iPhone 15 Pro a 15 Pro Max. Střet titánů od Apple – první dojmy

Společnost Apple představila v Cupertinu hned čtyři nové telefony. Jak se v reálu daří těm dražším z nich, tj. iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max? Zkontrolovali jsme to.

Letos Apple neudělalo revoluci ve svém portfoliu a telefony ze série iPhone 15 jsou přímými následovníky chytrých telefonů ze série iPhone 14. Ty však podstoupily značnou renovaci, zejména pokud jde o modely „pro profesionály“.

Po skončení konference jsem se jim podrobněji podíval. Nejprve jsme se podívali na iPhone 15 a 15 Plus, o kterých píšu v samostatném článku, ale mnohem víc mě zajímaly iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

iPhone 15 Pro – první dojmy a názory

V novém iPhonu 15 Pro se objevilo mnohem více novinek než v modelu „patnáctka“, což samozřejmě není žádným překvapením. Potěšující je, že telefon je stále relativně malý s 6,1palcovým displejem (s Dynamickým ostrovem a Always on Display) a pod panelem jsou umístěny špičkové součástky – s novým čipem Apple A17 Bionic Pro s technologií výroby na 3 nanometry. Je zajímavé, zda se zvýšila dostupná operační paměť – doufejme!

Co je zajímavé, úhlopříčka obrazovky u obou modelů Pro zůstala stejná, ale displeje mají úzké rámečky, což způsobuje, že pouzdro je užší a nižší než u iPhone 14 Pro. Rozdíl v reálu však není tak zřejmý, jak jsem čekal. Když jsem vzal nový telefon do ruky, vůbec jsem nepocítil, že by byl výrazně pohodlnější než iPhone 15 nebo iPhone 14 Pro. Rozdíl ve velikosti rámečků je vidět, ale stále nezmizely úplně.

iPhone 14 pro max vs iPhone 15 pro max

iPhone 14 Pro Max (vlevo) a iPhone 15 Pro Max (vpravo) – porovnání šířky rámečků Mnohem důležitější je zde jiná kosmetická a technologická změna. iPhone 15 Pro je vyroben ne z oceli, ale z titanu, stejně jako Apple Watch Ultra. Díky tomu je o něco lehčí než jeho předchůdce, ale porovnávání různých telefonů Apple s 6,1palcovými obrazovkami mi dává větší rozdíl v ruce, když držím v jedné ruce hliníkový iPhone 15 a v druhé titanový 15 Pro, než když porovnávám titanový iPhone 15 Pro s loňským ocelovým 14 Pro.

Není mi však nic proti provedení tohoto modelu – zejména pokud jde o boční rámečky. U ocelových telefonů byly lesklé a stačilo se na ně podívat a už na nich byly otisky prstů, teď jsou matné. Pokud jde o barvy, černá a bílá se nijak zvlášť nevyznačují, a mým favoritem je titanově modrá – je hezčí než loňská ocelově fialová (ale kdybych každodenně používal Apple Watch Ultra, vybral bych si titanově-titanovou barvu, která k němu ladí).

Co dalšího stojí za vědění o iPhone 15 Pro, jak funguje jeho fotoaparát a co umí Action Button?

Fotoaparát prošel značnou aktualizací. I když stále fotí s maximálním rozlišením 48 Mpix (kromě režimu Pro, kde jsou snímky zmenšeny), naučil se několik nových kousků. Především můžeme rozhodnout, že v základním režimu pořizuje snímky o rozlišení 24 Mpix, ne 12 Mpix, jak tomu bylo u iPhone 14 Pro Max. Navíc můžeme změnit ohniskovou vzdálenost hlavního objektivu z 24 mm na 28 mm nebo 35 mm – jak trvale, tak na vyžádání.

Kromě toho bylo do nastavení fotoaparátu přidáno mnoho nových funkcí a mojí oblíbenou je ta, která umožňuje přepnout režim maximálního rozlišení z 48 Mpix ProRAW (zabírajícího spoustu místa) na 48 Mpix HEIC (s kompresí). Udělal jsem s iPhone 15 Pro několik fotografií a na displeji telefonu bylo těžké najít mezi nimi rozdíl v kvalitě, ale fotografie pořízené v režimu HEIC byly zhruba desetkrát (!) menší než ProRAWy u stejných snímků.

Kromě toho se v iPhone 15 Pro, stejně jako v iPhone 15, objevil konektor USB-C místo Lightning. To, co tento konektor odlišuje v dražším z nich, je skutečnost, že už nemusíme přenášet data po kabelu s rychlostí 480 Mb/s (USB 2.0), protože iPhone 15 Pro podporuje přenosy až 10 Gb/s (USB 3.0). Samozřejmě k tomu budeme potřebovat další kabel (bude tlustší než standardní nabíjecí kabel), ale naštěstí mám doma spoustu takových.

Další novinkou, kterou si prohlédneme podrobněji v samostatném článku, je nový Action Button, který jsem podrobně popsali v samostatném textu. Tlačítko s haptickým motorem nahrazuje ovladač hlasitosti a lze jej použít i k jiným účelům než ke změně zvukových nastavení. Cena nového modelu také vypadá příznivě (samozřejmě pro Apple…). iPhone 15 Pro (128 GB) byl oceněn na 29 900 Kč, zatímco za iPhone 14 Pro stejné kapacity jsme zaplatili 26 990 Kč

iPhone 15 Pro Max – první dojmy a názory

Celý minulý rok jsem používal iPhone 14 Pro Max, takže jeho nástupce mě zajímal ještě více než jeho menší bratr. Jak bylo možno očekávat, iPhone 15 Pro Max s 6,7palcovým panelem (s užšími rámečky než model 14 Pro Max) sdílí většinu specifikací s iPhone 15 Pro, včetně titanového těla. Existují však rozdíly, protože nejdražší a největší model má letos také nejlepší zadní fotoaparát.

Hlavní objektivy 48 Mpix jsou v obou telefonech identické, ale iPhone 15 Pro Max dostal teleobjektiv s 5x (120 mm) zoomem místo 3x. Rozdíl je větší, než by se mohlo zdát, ale po pořízení několika fotografií nejsem přesvědčen, zda je to správný směr; dříve jsem nebyl spokojen s přechodem od 2x na 2,5x a poté 3x u portrétního objektivu iPhone Pro a Pro Max.

iPhone 15 pro max fotoaparát

V telefonu iPhone 15 Pro Max se objevil teleobjektiv s 5x zoomem Samozřejmě můžete využít 48megapixelový objektiv k pořizování snímků s 2x zoomem a ořezávání obrazu ze středu matice (tato funkce byla také přidána do iPhone 15 a 15 Plus) , který je vlastně nastavený jako výchozí pro portrétní fotografie. Raději bych však měli k dispozici čtyři objektivy: 0,5x, 1x, 2,5x a 5x, což by zaručilo větší všestrannost bez kompromisů.

Přestože teleobjektiv a rozměry jsou však nejdražší z iPhonů mají stejnou specifikaci jako 15 Pro, liší se od něj cenou. iPhone 15 Pro Max je oceněn na 35 990 Kč, což znamená, že jako jediný z čtyř nových modelů má cenu jako jeho předchůdce před rokem. To souvisí s tím, že Apple nevytvořil verzi s interním úložištěm 128 GB a startuje s verzí s 256 GB diskem. Chytrý a vychytralý tah, pane Timi!

Rádi si vyslechneme vaše názory

Zanechte odpověď

Krátké recenze
Logo