsledek dynamiky tónu pro ISO 100,
- dobře fungující měření světla,
- celkem účinná bilance bílé v většině případů,
- volba automatického vyvážení bílé s předností bílého světla,
- docela dobrý LCD displej,
- nastavitelná nabídka „Moje menu“,
- možnost manuálního ovládání expozice během natáčení videa,
- různé nastavení rukojeti pro ruku a pohodlné uchopení,
- průměrná ergonomie ovládacích prvků pro fotoaparát vstupní úrovně,
- volitelný modul GPS,
- HDMI port,
- vestavěný modul Wi-Fi a NFC,
- špatná práce standardního režimu automatického vyvážení bílého světla při světelném žárovém světle,
- průměrná účinnost fázového AF při světelném žárovém světle a 5500K,
- pouhých 9 bodů zaostření,
- velmi pomalý a nepřesný kontrastní autofocus v režimu Live View,
- relativně slabý režim sériových snímků,
- nepatrný zvětšení obrazu v hledáčku a krytí,
- špatná funkce LCD displeje na ostrém slunci,
- žádný otočný displej,
- žádný dotykový displej,
- žádná funkce automatického čištění snímače,
- žádný nepřetržitý režim automatického zaostřování při natáčení videa,
- pouze 3 sériové snímky za sekundu (pouze v kombinaci s JPEG a v režimu jednoho zaostření),
- špatný výkon vestavěného blesku,
- žádný snímač obličeje,
- žádná vestavěná vodováha.
Vývoj ceny
Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.